Matapourův pobyt ve vězení může být prodloužen na neurčito, pokud bude odsouzený i nadále představovat hrozbu pro společnost. Výše trestu je v souladu s tím, co požadovala obžaloba.
Náměstek SIS Gašpar v neděli také řekl, že na Slovensku byl zadržen pachatel, jenž v zemi chystal podobný útok, jakým byla loňská tragická střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
K dřívějším informacím, že se střelec v minulosti léčil na psychiatrii, žalobkyně poznamenala, že ne každý člověk, který vyhledá pomoc psychiatra, je nemocný.
Zabil čtyři spolužáky a soud ho poslal na doživotí za mříže. Kromě něj ale mají jít do vězení i jeho rodiče. Proč? Jak to soud zdůvodnil? A stalo se to už někdy v minulosti?
Oslavují střelce jako hrdinu, vysmívají se obětem, popírají, že by k největší masové vraždě v Česku vůbec došlo. Kdo jsou, proč to dělají a co jim za to hrozí?
První zprávy o střelbě dostala policie kolem 7.45 místního času. Budovu obklíčila vozidla záchranných složek. Na místě jsou rovněž vyšetřovatelé z FBI, kteří mají pomoci s objasněním střelby.
„V Americe se hromadné střelby odehrávají dnes a denně. Ti, kterých se to přímo nedotýká, to berou zkrátka jako bolest Ameriky,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu z USA Pavel Novák.
Tragickou událost ve středočeské Hostouni spojuje policie se střelbou na filozofické fakultě v Praze, kde zemřelo více než patnáct lidí včetně útočníka a velké množství lidí je zraněných.
„Už jsem nebyla v budově. Ostatní se schovali a zamkli. Zatím mám informace od lidí, kteří jsou evakuováni, že zásahové jednotky procházejí celou budovu a evakuují všechny osoby,“ říká proděkanka.
Anderson Lee Aldrich loni zaútočil poloautomatickou zbraní na Club Q, kteří navštěvovali především příslušníci komunity LGBT+. V pondělí se ke svému činu přiznal. To proces výrazně zkrátilo.
„Člověk při tom vnímá, jak se daří kolegovi, a propočítává se to už v průběhu. Během soutěže spolu i nějak komunikujeme a hecujeme se,“ popisuje David Kostelecký nový formát týmové soutěže střelců.
Střelba následovala jen dva týdny po útoku na křesťanskou školu v Nashvillu, ve které bývalý žák zabil šest lidí včetně tří dětí. Celkem jde o 146. masovou střelbu v USA od začátku roku.
Policie podezřelého popsala jako mladistvého bělocha. Jeho věk ani jméno nezveřejnila. Zatčen byl podle stanice WTVD v garáži. Podrobnosti o možném motivu útočníka úřady nesdělily.
Při střelbě na veřejnosti loni v USA zemřelo 103 lidí a dalších 140 bylo zraněno. V roce 2020 zaznamenala FBI 40 takových incidentů v 19 státech a 38 obětí.
Pravděpodobný pachatel pak sám zemřel po honičce a přestřelce s policií, řekl médiím šéf místní policie Paul Pazen. Motiv činu je stále neznámý a policie okolnosti celého incidentu vyšetřuje.
Regionální ministerstvo vysvětlilo, že dodatečné zvýšení počtu zraněných souvisí s tím, že postižení lidé vyhledali lékařskou pomoc až později. Vesměs se jedná o zranění, která nejsou vážná.
Devětačtyřicetiletý Němec byl zatčen a je podezřelý z vraždy. Podle státního zástupce se přiznal, že zabil 20letého studenta, který byl na čerpací stanici na brigádě, mířenou střelou do hlavy.