V tisku se ve středu dočtete, že banky zareagovaly na rychle rostoucí základní úrokovou sazbu České národní banky a během dubna začaly opožděně zvyšovat úročení na spořicích účtech, píše deník E15.
Zvýšení úročení je reakcí na další růst úrokových sazeb České národní banky. Ta zvedla úročení spořících účtů na pět procent kvůli rostoucí inflaci, která v březnu vyskočila na 12,7 procenta.
„Musím ale rovnou zdůraznit, že vysoký výnos je vždy spojen s vysokým rizikem. Rodina si musí rozmyslet, jak moc si může dovolit riskovat,“ říká ekonom Pavel Peterka v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Banky stále snižují úroky na spořicích účtech. Nejčastěji teď nabízejí úrok mezi 2 až 4 desetinami procenta. Místo několika tisíc korun za rok tak mají lidé z uložených peněz jen stokorunové výnosy. Záleží na výši uspořené částky a podmínkách, za kterých banky účty poskytují. Pro lidi tak přestává být tento typ spoření výhodný.
Češi si objednali méně spořicích státních dluhopisů. Při poslední emisi si domácnosti podle ministerstva financí objednaly dluhopisy zhruba za 1,5 miliardy korun. To je ale výrazně méně než při předchozí nabídce těchto cenných papírů.
Peníze uložené na bankovních spořicích účtech vynášejí stále méně. Další bankou která snižuje úročení u tohoto typu konta, je ING. Výnos na spořicím účtu se ode dneška sníží o čtvrt procenta na 1,75 procenta. Banka tento krok zdůvodňuje tím, že sazby na mezibankovním trhu se dlouhodobě drží na historických minimech a oživení ekonomiky stále nepřichází.