Kritici namítají, že letadla-motýli se nehodí k budově obchodního domu Máj, který byl postavený v 70. letech minulého století. Autor soch Černý kritiku už několikrát odmítl.
Je stříbrný, krásný a v pondělí odstartoval z letiště Godwood v anglickém Chichesteru na cestu kolem světa. Řeč je o jednom z nejikoničtějších bojových letadel historie – britském Spitfiru.
V Mladé Boleslavi se v sobotu odehrál už 12. dobový letecký den. Diváci viděli řadu historických letadel včetně slavné stíhačky z druhé světové války spitfire.
Spojené království si připomíná 77 let od začátku letecké bitvy o Británii. V létě roku 1940 se v ní Velká Británie i s pomocí zahraničních pilotů ubránila přesile nacistické Luftwaffe.
V červenci 2016 se na londýnském nebi objevila stíhačka Spitfire s netradiční posádkou. Za pilotem totiž u druhého řízení seděl 93letý válečný veterán, brigádní generál Emil Boček. Splnil si tak svůj sen, aby si ještě jednou zaletěl s milovaným strojem - a rozhodně nebyl jen pasažér.
Veterán britského Královského letectva, brigádní generál Emil Boček, si dnes splnil velký sen. Ve svých 93 letech ještě jednou usedl do kabiny stíhačky spitfire, a dokonce slavný letoun i chvíli pilotoval. Za druhé světové války absolvoval 26 operačních letů. Po 71 letech se vitální generál za řízení legendární stíhačky vrátil.
Slavnost na pražských Hradčanech dnes připomněla 70 let od návratu československých letců z Anglie do svobodné vlasti. Ve službách Britského královského letectva se za druhé světové války proslavili hlavně v bitvě o Británii. Na Hradčanech bude také do zítřejšího odpoledne stát maketa britské stíhačky spitfire ve skutečné velikosti.
Za 3,1 milionu liber, tedy v přepočtu 117 milionů korun, se v londýnské aukční síni Christie's vydražila britská stíhačka spitfire z druhé světové války. Oprava stroje, který ležel 40 let ztracený v písku na pláži u francouzského Calais, trvala pět let.