Podle dostupných informací erupce začala po půlnoci místního času a zastihla mnoho obyvatel ve spánku. Erupce zasáhla oblast, kde žije nejméně 10 000 lidí.
Láva neodtéká směrem k nedalekému rybářskému městečku Grindavík, dodal. To bylo evakuováno už v listopadu a od té doby se do něj vrátila jen malá část jeho 4000 obyvatel.
Vědcům se podařilo prokázat, že předchozí erupce na poloostrově Reykjanes nejsou náhodné. Místo toho se vyskytují v obdobích trvajících celá staletí a podél stejných sopečných zón.
Indonéské ministerstvo dopravy uzavřelo ve čtvrtek mezinárodní letiště Manado po silných erupcích sopky Ruang. Stovky lidí se evakuují. Sopka je aktivní od úterý. Od středy se z ní valí láva.
Láva a kouř se začaly valit ze sopečné pukliny v sobotu po 20.00 místního času (21.00 SEČ) severně od dříve evakuovaného rybářského přístavu Grindavík, blízko místa, kde došlo k erupci 8. prosince.
Sopka vybuchla zhruba čtyři kilometry severovýchodně od Grindavíku v oblasti, kde se nacházejí také oblíbené lázně Modrá laguna a geotermální elektrárna Svartsengi, kde nyní stojí ochranná bariéra.
Otřesy půdy z posledních dnů vedly k víkendové evakuaci rybářského přístavu Grindavík s téměř 4000 obyvateli. V ulicích města se objevily široké pukliny a popraskaly i některé domy.
Do islandského Grindavíku se ve středu pod dohledem policie mohli navrátit obyvatelé a vyzvednout si své osobní věci. Kvůli hrozícímu výbuchu sopky evakuovaly úřady vesnici už minulý týden.
Venuše se v průběhu posledních 1,5 miliardy let proměnila z oceánského světa na žhavý skleník. Lepší pochopení této změny je podle vědců důležité při chápání minulosti i budoucnosti naší planety.
Vulkán začal chrlit lávu v sobotu 10. září, nový ostrov se na moři objevil jenom jedenáct hodin poté. Osm hektarů velkou pevninskou masu odhalily satelitní snímky americké NASA.
Tříměsíční erupce sopky Cumbre Vieja změnila tvář ostrova La Palma k nepoznání. Kde byl dříve borovicový les, banánové plantáže, vinice a dokonce několik vesnic, je dnes jen obrovské lávové pole.
Lávový proud ze sopky Cumbre Vieja na Kanárských ostrovech se v pondělí ráno přiblížil k moři. Úřady vyhlásily nová varování, obyvatelé v blízkosti lávového proudu by neměli vycházet z obydlí.
Nová výška sopky, která se rozprostírá u města Katánie na jižní Sicílii, činí 3357 metrů nad mořem. Měření provedli odborníci z italského Národního institutu pro geofyziku a vulkanologii.
Ostrov Stromboli je i přes aktivní sopku vyhledávaným turistickým cílem. Žije na něm asi 500 stálých obyvatel, v létě se počet lidí na ostrově výrazně zvyšuje díky turistům.
Radnice nechala prostor kolem bublající jámy provizorně ohradit, aby se zvědavci a lovci suvenýrů nepřibližovali. Nyní čekají, až sopka skrz trhlinu pozvolna vytlačí uvolněné části zemské kůry.