Celkově se v minulém roce vyrobilo v České republice 76,9 TWh elektřiny. Malé solární elektrárny se tak na hrubé produkci elektřiny v zemi podílely necelým jedním procentem.
„Dokonce tam v zimním období dochází k opakovaným oblevám. Přijde déšť, dva dny prší, tundra se ponoří do vody a pak zase zamrzne. To jsou kritické podmínky pro celý ekosystém,“ varuje Josef Elster.
Dodávky elektrické energie fungují jen několik hodin denně a ventilátory a klimatizace tak většinou stojí. Stále častěji se tak lidé v pásmu Gazy uchylují k solární energii jako alternativě.
„Když je tráva posekána pět centimetrů, tak se to chová skoro jako suchá plocha. Ale když je posekaná na 20 centimetrů, chová se úplně jinak. Tráva zadrží vodu,“ shrnuje klimatolog Jan Pokorný.
Díky vysoké účinnosti přeměny sluneční energie a nízkým výrobním nákladům se nabízí využití solárních nanopecí především v oblasti obnovitelné elektřiny a pokročilých materiálů pro solární energetiku.
Solární park Benban leží na jihu Egypta v poušti, kde nezabírá plochu pro jiné využití a svým výkonem by jednou mohl pokrýt denní spotřebu elektrické energie v Egyptě.
V Třebíči mají jediný solární výtah v republice. Vozí návštěvníky ekotechnického centra Alternátor, jezdí zcela zadarmo a využívá i energii, kterou vyrobí při dobrzďování. K provozu výtahu stačí pouze sluneční energie nasbíraná z kolektorů na střeše.
V Izraeli vyvinuli novou technologii solárních panelů. Ty by měly být mnohem tenčí a podle izraelských vědců skoro o třetinu efektivnější než dosavadní fotovoltaické panely. Výrobu elektřiny by tak měly podstatně zlevnit.
Letadlo Solar Impulse 2, které využívá energii ze Slunce, má za sebou další úspěšný testovací let. Dvojice švýcarských pilotů nový prototyp vyzkoušela ve Spojených arabských emirátech. Tým kolem nového letounu má ale mnohem větší ambice, v sobotu už chce vyrazit na cestu kolem světa.
Nový typ letadla na sluneční pohon má za sebou úspěšný zkušební let. Dnešní zhruba dvouhodinový test ve středním Švýcarsku podle zástupců projektu Solar Impulse 2 potvrdil očekávání. Stroj letěl ve výšce bezmála 1700 metrů rychlostí 55 kilometrů v hodině.
Air house, neboli energeticky nulový dům, potřebuje ke svému provozu pouze sluneční svit. O vytápění, světlo i klimatizaci se postará malá fotovoltaická elektrárna zabudovaná přímo ve vzdušné dřevostavbě. Čistírna odpadních vod zas umožní šetřit vodou. S projektem soběstačného domu chtějí na podzim prorazit studenti Českého vysokého učení technického v Praze na prestižní soutěži Solar Decathlon v americké Kalifornii.
Někteří Češi, kteří si chtějí pořídit střešní solární elektrárnu, mají až do roku 2020 smůlu. Záleží na místu bydliště a distributorovi elektrické energie, asi v jedenácti okresech už je ale naplněn limit sítě a noví zájemci nemohou být připojeni.
Hospodářská komora vyzvala politiky, aby rychle vyřešili problém podpory solárních elektráren. Garantované výkupní ceny mají od příštího roku zaplatit všichni odběratelé. Dovolit si to nemohou například energeticky náročné sklárny a porcelánky.
Cena elektřiny by se podle propočtů Hospodářských novin mohla pro domácnosti zvýšit zhruba o 15 procent a pro podniky by zdražení mohlo být ještě vyšší. Důvodem je podpora tzv. obnovitelných zdrojů, především solárních elektráren. Ty totiž mají garantovanou výkupní cenu, která je vyšší než u klasických zdrojů.
Ministerstvo životního prostředí uvažuje o zdražení výňatku orné půdy z půdního fondu. Chce tím zabránit dalším stavbám fotovoltaických elektráren na zemědělské půdě. Ministr životního prostředí Pavel Drobil se navíc netají tím, že pro něj fotovoltaická elektrárna není prioritou. Už dříve řekl, že plánuje omezit nebo zcela zrušit dotace do tohoto oboru.
Provozování solárních elektráren možná už nebude tak výnosným obchodem jako dosud. Senátoři schválili novelu zákona, která umožňuje Českému regulačnímu úřadu snižovat výkupní ceny energie z fotovoltaických článků o víc, než o současných pět procent. Změna by se týkala elektráren, které by byly připojeny po roce 2011.
Nezdarem skončilo jednání asociací majitelů slunečních elektráren s elektrárenskými podniky. Ti chtějí dosáhnout odvolání zákazu, kvůli kterému energetici nepřipojují nové sluneční panely do sítě.
Asociace výrobců elektřiny z obnovitelných zdrojů má dnes se správcem distribuční soustavy jednat o odblokování stop stavu na připojování nových fotovoltaických elektráren. Doporučení zamítat žádosti o připojení nových slunečních elektráren do sítě vydal ČEPS distributorům kvůli obavě z přetížení přenosové soustavy.
Nad výnosnými slunečními elektrárnami se zatahuje. Výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů by mohly výrazně klesnout. Podle posledního návrhu sněmovního hospodářského výboru až o 25 procent. Energetický regulační úřad by mohl v budoucnu o tolik snižovat meziročně výkupní ceny.
V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá na Nymbursku má vyrůst sluneční elektrárna. Projekt dnes veřejnosti představí zástupci Středočeského kraje a milovické radnice.
Jak využít bývalý a opuštěný vojenský výcvikový areál v Milovicích? Představitelé Středočeského kraje už znají na tuto otázku odpověď. Podnikatelský záměr dnes přijedou představit obyvatelům rozrůstajícího se města na Nymbursku.
Ekologům se nelíbí záměr elektrárenských společností odpojovat solární a větrné elektrárny ze sítě. Dnes proto vyzvou k odvolání představenstva společnosti ČEPS, která má rozvody elektřiny v zemi na starosti.
2:28
|Igor Maňour, Jaroslav Skalický, Martin Hromádka|Ekonomika
Česko by se v létě příštího roku mohlo ponořit do tmy. Podle společnosti ČEPS kolaps energetické přenosové soustavy hrozí v případě, že bude dodávat elektřinu velká část slunečních elektráren, které už získaly souhlas s připojením do sítě.
Poslanci zřejmě zabrzdí boom solárních elektráren u nás. Dnes by totiž měli ve druhém čtení projednávat novelu zákona o obnovitelných zdrojích. Ta by měla umožnit snížit garantované výkupní ceny pro elektřinu ze slunečních elektráren, postavených po roce 2011, o více než zatím možných pět procent. Tím by měla finančně zrovnoprávnit ostatní obnovitelné zdroje.
Majitelům slunečních elektráren by mohly klesnout zisky. Poslanci začnou projednávat návrh zákona, který by měl výkupní ceny energie z fotovolataických článků srovnat s ostatními alternativními zdroji. Ty jsou podle vlády zatím diskriminovány.
Podnikatelé budou moct od 1. září žádat o dotace na solární panely nebo tepelná čerpadla. Agentura CzechInvest začne v rámci programu Nemovitost přispívat i na využití obnovitelných a druhotných energetických zdrojů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu podpoří Eko-energetické projekty. Vzhledem k velkému zájmu ze strany podnikatelů se rozhodlo navýšit dotace o 2 miliardy - celkem tedy vydá na alternativní zdroje energie 6 miliard korun.