Zatímco lidem v nájmech stouply oproti loňskému podzimu náklady na bydlení zhruba o 2000 korun, ti, kteří žijí ve vlastním, si připlatí kolem tří stovek. Ukazují to data společnosti PAQ Research
Změny v cenách nájmů v Praze a okolí by se podle odhadů Sdružení nájemníků ČR mohly do šesti let projevit až u třetiny pronajímaných bytů. Jednostranné zvedání cen ale končí. Od nového roku se musí lidé na výši nájemného dohodnout, případně se obrátit na soud. Hlavní slovo přitom budou mít znalci a jejich posudky.
Vládní plán na sjednocení sociálních dávek na bydlení by mohlo až zdvojnásobit počet lidí žijících pod hranicí chudoby. Vláda chce zrušit příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení, a místo něj vyplácet jedinou dávku. Podle Sdružení nájemníků ČR je ale plán v rozporu se závazkem vlády zlepšovat dostupnost přiměřeného bydlení.
Prezident Václav Klaus podepsal novelu občanského zákoníku, která mimo jiné upravuje postup po skončení regulace nájemného. Ta se začátkem letošního roku skončila pro zhruba 400 tisíc bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude ale až ke konci příštího roku. A právě podle zmíněné novely má řešit případné spory nájemníka a majitele soud, který by určil činži.
Na poradny Sdružení na ochranu nájemníků se od prosince loňského roku do dnešní doby obrátilo dvakrát více lidí než loni. Po deregulaci nájemného hledají nejčastěji rady ohledně změny podmínek pro sjednávání nájemného.
Lidem, kterým letos končí v bytech regulované nájemné, pomůže Sdružení nájemníků. Dohodlo se na tom s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským z Věcí veřejných. Konec regulace může totiž řadě domácností způsobit těžko řešitelné problémy.
Ve většině menších měst a obcí, a také v Ostravě nebo Ústí nad Labem, se od příštího roku uvolní regulované nájemné. Pak bude na obou stranách, aby se dohodly na výši činže. Nájemníci bijí na poplach. Říkají, že nejsou jasně nastavena pravidla, podle nichž se budou tyto platby určovat, a hrozí, že vyletí na neúnosnou úroveň.