Nejvíce odsouzení padlo v Praze a Plzni. Policie se nadále zabývá i nenávistnými projevy vůči konfliktu v Gaze, kde však soudních rozhodnutí přibývá pomaleji.
V souvislosti s izraelsko-palestinským konfliktem už policie zahájila úkony trestního řízení pro projevy antisemitismu ve 14 případech. Policisté monitorují i shromáždění, někdy je doprovází arabisté.
Od začátku ruské invaze se policie zabývala už téměř čtyřmi stovkami těchto případů, 99 lidem sdělila obvinění. Ještě na začátku roku bylo přitom obviněných o třetinu méně.
„Každý má právo vyjadřovat svobodně své názory, nicméně i toto má své hranice. V případě, že se takovým vyjádřením dopouštím protiprávního jednání, musím počítat s postihem,“ připomíná mluvčí Bocán.
Podle policie jsou statisticky sledovány pouze trestné činy, jinou právní kvalifikaci policie nesleduje. Podle mluvčího Ondřej Moravčíka se právní kvalifikace týká hned několika trestných činů.
Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil policejní mluvčí Ondřej Moravčík. Z policejních statistik přitom vyplývá, že počet řešených případů se napříč měsíci už výrazně nemění.
Nenávistné příspěvky na sociálních sítích, schvalování ruské agrese, ale i graffiti a zničené fasády. Všechny tyto případy spadají mezi 138 činů, které policie vyhodnotila jako trestné.
„Vždy se pečlivě vyhodnocuje každý příspěvek zvlášť a vyhodnocují se i okolnosti nebo jakým způsobem je schvalování invaze popsáno,“ popsal pro Radiožurnál mluvčí Policejního prezidia.