„Budeme tvrdí,“ říká sebevědomě o vyjednávání šéf Hlasu Peter Pellegrini, který přebírá nabídky. Dá mu lepší Smer Roberta Fica, nebo progresivci vedení Michalem Šimečkou?
Slovensko má po předčasných parlamentních volbách, které zatřásly celou tamní politickou scénou. Server iROZHLAS.cz přináší přehled hlavních vítězů a poražených sobotních voleb.
Tři první místa pro Smer, dvě pro Progresivní Slovensko. To jsou výsledky posledních pěti průzkumů a volebních modelů. Ve čtvrtek začne moratorium a další zveřejňování průzkumů už není možné.
O složení vlády ale dost možná rozhodnou menší strany, které se pohybují kolem hranice pro vstup do parlamentu. Povedený finiš kampaně má OĽaNO Igora Matoviče, zatímco Sme rodina Borise Kollára padá.
Jak se zorientovat ve spletitých vztazích mezi jednotlivými politickými subjekty, které se sejdou v příštím slovenském parlamentu? iROZHLAS.cz přináší nejpravděpodobnější scénáře povolebních koalic.
Smer Roberta Fica a krajně pravicové partaje Republika a SNS válku na Ukrajině označují za vyprovokovanou Západem, kritizují sankce nebo chválí navržený čínský „mírový plán“, říká studie MapInfluenCE.
Server iROZHLAS.cz přináší přehled politiků, kteří v jednotlivých stranách kryjí záda lídrovi, často jsou přitom v lecčems radikálnější než mnohdy dlouholetý předseda.
Slovenská předvolební kampaň je letos obohacena o dva marketéry, kteří skončili ve službách Andreje Babiše. Marek Prchal pomáhá pravicové Sasce, Marek Hanč levicovému Hlasu. Ani jednomu se nedaří.
Šéf hnutí Sme rodina tvrdí, že po něm Barbora Richetorvá měla hodit na vzdálenost přes pět metrů jejich syna. „Přiznávám se, že jsem jí dal pár facek. Mohla ho zabít, byl batole,“ popsal.
iROZHLAS.cz přináší přehled pravděpodobných kandidátů, z nichž někteří už své úmysly potvrdili, jiní váhají nebo zatím mlží. Jaká je jejich podpora, je zatím nejasné.
Opoziční pravicově liberální straně Marek Prchal pomohl se změnou vizuální identity před zářijovými volbami. Fotografie politiků i nová grafika Prchalovu předchozí práci nápadně připomínají.
Sběr dat Medianu probíhal od 1. února do 5. března, z toho důvodu tak ještě nezachytil podporu nové strany Demokraté, kterou vede premiér Eduard Heger.
„Za vyšší podporou Smeru lze hledat i skutečnost, že disponuje více rozhodnutými voliči a zároveň má větší volební jádro než Hlas,“ uvádí výzkumníci v tiskové zprávě k modelu.
Politoložka a socioložka Soňa Szomolányi v rozhovoru popisuje stav slovenské politiky ve volebním roce. Varuje před návratem expremiéra Roberta Fica. „Chce přátelské vztahy s Ruskem,“ říká.
Předčasné volby čekají Slováky nejspíš až v září, stranické spektrum do nich jde ale tak roztříštěné jako snad nikdy předtím. Ve tamních reáliích hrají hlavní roli politici a jejich ega.
Z politických spojenců se v posledních letech stali nesmiřitelní soupeři. Hráli roli už v pádu vlády Ivety Radičové v roce 2011, teď jejich spory trhají na kusy i soudržnost současné slovenské vlády.
Při misích v Afghánistánu britské speciální jednotky zbytečně zastřelili asi šedesát lidí. Jak píše BBC, k vyšetřování došlo, nikdo však nebyl shledán vinným.
Po dvanácti letech vládnutí na Slovensku končí mocenská garnitura strany Smer a jejího předsedy Roberta Fica volebním výpraskem a v Bratislavě jí předpovídají cestu Vladimíra Mečiara do zapomnění.