Kvůli napětí na hranici je těžké situaci zkoumat. „Nesmíme tam fotografovat a provádět normální výzkum. Policie tam má kamery, ale nechtějí nám dát ani záběry zvířat,“ popisuje vědkyně z Polska.
Na celém území České republiky dnes žije slabá stovka rysů, nejvíce na Šumavě a v Pošumaví. Žije samotářsky, nemá rád kočky domácí a lišky. Jeho pobyt se snaží monitorovat tzv. Rysí hlídky Hnutí DUHA.
CHKO Beskydy patří díky výskytu velkých šelem mezi evropsky významné lokality. Nejlepší podmínky má v horách severovýchodní Moravy vlk, poměrně dobré podmínky rys a nejméně příznivé medvěd.
V českém tisku se v úterý dočtete, že celníci vyšetřují myslivce z Klatovska kvůli podezření, že upytlačil zvlášť chráněného rysa. Mrtvé zvíře u něj našli v mrazáku, píše deník Právo.
„Rys se pohybuje venku přes rok a spíš je to tak, že člověka zkrátka úplně ignoruje,“ vysvětlil Radiožurnálu Miroslav Kutal z Mendelovy univerzity, proč není rys ze Šumperska nebezpečný pro člověka.
Dítě kousl v neděli v zoologické zahradě do ruky rys. Chlapce záchranáři ošetřili a převezli ho na úrazovou ambulanci fakultní nemocnice, Návštěvníci museli porušit návštěvní řád, brání se zoo.
Chovatelé ovcí v Nízkém Jeseníku už letos přišli o desítky jehňat. Na svědomí je prý mají rysi a šakali, kteří se tady nově vyskytují. Chovatelé proto u ovčínů nainstalovali fotopasti. Potvrzený výskyt rysa jim totiž zaručí finanční náhradu. Lákat šelmy na zvuky jim teď pomáhají i ochránci přírody.
Součástí volné přírody má být ve Spojeném království znovu rys. Kočkovitá šelma přitom v Británii 1300 let chyběla. Experti si od návratu rysa slibují oživení britského ekosystému.
V České republice v posledních letech přibývají větší šelmy - rys i vlk. Lidé se jich ale nemusí bát, šelmy jsou krotké a na lidi neútočí. Navíc nejsou většinou ani vidět. Vědci to vědí i proto, že je mapují pomocí speciálních obojků s GPS. Nejvíce šelem je v Beskydech, například rys se ale vrací už i do Krkonoš nebo Jeseníků.
Je to rys, jmenuje se Icy a v těchto dnech ho potkáte doslova na každém kroku. Tedy v Helsinkách a ve Stockholmu. Icy je totiž oficiálním maskotem letošního mistrovství světa v hokeji. A proč si pořadatelé šampionátu vybrali za maskota právě toto zvíře, to se nyní dozvíte v Deníku Roberta Mikoláše.
Do hor na východě Čech se vrací rys ostrovid. Ohroženou a chráněnou šelmu už několikrát pozorovali milovníci přírody v Královéhradeckém kraji na dvou místech: v Krkonoších a na Broumovsku.
V Beskydech a Javorníkách dnes začíná tradiční mapování výskytu velkých šelem. Cílem akce pořádané Správou chráněné krajinné oblasti Beskydy je zmapovat výskyt vlků, rysů a medvědů. Týmy profesionálů i dobrovolníků vyrazí také na slovenskou stranu hranice do oblasti Kysuc.
Vědci chtějí získat přesnější představy o životě rysů na Šumavě. Činnost jim ale ztěžují zloději. Na české straně prý kradou fotoaparáty, které zaznamenávají pohyb šelem po území národních parků Bavorský les a Šumava.
V Českém Švýcarsku se znovu objevil rys. Jeho výskyt zaznamenali tamní ochránci přírody díky pořízení snímků z takzvané fotopasti. Dalšími důkazy o přítomnosti této šelmy v národním parku jsou škrábance na stromech, stopy ve sněhu a také nálezy zbytků ulovené zvěře.
Do šumavských lesů v okolí Železné Rudy dnes vyrážejí zoologové pro další data o pohybu rysa ostrovida. Už dávno přitom nejde jen o tradiční sledování stop této kočkovité šelmy chráněné Bernskou konvencí. Jejich pomocníky jsou například kamery, speciální obojky na krku šelem a nejnověji také fotopasti.
Na velké šelmy v Beskydech a Karpatech číhají takzvané fotopasti. Ve vybraných lokalitách je teď umisťují ochránci přírody, aby zmapovali výskyt rysů, vlků a medvědů. Podle ekologa Miroslava Dvorského z Valašského Meziříčí jim to usnadní pravidelné sčítání divokých zvířat na rozlehlém území česko-slovenského pohraničí.
V nejvyšších českých horách Krkonoších se zřejmě objevil vzácný rys ostrovid. Tamní ochránci přírody mluví o velkém úspěchu. Kočkovitá šelma se v krkonošských lesích vyskytovala ještě v 18. století, od té doby ale byla považovaná za vyhynulou.