Rusnokova vláda

Rusnokova vláda v textech na iROZHLASU

Většina Rusnokových ministrů zůstala ve státní správě. Fischer se ale vrátil do CE Group

|Jaroslav Gavenda |Zprávy z domova

Bývalí ministři Rusnokova kabinetu po svém vrcholném působení na české politické scéně většinou stále pracují pro stát. Někteří ale začali působit v soukromých firmách. Například Rusnokův ministr financí Jan Fischer se vrátil zpět do energetického byznysu. Pracuje opět v energetické společnosti CE Group, kde byl zaměstnaný před svým nástupem na resort financí.

4:42

|Vojtěch Kouřímský, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

I bez důvěry dělal Rusnokův kabinet zásadní změny. K nejaktivnějším ministrům patřil Žák

Úřednická vláda, vláda odborníků nebo vláda prezidenta Miloše Zemana, i taková jména dostával kabinet Jiřího Rusnoka. Na konci ledna by ho měla nahradit vláda nová. Sám premiér je s účinkováním svého kabinetu spíše spokojený – podle něj předává Česko v lepší kondici, než v jakém je začal spravovat. Na adresu vlády však zaznívaly a zaznívají i kritické hlasy, kvůli způsobu, jakým vznikla, i kvůli změnám, které bez důvěry sněmovny udělala.

1:54

|Evelyna Kulíšková, kov |Zprávy z domova

Členové dosluhujícího Rusnokova kabinetu se chystají na nové role. V politice i mimo ni

Zřejmě naposledy tento týden zasedl úřednický kabinet Jiřího Rusnoka, jmenování nové vlády v čele s Bohuslavem Sobotkou se blíží. Někteří členové končící vlády už mají představu o tom, co budou dělat po odchodu z ministerstev. Část „vlády odborníků“, jak ji nazýval prezident Miloš Zeman, se bude dál pohybovat v politice nebo kolem ní.

|Lenka Militká, bre, Jaroslav Gavenda |Zprávy z domova

Někteří členové Rusnokova kabinetu budou možná náměstky v budoucí vládě

Někteří kandidáti na ministry nové vlády nevyloučili spolupráci se současnými šéfy resortů. Představu, že by stávající ministři v demisi byli vhodnými adepty na náměstky i v nové vládě, vyslovil včera prezident Miloš Zeman. Podle něj se na výjimky osvědčili. Vyzdvihl šéfy rezortů zemědělství, obrany, zahraničí a průmyslu.

3:36

|Jana Zemanová, Jitka Hanžlová, Martina Spěváčková, Simona Bartošová |Ekonomika

Rusnokova vláda schválila rozpočet na příští rok se schodkem 112 miliard

Stát by měl v příštím roce hospodařit se schodkem 112 miliard korun, což je o dvě miliardy více, než se původně předpokládalo. Hranice tří procent HDP by přitom padnout neměla. Počítá s tím návrh rozpočtu, který dnes schválila vláda v demisi. Ministerstvo financí návrh postavilo na vyšším ekonomickém růstu a tedy vyšším výběru daní.

6:05

|Nikola Bojčev, dab |Ekonomika

Vláda začala řešit rozpočet. Schválit ho chce na konci září

Vláda v demisi začala projednávat státní rozpočet na příští rok. Jeho schodek by měl být 110 miliard korun. Kabinet ho bude řešit každý zářijový týden a na konci měsíce ho schválí. Deficit navrhl ministr financí Jan Fischer o pět miliard vyšší, než plánovala předchozí vláda Petra Nečase. Podle Fischera by měl nový rozpočet podpořit ekonomický růst.

|Petr Medek, mka |Zprávy z domova

Ministři v demisi se snaží prosadit řadu nových zákonů, podle premiéra však budou nanejvýš dva

Ministři vlády Jiřího Rusnoka chtějí prosazovat zákony i přesto, že se rozpustila Poslanecká sněmovna. Normy by poslali rovnou do Senátu jako zákonná opatření a tím by se vyhnuli schvalování v dolní komoře parlamentu. Návrhů už se sešlo několik. Premiér v demisi Jiří Rusnok ale odmítá, že by chtěl jeho kabinet tímhle způsobem prosadit víc než jeden nebo dva zákony.

3:18

|Pavel Polák, Martin Karlík, Zuzana Petráňová, Eliška Malínská |Zprávy z domova

Rusnokova vláda schválila jmenování Klausové a Remka velvyslanci

Bývalá první dáma Livia Klausová a europoslanec za KSČM Vladimír Remek jsou o něco blíž místům v diplomacii. Vláda Jiřího Rusnoka totiž schválila jejich jmenování velvyslanci. Lidové noviny zjisitily, že kabinet s tím souhlasil už 31. července. Předseda vlády Jiří Rusnok přitom dříve prohlásil, že on a jeho ministři bez důvěry už nové velvyslance schvalovat nebudou.

6:39

|Jana Čermáková, Pavla Firbacherová, Zuzana Hálová, Vojtěch Kouřímský |Zprávy z domova

Zemanovci chtějí, aby za ně v předčasných volbách kandidovali ministři Rusnokovy vlády

Co nejvíc členů Rusnokovy vlády chce získat Strana práv občanů – zemanovci na kandidátky pro předčasné volby. Někteří členové kabinetu se stranou sympatizují, na letošním sjezdu strany se objevil například ministr vnitra Martin Pecina. Třeba premiér Jiří Rusnok však ke svému případnému angažmá v SPOZ dnes řekl, že zatím žádnou nabídku nedostal a ani nepočítá, že by nějaká přišla, protože on už dál v politice působit nehodlá.

1:37

|Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Marína Dvořáková |Zprávy z domova

Rusnokova vláda důvěru nezískala. Podá demisi a Česko zřejmě čekají předčasné volby

Jiří Rusnok neuspěl. Jeho vláda podporu sněmovny nezískala a podává demisi. Hlasovalo pro ni jen 93 poslanců ČSSD, KSČM, Věcí veřejných a tři nezařazení. Proti byla většina bývalé koalice. Ta ale během středečního hlasovaní ztratila sněmovní většinu 101 hlasů. Proti Rusnokově vládě odmítli hlasovat dva poslanci ODS Jan Florián a Tomáš Úlehla a také šéfka LIDEM Karolína Peake. Česko tak zřejmě míří k předčasným volbám.

4:04

|Vladimír Kroc, Marika Táborská |Zprávy z domova

Sobotka prokázal, že smýšlí jako naprostý demokrat, říká šéf senátorů ČSSD

Vláda Jiřího Rusnoka má před zítřejším hlasováním o důvěře jistých 91 hlasů. Svou podporu ji dnes přislíbili komunisté, sociální demokraté i Věci veřejné. A to i přesto, že ještě včera předseda ČSSD Bohuslav Sobotka tvrdil, že Rusnokova vláda nedisponuje potřebnou silou. Dnes ale přišel na předsednictvo strany s návrhem, aby poslanci ČSSD Rusnokův kabinet podpořili.

10:31

|Vladimír Kroc, Petr Nováček, Věra Pfeifferová, krw, kko |Zprávy z domova

Kraje podpořily Rusnoka. Bývalé vládní strany mu hlas nedají, zbylé se stále rozhodují

Premiér Jiří Rusnok má už jen poslední dva dny pro shánění hlasů pro svoji vládu. Zatímco strany bývalé koalice ODS, TOP 09 a LIDEM důvěru kabinetu vylučují, sociální demokraté a komunisté se rozhodnou zítra. Podporu zvažují i Věci veřejné, které se dnes sejdou s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem. Rusnok zatím získal spojence v krajích. 12 hejtmanů mu vyjádřilo podporu.

3:52

|Jaroslav Skalický, kko |Zprávy z domova

Hašek: Asociace krajů je nepolitická organizace. Ale politická témata řešit musí

Asociace krajů podporuje vládu premiéra Jiřího Rusnoka. Vyjádřila ji dnes, tedy dva dny před hlasováním o důvěře kabinetu. Pro Rusnokův kabinet se vyslovilo 12 ze 14 hejtmanů. Předseda asociace a místopředseda ČSSD Michal Hašek tvrdí, že ačkoli je asociace krajů nepolitická organizace, má právo nahlas vyslovit názor na současné dění.