Stranická disciplína bude znamenat nedůvěru Rusnokově vládě, říkají sněmovní počty

O podpoře vlády Jiřího Rusnoka rozhodne ve středu účast poslanců a stranická disciplína. Pokud budou všichni poslanci loajální k politice své strany, neměla by podle jednoduchých sněmovních počtů Rusnokova vláda důvěru získat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 7.11.2012

Poslanecká sněmovna 7.11.2012 | Foto: Filip Jandourek

Podle stávajících čísel to zatím na podporu pro Rusnokův kabinet nevypadá.

Strany bývalé vládní koalice, tedy ODS, TOP 09 a LIDEM, by v ideálním případě měly dát dohromady 100 hlasů. Proti Rusnokově kabinetu totiž budou hlasovat i Martin Vacek a Jana Suchá, kteří sice nejsou členy strany LIDEM, ale hlasují s ní. Všichni poslanci těchto stran jsou tedy podle šéfů klubů připravení na středeční hlasování dorazit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sněmovní počty shrnuje dva dny před hlasováním o důvěře vládě Věra Masopustová

„Všech 42 poslanců poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové mně v pátek jako předsedovi zcela jasně dalo najevo, že té schůze, která začne ve středu, se zúčastní,“ potvrdil za TOP 09 Petr Gazdík.

Ke zmíněné stovce lze ještě připočítat bývalého občanského demokrata Michala Doktora a také Jiřího Paroubka s Petrem Bendou za stranu LEV 21. To už je dohromady 103 hlasů proti novému kabinetu v případě, že budou všichni poslanci bývalé vládní koalice hlasovat v souladu s usnesením svých klubů.

Být tomu tak ale nemusí. Důkazem je třeba hlasování, které shodilo vládu Mirka Topolánka v době našeho předsednictví Evropské unii. Tehdy proti ní hlasovali i občanští demokraté Tlustý a Schwippel a za zelené Jakubková a Zubová.

Hašek: Asociace krajů je nepolitická organizace. Ale politická témata řešit musí

Číst článek

Pokud by ale například z ODS někdo Rusnokovu vládu podpořil, nebude to mít se svými spolustraníky podle šéfa klubu Marka Bendy jednoduché.

„Pokud by někdo nepřišel na takto závažné hlasování, tak si dost dobře nedokážu představit, jak bychom já a on mohli být ve společné straně, ale teď nevymýšlím sankce. Myslím, že budeme hlasovat všichni,“ dodal Marek Benda.

Váhající opozice

ČSSD a komunisté se o tom, jak budou hlasovat, rozhodnou až zítra. Sociální demokraté musejí především vyřešit vnitrostranický spor. Sobotka ale věří, že postup zákonodárců ČSSD nakonec bude jednotný.

„Jednoznačně upřednostňuji hledání dohody na rozpuštění sněmovny a nových volbách. Právě proto nebudeme jednat jenom o hlasování o vládě, ale také budeme mluvit o dalších aspektech řešení současné politické krize,“ řekl Bohuslav Sobotka v České televizi.

Zatímco tedy podle předsedy strany Bohuslava Sobotky potřebuje Česko vládu, která prosadí změny - tedy politickou, a ne Rusnokovu - jeho statutární zástupce Michal Hašek na poslance přes hejtmany apeluje, aby Rusnokův kabinet podpořili.

„Určitě v Poslanecké sněmovně jako poslanec vystoupím a v rámci svého projevu zmíním i tyto argumenty a seznámím kolegy přímo na plénu ve středu při jednání o důvěře vládě, které vedly Asociaci krajů k tomuto stanovisku,“ říká Michal Hašek a pokračuje:

„Takže to bude ta forma, jakou se ještě pokusím oslovit jednotlivé kolegy přímo při jednání o hlasování o důvěře vládě.“

Kraje podpořily Rusnoka. Bývalé vládní strany mu hlas nedají, zbylé se stále rozhodují

Číst článek

Až ve středu pak bude jasné, jak budou hlasovat Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Radim Fiala. I kdyby byli všichni tři pro podporu vládě, je to dohromady 95 hlasů levice proti 103 pravicovým. Pro podporu své vlády by Jiří Rusnok potřeboval 100 hlasů a ty, pokud vyjde tato prostá sněmovní matematika, mít nebude.

Věra Pfeifferová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme