V ruské Kemerovské oblasti se těží 80 procent ruského koksovatelného uhlí. Vývoz uhlí představuje přibližně 20 procent ruského vývozu energetických surovin.
„Nejreálnější by bylo, pokud by Slovensko koupilo plyn na rusko-ukrajinských hranicích a tento plyn se přepravoval jako slovenský plyn přes území Ukrajiny,“ řekl Fico v hospodářském výboru.
V pořadu Pro a proti se setkávají europoslanci Ondřej Dostál (Stačilo!) a Ondřej Kolář (TOP 09). Debatují mimo jiné o Ficově cestě do Moskvy a zajištění levných dovážek plynu na Slovensko.
Slovenský premiér Robert Fico od Nového roku, kdy Ukrajina zastavila transport ruského plynu přes své území, vyhrožuje Kyjevu, že recipročně zemi zastaví dodávky elektřiny a také pomoc uprchlíkům.
Slovenský premiér zmínil rovněž možnost zastavení dodávek elektřiny na Ukrajinu i to, že při jednáních v Evropské unii týkajících se Ukrajiny použije Bratislava své právo veta.
Slovenský premiér je v otevřené verbální válce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a dle oslovených odborníků stojí spíše na straně Ruska a opakuje jeho narativy.
„Podstatou je, že nerozumíme, proč bychom měli platit více za častokrát ten samý plyn,“ říká slovenský vicepremiér, ministr životního prostředí Tomáš Taraba (SNS).
Slovenský premiér Robert Fico jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Šéf Směru hraje v posledních dnech o ruský plyn, který teče přes Ukrajinu na Slovensko a dál do Evropy.
V listopadu výrazně vzrostl dovoz plynu z Ruska do České republiky, dovoz z Německa totiž prodražují přepravní poplatky. Podrobnosti sdělil v Interview Plus odborník na energetiku Martin Záklasník.
„Přestože původ plynu nelze jednoznačně určit, tak s velkou mírou jistoty se dá předpokládat, že se jedná o plyn ruský,“ řekl analytik XTB Jiří Tyleček.
„Od zítřka tak v EU zůstanou již jen dvě země, které ve významnější míře potrubně odebírají ruský plyn, a to Slovensko a Maďarsko,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
„Trhy takto fungují – něco se stane a obchodníci to nějak interpretují. Pak jsou fundamentální faktory, které se naštěstí nezměnily,“ říká na Plusu odborník na energetiku Sinlei Martin Záklasník.
V severoněmeckém Stade poblíž Hamburku začala výstavba nového pevninského terminálu pro zpracování a další transport zkapalněného zemního plynu. Česko v něm bude mít pronajatou kapacitu od roku 2027.
Podobné právo již dříve získaly i jiné ruské energetické podniky, například největší ruská plynárenská společnost Gazprom či největší ruský producent ropy Rosněfť.
Důvodem, proč Maďarsko na ruském plynu prodělává, je skutečnost, že současná platná smlouva byla podepsána v roce 2021, tedy na začátku evropské cenové krize v energetice, píše deník Népszava.
Společnost ČEZ ode dneška zlevní své fixované produkty v průměru o 12 procent. Ceníky postupně snižuje také innogy, E.ON a společnost EPET. Další dodavatelé zatím vyčkávají.
Ruský plyn na celkových dovozech do Česka dosáhl podle údajů statistického úřadu loni v prosinci 58 procent a letos v lednu podle předběžných údajů z plynárenské soustavy NET4GAS až 62 procent.
„Považoval bych za správné, aby byli koncoví spotřebitelé informováni, jestli odebírají plyn od dodavatelů, kteří ruský plyn nakupují,“ sdělil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Gazprom se dlouho soustředil na export do Evropy a zanedbával investice pro vývoz zkapalněného zemního plynu. Putinovy snahy o posílení Gazpromu jsou vydány na milost a nemilost Číně, píše Bloomberg.
Prognóza INES pracuje se třemi scénáři. První z nich počítá s teplou zimou, jakou Evropa zažila v roce 2020, další naopak s chladnou podle roku 2010, poslední pak bere v úvahu normální teploty.
„55 procent rakouského plynu stále pochází z Ruska. Rakousko takto financuje Putinovu válku a nikdo není ve Vídni na Ringstrasse, aby proti tomu protestoval," řekl zástupce Komise. Vídeň nesouhlasí.
Celkově saldo dovozu a vývozu plynu v Česku meziročně kleslo o 23 procent. I přesto jsou tuzemské zásobníky v současné době naplněny z 88 procent, což je více než v předchozích letech.