S Bekovými aspoň 30 miliardami plus na příští rok je ale několik potíží. Ve střednědobém výhledu rozpočtu je na rok 2025 minus 15 miliard oproti letošku. Takže Bek začíná jednat v hluboké defenzivě.
„Vždy mě pobaví, když slyším nebo čtu titulky: ,Personální zemětřesení na Hradě‘. Nebo ,Zákulisní mocenské boje‘. Nic takového v tom není,“ říká Pavel o odchodu šéfky své kanceláře Vohralíkové.
Plánované příjmy rozpočtu se proti letošku zvýší o 12 miliard na 1,94 bilionu korun. Plánované výdaje naopak klesnou o 31 miliard na 2,19 bilionu korun.
Poslanci schvalují státní rozpočet na příští rok. Výše schodku ani příjmy a výdaje rozpočtu už se měnit nebudou, poslanci mají hlasovat o víc než stovce pozměňovacích návrhů.
„V tom prvním čtení vláda neudělala vůbec nic, jen si vyslechla naše argumenty a pan ministr Stanjura řekl, že to je pro něj potvrzením, že jde správnou cestou. Vysmál se nám,“ říká Havlíček.
„Jde nám o to, aby stát začal kraj rozdělovat daně spravedlivě,“ vysvětluje středočeská hejtmanka Petra Pecková. Poukazuje na to, že teď se peníze dělí podle pevných procent určených v roce 2004.
Téměř polovinu škrtů představuje zrušení letošní jednorázové dotace na podporu přenosové a distribuční soustavy. Z jednotlivých resortů se škrty nedotknou pouze ministerstev financí a obrany.
Snaha vlády vrátit rovnováhu státnímu rozpočtu připomíná tragikomedii. Řekl to ekonom David Marek už potom, co ministr financí Zbyněk Stanjura odeslal do vlády podrobný návrh rozpočtu na rok 2024.