Před restaurováním byl 4,5 metru široký, téměř čtyři metry vysoký a vážil 337 kilogramů. Dílo bylo v roce 1715 oříznuto ze všech stran, aby se vešlo mezi dvoje dveře na amsterdamské radnici.
Stejně jako na jaře, tak ani teď se do galerie nebo muzea nepodíváte. Národní galerie proto připravuje video prohlídky. První budou z výstavy „Rembrandt: Portrét člověka“.
Rozsáhlou uměleckou sbírku katalánské metropoli odkázal Ramonet, jedna z hlavních postav poválečné Barcelony. Ramonetova rodina však o odkazu město neinformovala, velkou část majetku ukryla.
Název výstavy „Všichni Rembrandti Rijksmusea“ napovídá, co bude k vidění – všech 22 pláten a taky asi 60 kreseb a více než tři stovky grafických listů.
Polská vláda koupila kolekci 86 tisíc uměleckých děl a tisíců dalších předmětů. Za jejich pořízení zaplatila sto milionů eur (2,7 miliardy korun), informovaly světové agentury. Součástí sbírky, která má podle odhadů cenu 2,3 až 2,4 miliardy eur (62 až 64 miliardy korun), je i da Vinciho obraz Dáma s hranostajem.
Obraz Učenec v pracovně od holandského malíře Rembrandta van Rijna návštěvníci Národní galerie asi rok neuvidí. Dílo, které byli zvyklí vídat v pražském Šternberském paláci, nyní čeká oprava a průzkum v restaurátorských dílnách.
Rembrandtova Noční hlídka se vrací mezi poklady nizozemské kultury. Po dlouhých deseti letech se dnes totiž znovu otevřou brány národního muzea v Amsterdamu. To prošlo velkou přestavbou a rekonstrukcí, která stála v přepočtu skoro 10 miliard korun. Své návštěvníky oslní novým pojetím vystavování uměleckých a historických děl.
Kuriózní případ řeší v Norsku, kde tamní soukromá galerie nahlásila ztrátu vzácného Rembrandtova díla z roku 1658. Obraz se ztratil mezi běžnými zásilkami norské pošty.
Národní galerie v Praze otevírá v prostorách Šternberského paláce výstavu zvanou Rembrandt and Company. Veřejnost ji má dnes možnost vidět poprvé. Jde o kolekci obrazů a grafik holandských malířů 17. a počátku 18. století.