Skupina od roku 2017 spravovala provincii Idlib, kde podle expertů vytvořila určitou úroveň stability, vládnoucí pragmatismem a disciplínou. Zároveň si ale vybudovala silné bezpečnostní síly.
Řada Syřanů znala příslušníky Asadovy bezpečnosti, kteří zatýkali, vyslýchali a mučili nebo mají podíl na tom, že zmizeli jejich příbuzní. Od těchto obyvatel je slyšet volání po lynči a pomstě.
Guzmánovi rebelové ze Světlé stezky zabili v konfliktu v peruánském vnitrozemí podle odhadů mezi roky 1980 a 2000 asi 69 tisíc lidí. Bezvadně plánované útoky a unikání zatčení z něj udělaly legendu.
„Přelety nad městem udělaly takový randál, že rebelové naprosto ztratili orientaci a rozutíkali se do všech směrů. Ve městě ale zůstávají a nikdo nezná dne ani hodiny, kdy si znovu usmyslí zaútočit.“
Při úterním ostřelování Damašku z oblasti ovládané rebely přišlo o život 27 lidí a dalších 58 osob utrpělo zranění. S odkazem na sdělení ruského ministerstva obrany o tom informovala agentura TASS.
Syrští rebelové v pondělí přerušili jednání o své účasti na mírových rozhovorech v Kazachstánu. Důvodem je prý porušování příměří ze stran vládních vojsk.
Další část Aleppa dobyly přes noc syrské provládní síly. Se ztrátou čtvrti Šejch Saíd přišli povstalci už o 90 procent území, které několik let uvnitř Aleppa kontrolovali. Velitelé povstaleckých skupin údajně dostali návrh, aby společně s civilisty bezpečně opustili své zbývající čtvrti. Zatím ale na tuto možnost nijak neodpověděli.
Syrská armáda dodržuje příměří v zemi, zatímco tamní rebelové využívají klidu zbraní k přeskupování sil. V sobotu to řekl ruský prezident Vladimir Putin. Doufá, že Spojené státy dodrží dojednané závazky ohledně Sýrie a budou jednat „transparentně". Příměří je podle Putina společným cílem Moskvy i Washingtonu a potrvá.
Nejméně 31 civilistů dnes zahynulo při útocích syrského vládního letectva na město Aleppo a okolí. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na dobrovolníky ze Syrské civilní obrany. Terčem náletů byly povstalecké čtvrtě a zásobovací silnice.
V několika syrských městech na západě země začalo dnes ráno platit příměří. Trvat má dva dny. Dohodly se na něm vládní síly a několik skupin islámských bojovníků.
V Minsku se sešli zástupci Ukrajiny, doněckých a luhanských povstalců, Ruska a OBSE. Takzvaná kontaktní skupina jedná o urovnání situace na východě Ukrajiny. Rozhovory se několikrát odkládaly. Očekává se, že by ze schůzky mohla vzejít dohoda o novém příměří, hrozí ale i vyostření bojů.
Proruští radikálové unesli na administrativní hranici mezi Doněckou a Luhanskou oblastí skupinu čtyř zahraničních pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Oznámila to dnes agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na představitele OBSE. Se zadrženými od pondělního večera není spojení.
Desítky syrských obcí připomínají po dvouletém konfliktu města duchů. Při těžkých bojích, které o ně svedly nebo stále svádějí vládní jednotky s povstalci, byly totiž prakticky zničené. Válkou tak nejvíce trpí civilisté, kteří přišli o střechu nad hlavou i příbuzné. Jedním z takových měst je Al-Qusair, ležící asi 160 kilometrů severozápadně od metropole Damašku.
Neznámí útočníci vážně zranili nejvyššího velitele syrských rebelů. Plukovník Rijád As'ad přišel o nohu, když u jeho auta na východě Sýrie explodovala nálož. Útok potvrdili i samotní rebelové s tím, že velitel Svobodné syrské armády je teď v péči tureckých lékařů.
Spojené státy pomáhají s výcvikem syrských rebelů na základně v nejmenované blízkovýchodní zemi. S odvoláním na zákulisní informace amerických činitelů to píše deník New York Times. Evropské unie dnes zase ohlásila změnu zbrojního embarga vůči Sýrii. Pomoci má hlavně ozbrojeným povstalcům.
Vicepremiérka Karolína Peake z LIDEM chce zabránit tomu, aby tři rebelující poslanci ODS dostali za odchod ze sněmovny lukrativní místa v podnicích spoluvlastněných státem. Podkopává to podle ní důvěru i boj s korupcí.
3:54
|Igor Maňour, Lucie Husárová 1, Radiožurnál, krw|Zprávy z domova
Takzvaní rebelující poslanci ODS umožní vládě Petra Nečase prosadit daňový balíček a pokračovat. Poslanci Jan Florián a Tomáš Úlehla vládní verzi balíčku podpoří, Radim Fiala se zdrží hlasování. Poslanci Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr se před hlasováním o balíčku vzdají mandátu poslance. Všichni rebelové zůstávají členy ODS.
Poslanci ODS se znovu nedohodli na konečné podobě daňového balíčku. Balíček bude i přesto na své dnešní schůzi projednávat sněmovna. Šest nespokojených poslanců chce předložit vlastní pozměňovací návrh, kompromisní návrh podá i premiér Petr Nečas.
Vzbouření poslanci v ODS kolem Petra Tluchoře stále odmítají podpořit opatření, která by zvýšila daně. Vláda proto stáhla návrh státního rozpočtu na příští rok a ministr financí jej musí přepracovat. TOP 09 i LIDEM ale upozorňují, že i kdyby se ODS se svými rebely dohodla, budou chtít o všech změnách znovu jednat.
Sněmovna by měla podle sociálních demokratů o daňovém balíčku, se kterým vláda Petra Nečase spojila svoji další existenci, co nejdříve. Šéf strany Bohuslav Sobotka tvrdí, že v kabinetu teď vůbec není jistota, zda a jak dlouho bude pokračovat.
Poslanecký klub ODS se ani na dnešním jednání nedohodl se stranickými rebely na kompromisu k vládnímu daňovému balíčku. Vláda proto stáhne ze sněmovny návrh státního rozpočtu na příští rok, který se schválením vyšších daní počítá. O podobě balíčku budou občanští demokraté dál jednat.
Rebelové z ODS prý stále hledají cesty, jak zabránit zvyšování daní. Ke shodě stále ještě nedošlo, jednání pokračuje dnes večer. Revoltující poslanci odmítli, že by chtěli blokováním vládního daňového balíčku vyvolat předčasné volby. Po jednání poslanců ODS to řekl poslanec Petr Tluchoř.
Velitelé syrských rebelů jsou pořád v táborech na jihu Turecka. S odvoláním na zdroje v syrské opozici to uvádí turecký tisk. Vyvrací tak týden staré tvrzení syrských povstaleckých vůdců, že se přesunuli na takzvaně „osvobozená území“ na severu Sýrie.
Podruhé se sešli zástupci rebelů s vedením poslaneckého klubu ODS, ani tentokrát se ale pracovní skupina nedokázala dohodnout na konkrétním kompromisu ohledně daňového balíčku. Obě strany zhruba dvě hodiny probíraly dopady změn na státní rozpočet a návrhy, jak dodržet plánovaný schodek. Šestice rebelů odmítá především zvyšovaní DPH, podle nich by měl stát šetřit víc na výdajích.
Rebelové z ODS budou jednat s předsedou poslaneckého klubu Zbyňkem Stanjurou o daňovém balíku. Šestice poslanců nejsilnější vládní strany minulý týden ve sněmovně nepodpořila vládní návrh na zvyšování daní. To jde podle nich proti programu ODS, argumentují i kritikou návrhu z Hradu. Nikdo z účastníků dnešní schůzky nechtěl obsah jednání komentovat.
Britská tajná služba pomáhá syrským rebelům při jejich útocích. Píše to britský list Sunday Times. Nedělník upozorňuje, že je to vůbec poprvé, kdy se takové zapojení nějakého západního státu v syrské válce podařilo zdokumentovat.