Muž v sobotu kolem 21.00 u nábřeží nedaleko Eiffelovy věže zaútočil na pár německých turistů. Němce nožem zabil, jeho žena vyvázla – zřejmě i díky zásahu řidiče taxislužby – bez zranění, ale v šoku.
Úřadům byl Francouz narozený v roce 1997 už dříve známý jako radikální islamista s psychickými obtížemi. Za přípravu jiného útoku byl v roce 2016 odsouzen a ve vězení strávil čtyři roky.
Shromáždění pořádané stranou JUI-F maulány Fazlúra Rahmána se konalo na okraji města Chár a byly na něm stovky lidí. Po výbuchu zůstali na zemi mrtví, zakrvácení zranění, převrácené židle.
Podle radikálního islamistického hnutí je tento způsob zahalování „tradiční a uctivý“, informuje agentura AFP. Tálibán převzal moc v zemi po odchodu západních vojsk loni v srpnu 2021.
„Měli jsme agenty v každé organizaci a oddělení. Měli jsme své lidi v kanceláři, kde dnes pracuji,“ chlubí se vysoce postavený vůdce Tálibánu, který dříve řídil útoky Tálibánu v hlavním městě.
Ve středu sedmatřicetiletý Espen Andersen Braathen pomocí luku a šípu zaútočil na obyvatele norského Kongsbergu. Norská tajná služba ve čtvrtek sdělila, že útok vypadá jako teroristický čin.
Vládní jednotky prchají směrem k uzbecké hranici, informovala agentura Reuters s odvoláním na vedení provincie Balch. Útok islamistů na provinční správní středisko začal v sobotu ráno.
Součástí charty jsou i principy rovnosti mužů a žen, odmítnutí politizace islámu a vměšování cizích zemí. Ve Francii dosud působí stovky imámů z Turecka, Alžírska i Maroka.
Útok se stal před stadionem ve městě Gaalkacyo krátce před vystoupením somálského premiéra. Podle představitelů armády si útočník vybral za cíl skupinu vysokých armádních důstojníků.
Radikálové zaútočili na lidi pracující na rýžovém poli asi deset kilometrů od střediska Borna, města Maiduguri. V říjnu tam bylo podobně pobito na polích 22 lidí.
Před vídeňským barem Kaktus imám Ademsafi Bajrami zapálil svíčku, přidal ji k zářícímu koberci stovek dalších svíček a pozvedl ruce, aby se pomodlil za oběti nedávného masakru, který se tu odehrál.
Mosambičtí radikálové působí ve většinově muslimské části země a hlásí se k teroristickému Islámskému státu. Do svých řad získávají lidi z chudých oblastí, kde je vysoká nezaměstnanost.
Vyšetřování kromě Rakouska a Švýcarska pokračuje podle ministra vnitra ještě v jedné nejmenované zemi. Podle agentury APA je do něj zapojená i evropská agentura Europol.
V posledních týdnech opět znepokojily veřejnost Francie a Rakouska teroristické útoky motivované radikálním islámem. Násilí teroristů není zaměřeno pouze proti vybrané skupině, ale proti nám všem.
„Byl to útok z nenávisti, z nenávisti k našim životním hodnotám, z nenávisti k našemu způsobu života, z nenávisti k naší demokracii, ve které jsou si všichni lidé rovni,“ řekl kancléř Sebastian Kurz.
„V Rakousku je podobný útok zdánlivě překvapivý, ale je známo, že multikulturní a imigrační soužití tam skřípe,“ říká analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.
Francouzské zpravodajské služby zabránily spáchání dvou teroristickým útokům. Cílem činu měli být homosexuálové. Ve vazbě skončili celkem tři podezřelí.
Stovky německých policistů provedli razie v deseti spolkových zemích. Cílem protiteroristického zásahu byla skupina radikálních islamistů, takzvaných salafistů. Policie v brzkých ranních hodinách prohledala několik stovek míst mimo jiné v Berlíně, Frankfurtu nad Mohanem, Hamburku nebo Brémách. Rozsáhlá razie se podle německých médií připravovala déle než rok.
Francie potřebuje postupovat tvrdě vůči radikálům, mimo jiné i vytvořením speciálních soudů a vazebních věznic, prohlásil v rozhovoru pro list Le Journal du Dimanche bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Tak podle něj dojde k posílení bezpečnosti.
Radikální islámský duchovní Anjem Choudary, kterého britský soud uznal vinným z vyzývání k podpoře organizace Islámský stát (IS), byl dnes v Londýně odsouzen na pět a půl roku vězení. Informovaly o tom světové agentury.
Výši trestu si v úterý u londýnského soudu vyslechne radikální islámský klerik Anjem Choudary . Toho už soud shledal vinným z podpory tzv. Islámského státu a ze shánění rekrutů pro tuto organizaci, která je v Británii zakázaná. Choudaryho se britské úřady snažily dostat za mříže už řadu let.
Britská ministryně spravedlnosti Liz Trussová žádá izolaci radikálních islamistů ve věznicích. Chce tak zakročit proti šíření islamismu v nápravných zařízeních. Podle britských expertů jsou právě věznice líhní islámského extremismu.