Ani odpykaným trestem a službou u PTP to neskončilo. StB se ho pak snažila získat ke spolupráci, kvůli tomu musel odejít ze dvou atraktivních míst. Bedřich Zahradník přesto nevidí minulost jen černě.
Angličtina Jaroslavu Peprníkovi přinesla řadu krásných chvil, ale rovněž fatální existenční problémy – jeho pobyt na letní škole v Londýně se patrně stal jízdenkou k „černým baronům“.
„A baroni proto, že jsme přece jen proti záklaďákům, kteří dostávali žold asi 80 korun, tak my jsme dostali třeba ty dvě stovky,“ vysvětlil Dalibor Coufal pro Paměť národa.
Za skandování hesel proti znárodňování si pro něj v noci přišla StB. Zaplatil za to pěti měsíci ve vazbě, třemi roky u PTP a poškozeným zdravím. Nikdy ale neztratil odvahu postavit se bezpráví.
Romantický klukovský odboj proti nastupující komunistické totalitě Černíka spolu s třinácti vrstevníky přivedl do brněnské věznice StB na Cejlu a před Státní soud.
88. narozeniny oslavil celoživotní člen organizace Orel Božetěch Kostelka. Jeho rodina byla perzekvována nacisty i komunisty. I přes všechna úskalí se Kostelka celý život věnoval sportu.
Devadesátiletý Vladimír Ráček porazil u soudu ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD. Šéf resortu mu několikrát zamítl žádost o odškodnění za službu u Pomocných technických praporů. Ráček proto ministerstvo před dvěma lety zažaloval a soud nakonec vyhrál. Chovanec tak nyní musí celý případ znovu posoudit. „Pétépák“ je tedy o krok blíž k získání 16 tisíc korun. Verdikt soudu je pravomocný, resort vnitra zváží kasační stížnost.
Přestože mají hodně členů, jsou podle svých slov příliš staří, aby dál pokračovali v činnosti. Proto bude středeční jedenáctý sjezd Svazu pomocných technických praporů v Praze pravděpodobně posledním.
Ministertvo vnitra vyřídilo už téměř všechny žádosti o odškodnění bývalých členů Technických praporů. A to kromě šesti případů, ve kterých rozhodují správní soudy. Příspěvek se týkal příslušníků Pomocných technických praporů, kteří po administrativních změnách přešli pod takzvané Technické prapory.
Svazy sdružující bývalé příslušníky Pomocných technických praporů, známé jako "pétépáci", ukončí svou činnost. Důvodem je vysoký věk jejich členů. O rozpuštění organizace ke konci roku dnes rozhodli delegáti Českého svazu Pomocných technických praporů - Vojenských táborů nucených prací v Domě armády v pražských Dejvicích.
Bývalí příslušníci technických praporů mají poslední den na to, aby zažádali o odškodnění za křivdy prožité za komunismu. Od státu můžou dostat jednorázový příspěvek 1800 korun za každý započatý měsíc, který u technických praporů strávili. O odškodnění mohou požádat i vdovy.
Bývalí příslušníci pomocných technických praporů si po více než 60 letech připomenou jejich zrušení. Inteligence a politicky nespolehliví lidé končili za minulého režimu ve vojenských táborech nucených prací. Řada ‚pétépáků‘ náročnou fyzickou práci nevydržela.
Stát chce po 60 letech napravit křivdy komunismu. Pro lidi, které poslal minulý režim do vojenských táborů nucených prací, navrhuje ministerstvo vnitra jednorázový příspěvek. Vyplatit chce 1800 korun za každý měsíc strávený u takzvaného technického praporu. Novelu dnes projedná vláda.
Do vojenského prostoru Libavá se dnes sjeli bývalí příslušníci Pomocných technických praporů Československé armády. Na každoroční celorepublikové setkání přijeli takzvaní pétépáci z celé země, nechybí ani jejich kolegové ze Slovenska. Už po devatenácté se na Libavé scházejí s představiteli armády a kraje, zúčastní se bohoslužby ve Staré Vodě v kostele sv. Anny.
Na vojenské tábory nucených prací a na to, jaké to bylo být ‘politicky nespolehlivých občanem‘, dnes v Libavé na Olomoucku zavzpomínají stovky příslušníků Pomocných technických praporů, takzvaní „pétépáci". I letos je čeká slavnostní bohoslužba v nedaleké Staré Vodě, tentokrát však s malým překvapením.
Před šedesáti lety vznikly Pomocné technické prapory (PTP). K nim byli posíláni „politicky nespolehliví" na nucené práce v rámci služby v armádě. Během čtyř let prošlo pomocnými technickými prapory mezi 40 a 60 tisíci lidí.
Před šedesáti lety vznikly pomocné technické prapory (PTP). Zvláštní armádní jednotkou určenou těm, kterým tehdejší režim příliš nevěřil, prošlo přes padesát tisíc lidí. Dlouhé měsíce nedobrovolně pracovali většinou na stavbách nebo v dolech.
Setkání bývalých příslušníků Pomocných technických praporů, takzvaných PTP, které proslavil román Černí baroni Miroslava Švandrlíka, začne v deset hodin dopoledne v obřadní síni kolínského městského úřadu. Na dobu Černých baronů přijedou do Kolína zavzpomínat nejen čeští příslušníci jednotek PTP, ale dorazí i jejich kolegové ze zahraničí.