Společnost Cesta z krize musela provoz Linky první psychické pomoci omezit, protože na konci roku neměla dostatek financí. O pomoc například ministerstvo práce a sociálních věcí ale nepožádala.
K dřívějším informacím, že se střelec v minulosti léčil na psychiatrii, žalobkyně poznamenala, že ne každý člověk, který vyhledá pomoc psychiatra, je nemocný.
„Malý, ale narůstající počet důkazů popisuje psychopatky jako osoby se sklonem projevovat násilí spíše slovně než fyzicky. Toto násilí je méně viditelné než u mužských psychopatů,“ míní odborník.
Válka, extrémní nezaměstnanost nebo hlad. To vše zažili obyvatelé afrického Somalilandu za posledních zhruba třicet let. Poznamenalo to psychiku části z nich.
Závislost na čistě jedné droze je dnes ojedinělá. Ve většině případů se kombinují závislosti alkoholu s tabákem, tvrdými drogami, nebo dokonce s pornem, komentují adiktologové.
Sami mají zkušenost s duševním onemocněním a teď jako takzvaní peer konzultanti pomáhají ostatním, kteří mají psychické problémy. Jejich důvěru si často dokážou získat rychleji než psychiatři.
Spousta lidí trpících anorexií umírá předčasně. „Jsou podvyživení a cvičí několik hodin denně, tak tam může dojít k srdečnímu selhání, které my nedokážeme předvídat,“ říká Hana Papežová.
Česká republika v péči o psychiatrické pacienty podle lékařů významně zaostává. V systému podle nich chybí především komunitní péče o nemocné, kteří tak mají po odchodu z léčeben velmi omezené možnosti rehabilitace. Kritika zaznívá ještě silněji po úterním útoku psychicky nemocné ženy, která ubodala studenta na střední škole ve Žďáru nad Sázavou.
Podle psychiatrů chybí v České republice následná péče o pacienty trpící schizofrenií. Nově by ji mohla zastat komunitní centra, se kterými počítá reforma ministerstva zdravotnictví. Odborníci ale upozorňují, že komunitní péče musí být dobře promyšlená. Podle nich by měla být dostupná pro pacienty i jejich rodiny a neměla by nahrazovat zdravotní péči.
S nadsázkou se jim říká žlutí andělé z Bohnic. Jejich pacienty jsou duševně nemocní lidé, za kterými zkušení zdravotníci vyrážejí přímo do terénu. Pomáhají jim překonat těžké psychické stavy a dohlížejí na to, aby brali léky a nemuseli se vrátit na dlouhé měsíce do izolace léčebny. Nový tým komunitního terénního centra v pražských Bohnicích začal za pacienty vyjíždět před dvěma měsíci.
Cirkus může sloužit kromě pobavení i jako forma terapie pro léčbu psychicky nemocných lidí. V pražské Psychiatrické léčebně v Bohnicích o tom budou na čtyřdenní mezinárodní konferenci Educircation debatovat cirkusáci a lékaři.