Nedostatek ryb vede i k tomu, že dnes už se nedá ve většině případů použít ani přírodní odchyt ryb pro získání genetického materiálu pro líhně. Každá líheň má vlastní chovné ryby, které obměňují.
Trofejní ryby putovaly na Českokrumlovsko zhruba 200 kilometrů. Jihočeští rybáři začali s vysazováním ryb před zahájením pstruhové sezony, budou v něm ale pokračovat i dál.
Veterináři zjistili, že 10 500 pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň. U savců včetně člověka může mít potenciálně karcinogenní účinky, muselo by se jí ale sníst hodně.
Pstruhy v tocích, kam vyvěrají čističky odpadních vod, ovlivňují psychoaktivní látky jako antidepresiva, jejichž zbytky se do vody tímto způsobem dostávají.
Zhruba 80 tisíc pstruhů duhových chovaných na rybí farmě v Dánsku se dostalo na svobodu. Se zprávou přišly BBC a agentura Reuters. Incident se stal poté, co do farmy v Horsenském fjordu nabourala nákladní loď. Ekologové se obávají, že by pstruzi, vážící okolo 3 kilogramů, mohli narušit ekologickou rovnováhu v moři.
Rybáři se střetávají s ochranáři přírody. Zarybňování revírů totiž komplikují vydry, kormoráni nebo volavky. Podle rybářů dokonce ohrožují stav ryb. Jenže zasáhnout proti nim nemohou, protože jde o chráněné druhy. Český rybářský svaz ročně do potoků a nádrží v celé zemi vysazuje víc než 3 tisíce tun ryb. Platí za to kolem 200 milionů korun, o velkou část investic nicméně kvůli predátorům přijde.
Líhně na sádkách Kinského rybářství ve Žďáru nad Sázavou jsou nyní plné milionů oplodněných jiker pstruhů, marén a dalších druhů ryb. Jikry, které plavou ve vodě s tou správnou teplotou, se musí několikrát denně kontrolovat. Než však z malých jiker vyrostou dospělé ryby, potrvá to ještě mnoho měsíců.
V Labi ve Špindlerově Mlýně našly nový domov stovky pstruhů. Rybáři tam odpoledne vypustili tunu této lososovité ryby. Krkonošské středisko se tak stalo dalším místem projektu Cesta pstruhů, který má navrátit tohoto tvora do českých řek. Ve Špindlerově Mlýně pstruhy vypouštěl přední český rybář Jakub Vágner.
K řekám ráno vyrazily stovky rybářů – ode dneška se totiž smí lovit pstruzi a siveni. Někteří si kvůli tomuto rybářskému svátku berou i dovolenou, jen aby mohli být už v šest hodin u řeky.
Hutě a vysoké pece jsou vším možným, jenom ne kusem romantické přírody. Přesto přímo uprostřed železáren v Třinci na Frýdecko-Místecku je ideální místo pro rybáře. Pokud se smíří s tím, že budou sedět u spleti potrubí, mají šanci ulovit dokonce i pstruhy.
Dnes začíná na všech pstruhových rybářských revírech Českého rybářského svazu pstruhová sezona. Končí tak doba hájení pstruha obecného, která trvá od prvního září. Ani začátek pstruhové sezony však neznamená, že je možné lovit všechny druhy ryb.
Až půlmetrové kilové pstruhy chytili rybáři na prut v nové pstruhové sezoně v Jizerských horách. A chválí si, jak pěkné lososovité ryby tam letos jsou. Největší zásluhu na tom mají členové Českého rybářského svazu v Liberci.
Rybáři se ode dneška mohou vydat na svá oblíbená místa. Na pstruhových vodách právě dnes začíná sezona. Sportovní rybáři obsadí břehy řek a nádrží i v jižních Čechách. O bohatou násadu se jim postaral Český rybářský svaz, který tam obhospodařuje 400 hektarů pstruhových vod.
16. duben má řada rybářů zaškrtnuto v kalendáři jako velmi důležité datum. Tímto dnem začíná sezona na pstruhových vodách. Lov pstruhů je výjimečnou rybářskou disciplínou a u nás je velmi oblíbený.
Líheň místní organizace Českého rybářského svazu v Husinci patří k těm, které zachovávají generaci pstruha obecného v původní divoké formě. V líhni na řece Blanicí se to po podzimním tření a zimě strávené v jikrách hemží malými pstroužky.