„Střechy pavilonů byly dlouho zanedbávány, a možná ne úplně úmyslně. Ta plocha ale prostě nevybízela k tomu tady cokoliv dělat nebo trávit volný čas“ říká šéf Výstaviště Praha Tomáš Hübl.
Zatímco levé křídlo budují pracovníci od základů, z hlavní středové části a z pravého křídla zbyl skelet budovy. Dělníci tam teď budují technické zázemí.
Koncem letošního roku by podle vedoucího projektu měli návštěvníci Výstaviště již vidět skelet nového křídla paláce. „Na něj postupně začneme nabalovat střešní konstrukci a vyzdívat fasádu,“ říká.
Barevnost repliky musí v dílně sladit s barevností původní vitráže. Například obloha na původní vitráži byla z barevného skla, ostatní díly se ale kolorovaly ručně.
Věž váží 26 tun, byla ve velmi špatném technickém stavu a nebylo možné ji opravit na místě. Technici ji sňali vůbec poprvé ve více než 130leté historii stavby.
Oprava Průmyslového paláce v Praze má za sebou první dva měsíce. Na stavbě se v těchto dnech k dělníkům a těžkým strojům přidávají i restaurátoři. Opravit musí přes pět tisíc vitráží.
Praha plánuje příští rok zahájit stavbu nové linky metra D z Pankráce do Písnice. Začít by měla i plánovaná dostavba a rekonstrukce Průmyslového paláce nebo druhá část opravy Barrandovského mostu.
Vyhořelé křídlo pražského Průmyslového paláce dostaví pro město konsorcium Společnost pro Průmyslový palác vedené Metrostavem. Náklady dostavby jsou zhruba 2,64 miliardy korun.
„Bude se stavět replika levého křídla, rekonstruovat budeme i střední halu a pravé křídlo. Praha získá prostor, který bude využívat na veletrhy či plesy,“ uvedl náměstek primátora Pavel Vyhnánek.
Odhadovaná cena rekonstrukce je podle dřívějších informací asi 1,25 miliardy korun, rekonstrukce počítá se stavbou repliky levého křídla a vybudováním nového zázemí a podchodu ke Křižíkově fontáně.
Projekt se snaží co nejvíce zachovat stávající podobu paláce, která vychází z původní podoby z roku 1891 a z přestavby ze začátku 50. let minulého století. Veřejná zakázka má hodnotu 1,25 miliardy.
Oprava Průmyslového paláce bude stát méně, než se očekávalo. Původní odhady počítaly s částkou několika desítek milionů korun. Škody ale zřejmě budou stát několik milionů.
Silný vítr trápí také organizátory Designbloku. Pražská přehlídka módy se měla během víkendu konat v Průmyslovém paláci na holešovickém výstavišti. Kvůli bezpečnosti je ale nyní celý areál uzavřen.
Průmyslový palác na pražském Výstavišti zažil výstavy, veletrhy i stranické sjezdy. Je to vlastně o pár měsíců starší bratr Petřínské rozhledny. Tvůrci paláce se totiž inspirovali železnými konstrukcemi slavné Eiffelovy věže. Kdysi největší budova s kovovou konstrukcí v českých zemích se otevřela před 125 lety.
Praha znovu postaví levé křídlo Průmyslového paláce. Část budovy této secesní památky z devatenáctého století shořela v roce 2008. Soutěž na dodavatele stavby chce pražský magistrát vyhlásit už příští rok. Kromě toho plánuje celkovou revitalizaci areálu Výstaviště Praha za jeden a půl miliardy korun.
Na pražské Výstaviště lákají lidi už jenom kolotoče a stánkaři. Areál je v neutěšeném stavu a dál chátrá, město by chtělo s opravou začít už příští rok. Začít by mělo dostavbou levého křídla Průmyslového paláce, které před sedmi lety shořelo. Náklady na celkovou rekonstrukci areálu by se mohly vyšplhat na jeden a půl miliardy korun.
Třetinu Průmyslového paláce na pražském výstavišti zničil před pěti lety velký požár. Pavilon v Holešovicích začal hořet 16. října 2008 krátce po 19. hodině. Požár se rozšířil z jednoho z výstavních stánků uvnitř paláce. Během okamžiku tak způsobil škodu za miliardu korun a nevyčíslitelnou škodu na historické památce. Praha kvůli tomu vedla hned několik soudních sporů s nájemcem výstaviště i s pojišťovnami.
Incheba musí zaplatit Praze náhradu škody za vyhořelý Průmyslový palác. Dnes to potvrdil odvolací soud. Incheba tvrdí, že to byli dva vystavovatelé - Eur-med a P.A.P.S.T., kdo nesplnil bezpečnostní podmínky. Soud dnes odvolání zamítl.
Společnost Incheba odmítá platit odškodnění za vyhořelý Průmyslový palác v Praze. Brání se odvoláním, které dnes projedná městský soud. Hlavní město žádá víc než miliardu korun. Okresní soud vloni v květnu rozhodl, že odškodnění má Praze vyplatit Incheba. O konkrétní částce ale nerozhodoval.
Předolympijská kampaň Žijeme Londýnem slaví roční výročí. Za tu dobu už výstavu fotografií českých medailistů, londýnský doubledecker nebo vzdělávací přednášku pro školáky navštívilo přes sedm set tisíc lidí. Další můžou přibýt do neděle v Praze na Výstavišti.
Hlavní město prohrálo soudní spor o vyplacení miliardové pojistky za požár Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. Magistrát už dříve od pojišťoven dostal 181 milionů korun, žádal však mnohem víc. Rozsudek je nepravomocný a hlavní město se proti němu může odvolat.
|Petr Kořínek, Zbyněk Zykmund, Eva Presová|Ekonomika
Hlavní město Praha je zaskočeno požadavkem, že by mělo prokázat právo na pojistku za vyhořelý Průmyslový palác. Vznesl ho obvodní soud pro Prahu 6, který spor o výši náhrady za zničenou památku odročil na polovinu září. Pojistnou smlouvu se dvěma společnostmi uzavřel totiž nájemce Výstaviště, kterým je Incheba. Pojišťovny Praze dosud vyplatily 181 milionů korun, Praha ale žádá 1,2 miliardy.
Hlavní město poskytne 45 milionů korun na projektovou dokumentaci na dostavbu levého křídla Průmyslové paláce. Metropole ale uvolní peníze pouze v případě, že nedostane do konce srpna pojistku za vyhořelé křídlo ve výše 181 milionů.
Dnes se možná rozhodne o budoucnosti společnosti Incheba na pražském výstavišti. Právníci firmy, která má areál v dlouhodobém pronájmu, by dnes měli podepsat dodatek ke smlouvě. Ten by zásadním způsobem upravoval povinnosti Incheby a zpřesňoval by, co může město požadovat.
Levé křídlo Průmyslového paláce v Praze se zřejmě dostaví podle návrhu architekta Jakuba Ciglera. Rozhodla o tom komise, ve které byli jak odborníci z České komory architektů, tak zástupci magistrátu. Porota hodnotila návrhy anonymně, až po určení vítěze se dozvěděla jména autorů.
Odborná komise by dnes měla vybrat vítězný architektonický návrh na obnovu Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. Levé křídlo budovy shořelo v říjnu 2008, a kvůli sporům o vyplacení pojistky se s obnovou stavby stále nezačalo.