„Stále jsme připraveni jednat. Naším cílem není protest či jakékoli obtěžování pacientů, ale nezbytná náprava stavu úhrad naší péče o ně,“ uvádí sdružení.
Dohoda mezi nespokojenými lékaři, odbory, VZP a ministerstvem zdravotnictví je podepsána. Uhasil se tím jen akutní problém, nebo jde o první krok v rámci systémových změn?
„Jsme tady trošičku jako za bolševika. Bavíme se o povinnosti a nebavíme se o efektivitě systému, smysluplnosti systému a o nějaké pozitivní motivaci,“ míní šéf Sdružení praktických lékařů Šonka.
Podle podpořené úpravy opozičního hnutí ANO by předloha měla být účinná dnem, kdy vyjde ve Sbírce zákonů, místo od ledna, jak navrhovali předkladatelé. Novela nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Obě strany se podle Fialy domluvily, že v příštích dnech budou jednání pokračovat. „Abychom našli správný technický mechanismus, aby se podařilo je dostat skutečně do platů a mezd,“ řekl premiér.
„Počtvrté jsme dostali úplně stejné návrhy. Sliby na zvýšení platů jsou naprosto nepodložené a ignorují všechny lékaře a zdravotní sestry v regionálních nemocnicích, kterých je většina,“ řekl Kubek.
Jde o profese, kde se dlouho protest proti pracovním podmínkám moc nenosil, protože se předpokládalo, že je lidé vykonávají z přesvědčení a nadšení pro věc.
Vydávání elektronických receptů bude pro lékaře už za tři dny povinné. Skoro osm tisíc z nich z nich ale zatím zůstane u klasických papírových receptů, protože se nestihli do systému zaregistrovat.
Dnešní protest zdravotníků bude v Olomouckém kraji spíše symbolický, péče o pacienty je zajištěna. Lidé, kteří mají namířeno do nemocnic, se bát nemusejí. Protest se totiž v regionu nedotkne provozu nemocnic ani pacientů.
Cena za statečnost udělovaná českými lékařskými odbory tentokrát míří na Slovensko. Dostane ji šéf slovenských lékařských odborů Marián Kollár. Ten loni v prosinci vedl protesty lékařů spojené s hromadnými výpověďmi. Některé slovenské nemocnice se kvůli tomu dostaly na pokraj kolapsu. Ministerstvo jeho ocenění označilo za morálně pochybné, k volbě se vyjádřilo poprvé za 15 let udílení cen.
Slovenští lékaři by se dnes mohli hromadně vrátit do nemocnic. Lékařský protest ukončila sice už o víkendu dohoda odborářů s vládou na zvýšení platů, ale od té doby se ale připravují nové smlouvy pro doktory, kterým vypršela výpovědní lhůta. Mezitím na Slovensku vypomáhá necelá třicítka armádních lékařů z Česka.
Lékařské odbory dál vysílají dvojsmyslné signály. Zpočátku tvrdily, že se s vládnou chtějí dohodnout. Její nabídka měla lékařům zajistit nárůst základních platů o asi 30 procent. Nakonec však jednání před páteční půlnocí odbory ukončily s tím, že si musejí prostudovat všechny změny, které vláda navrhuje.