Sedm osob, každá z jiné části Česka, různého věku a s různým životním pozadím. Ale přestože každý z nich v dnešním světě považuje za důležité něco jiného, sdílejí stejné hodnoty a touhy.
Primátorka Vaňková (ODS) připouští, že město je za určitých podmínek ochotné svůj dům pro kino opravit. „Pokud to bude částka několika stovek milionů korun, tak to nebude v možnostech města,“ říká.
V minulosti západní producenti umožňovali z filmů odstranit scény, které mohly popudit úřady například blízkovýchodních zemí. U Rakeťáka to ale Pixar kvůli zachování celistvosti snímku odmítl.
Nápis se na Rožmberském paláci objevil kolem třetí hodiny ranní. Policisté na místo poslali i vrtulník a ze vzduchu se snažili objevit místo, odkud promítání probíhalo.
Sledovali mořské scény, jiná zvířata, záběry pralesa, měst i venkova. Vědci jim také promítali záběry s potravou nebo dokonce abstraktní umění. Reakce chvostanů popisuje studie v časopise Animals.
Ředitel Asociace nestátních organizací Matěj Hollan ale ve čtvrtek prohlášení dementoval. Napsal, že šlo o neschválený text a že jeho autor dokument neviděl.
Do výběrového řízení o organizování mappingu se přihlásil pouze jeden uchazeč. V pátek to řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Veřejnou zakázku je proto město nuceno zrušit a vyhlásit ji znovu.
Klasické snímky jako Spalovač mrtvol, Žert nebo Všichni dobří rodáci mohou diváci zhlédnout na velkém plátně v rámci Projektu ´68 na Karlínské scéně Regina.
Podle údajů Unie filmových distributorů bylo před dvěma lety v Česku asi 160 letních kin, loni 250 a letos se očekává, že jejich počet naroste na více než tři stovky.
Usednout do pohodlných sedaček, objednat si popcorn a vychutnat si film s přáteli na velkém plátně, o to je většina nevidomých ochuzena. V Třinci si ale podobný zážitek teď můžou dopřát. Začalo tam totiž promítat kino speciálně pro nevidomé, kdy je obraz doplněný o takzvaný audiopopis. Program nabízí jednou měsíčně ve velkém sále městské knihovny.
Diváci v pátek v kinech otestovali nový český seriál, a to ještě před jeho televizní premiérou. V pěti vybraných sálech mohli lidé ohodnotit první tři díly minisérie Kosmo. Výtěžek z projekcí půjde na charitu. Seriál napsal pro Českou televizi scénárista Tomáš Baldýnský, který ho označuje za situační tragédii.
Premiéra dokumentu o romském fotbalovém týmu z Děčína FC Roma se odkládá. Vedení Bohemians 1905, jehož stadion mělo promítání v úterý večer hostit, se rozhodlo akci zrušit. Důvodem byly výhružky ze strany některých fanoušků klubu.
Aktivisté v noci na budovy Pražského hradu promítali světelné obrazce a texty kritizující nynější návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice. Snímky z akce zveřejnila na Facebooku někdejší poslankyně za Stranu zelených Kateřina Jacques. Hrad podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nebude věc řešit, po místu a původci projekce ale v noci pátrala policie. Dopoledne pak oznámila, že promítání nebylo protiprávní.
Horké léto přeje i sledování filmů pod širým nebem. Vyšší návštěvnost hlásí například letní kino na Špilberku v Brně nebo v Dolanech na Plzeňsku. Někde se dokonce začalo promítat venku po několikaleté pauze, jako například ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Jak ukázal nedávný průzkum, větší zájem o letní kina je právě mimo Prahu.
Už přes 20 let nenabízí městské kino v Jirkově na Chomutovsku filmy se sexuální nebo nábožensky kontroverzní tematikou. Radnici to nevadí, jde prý o tradici. Město má naopak pocit, že se tím kino zviditelnilo a odlišilo od ostatních.
Festival s názvem Sametová něha 25 nabídne filmy, které se věnují událostem listopadu 1989 v Československu. Uskuteční se v pražském kině Lucerna ode dneška do pondělí. Na programu budou jak dokumenty, tak i snímky hrané.
Na karlovarském filmovém festivalu hrají kromě herců hlavní role i promítači. Bez nich by se celé dění ve 12 kinosálech nekonalo. Hlavně starší promítači si libují v tradičním zakládání filmových kotoučů.
V lochotínském amfiteátru v Plzni dnes začne 11. ročník Filmových nocí. V rámci série promítání uvidí milovníci filmů snímky nejrůznějších žánrů – komedie, sci-fi, romantické, akční i muzikály – a to až do 27. srpna.
28. prosince 1895 se zrodila kinematografie. Bratři Auguste a Louis Lumièrové tehdy poprvé oficiálně předvedli společné rodinné dílo – kinematograf. Veřejné promítání v pařížském Grand Café vzbudilo obrovský ohlas.
Městská knihovna v Praze zve dnes v 19 hodin na první autorský film v dějinách kinematografie. Jmenuje se Pražský student a je právě sto let starý, tedy z roku 1913. Točil se v Praze a mimo jiné také uvidíte, jak vypadaly třeba Hradčany nebo Loreta před sto lety.
Kino Atlas po červnovém zaplavení opět promítá. Voda se do foyeru, zázemí i do obou sálů dostala kvůli prasklé kanalizaci, která týden po povodni nevydržela nápor prudkého deště.
Sedlčanské kino přes prázdniny vymění promítací techniku za modernější. To je důvod, proč se během prázdnin v Sedlčanech nepromítá. Výměna techniky vyjde na 400 tisíc korun a celou částku hradí město ze svého rozpočtu.
Kvůli velkým investicím do digitalizace by v Česku mohly zaniknout až dvě stovky malých kin. Od příštího roku se bude většina filmové produkce distribuovat v digitálním formátu. Klasické celuloidové kopie budou už spíše výjimkou. Náhradním řešením by pro menší biografy mohlo být promítání z DVD nebo Blu Ray disků. I to má ale svá úskalí.
Na pražský orloj se budou znovu promítat výjevy z jeho historie. První světelná show zvaná videomapping totiž vzbudila nejen velký zájem mezi Pražany, ale také u zahraničních médií. Nová projekce se uskuteční v únoru nebo březnu a magistrát bude stát více než jeden a čtvrt milionu korun.
V Olomouci se dnes můžete alespoň pomyslně vrátit do éry němého filmu. Už tradičně se tady totiž v rámci hudebního festivalu Dvořákova Olomouc promítá groteska za doprovodu Moravské filharmonie Olomouc.