Z původních 1200 obyvatel Chanova jich tady dnes žije kolem 600, odešla velká většina problémových rodin. „Lidé už nemají strach sem přijít. Je to tady úplně v pohodě,“ říká asistent prevence Bažo.
Náklady na sokolovské asistenty dosáhnou téměř 14 milionů korun, většinu půjde z dotací. „Potřebujeme mít o lidech bez domova přehled, tak je takhle navštěvujeme,“ popisuje svoji práci jeden z nich.
Ministerstva spravedlnosti, vnitra a obrany dala za tři roky více než 295 milionů korun na prevenci kriminality. Co ale konkrétně tato podpora přinesla, nejde podle kontrolorů většinou vyhodnotit.
Streetworkeři pomáhají dětem s problémy ve škole i v rodině, bezdomovcům při hledání přístřeší a třeba narkomanům se zvládáním závislostí. Jak jejich práce vypadá?
Pracovník věznice Valdice Pavel Kuřátko válcoval žáky na své přednášce jako mukly v base. Tak hodnotí kontroverzní video přednosta kliniky adiktologie Michal Miovský.
Sokolovská policie hledá novou posilu na pozici asistenta prevence kriminality. Hlavním úkolem pomocníků je dozor nad veřejným pořádkem nebo komunikace se zdejšími menšinami. Větší pravomoci nemají, i tak jsou už nepostradatelnou složkou městské policie.
Udržovat pořádek v problematických lokalitách Hradce Králové pomáhají dva romští asistenti prevence kriminality. Město je platí z peněz, které získalo z Ministerstva vnitra. V hradeckých ulicích budou určitě do konce roku.
Asistenti prevence kriminality v Děčíně přijdou v listopadu o svá místa. Došly totiž peníze, ze kterých městská policie hradila jejich mzdy a uniformy. Děčínští strážníci proto museli požádat o pomoc dobrovolníky, kteří dočasně asistenty nahradí.
V Plzni nově působí dvě romské asistentky prevence kriminality. Každý den vyráží Renata Tišerová a Monika Kotlárová se strážníky do problémové lokality v Plachého a Korandově ulici, kde žijí desítky většinou romských rodin. Obě ženy tato místa dobře znají a z minulého působení mají také zkušenosti se sociální a terénní prací.
Problémová místa v České Lípě už nekontrolují jen strážníci nebo republiková policie. Riziková místa nově hlídá i soukromá bezpečnostní agentura. Místa, kde došlo k přepadení nebo se tam často krade, jsou tak neustále pod dohledem.
Víc než dva miliony korun dá letos olomoucká radnice na preventivní potírání kriminality. Z 23 projektů vybrala třináct, které se orientují na práci s dětmi a mládeží. Radní tak sledují dlouhodobý trend.
Vimperk jako jediné jihočeské město získal finance z evropských fondů na dva asistenty prevence kriminality. Podmínkou čerpání dotace je výběrové řízení na obsazení těchto pracovních míst. Do konkurzu se mohli přihlásit i preventisté, kteří ve Vimperku působí od května loňského roku.
V Jaroměři-Josefově byli natolik spokojeni s výsledky působení asistentů prevence kriminality, že se přihlásili do druhého programu Ministerstva vnitra. To uvolnilo dotaci na 4 preventisty, kteří budou pracovat ve vyloučené lokalitě Josefov. Jaroměř bylo jediné město z Královéhradeckého kraje, které do programu vstoupilo.
Brněnskou městskou policii od jara posílí další asistenti prevence kriminality z řad Romů. Zatím ve městě působili tři, teď se jejich počet zvýší na osm. Podle strážníků se osvědčili hlavně při řešení problémů s romskou menšinou.
V posledních měsících sílí na řadě míst Česka sociální a etnické napětí. Romské organizace upozorňují, že tato komunita je vystavena stále vážnějším útokům radikálních skupin. Podle romských aktivistů by se stát i policie měly snažit důsledněji zajišťovat bezpečnost při akcích radikálů.