Vědeckému týmu BioRescue se poprvé podařilo úspěšně vložit embryo do těla nosorožčí samice. Metodu odborníci vyzkoušeli s embryem nosorožce bílého jižního.
„Jsem přesvědčen, že zoologická zahrada nemá dnes bez toho, aby přispívala k záchraně zvířat, právo existovat,“ říká Přemysl Rabas ředitel zoologické zahrady ve Dvoře Králové.
„Preparát se musel dobře zafixovat v přepravní bedně tak, aby při letecké přepravě nedošlo k poškození. V Keni bude vystaven v národním muzeu,“ popisuje ředitel Zoo Dvůr Králové Přemysl Rabas.
I zoologické zahrady s napětím sledují vývoj válečného konfliktu na Ukrajině. Vedení Safari Park Dvůr Králové se proto rozhodlo, že odloží plánované transporty zvířat do Ruska.
„Súdán se stal legendou už za svého života, zároveň byl symbolem, mementem a nadějí,“ řekl ve čtvrtek při vernisáži ředitel Zoo Dvůr Králové Přemysl Rabas.
Odebírání vajíček a vytváření embryí je součástí projektu záchrany nosorožců bílých severních umělou reprodukcí. Žádná z posledních dvou samic v Ol Pejetě už není schopná mládě odnosit.
Experti chtějí pokračovat v odběrech vajíček dvakrát až třikrát do roka, dokud to u samic bude možné. Nejsou už totiž nejmladší. Poslední samec nosorožce bílého severního uhynul v roce 2018.
Slon africký v zoologické zahradě ve Dvoře Králové zemřel na kolaps organismu. Potvrdily to výsledky pitvy. Čtrnáctiletý samec Kito uhynul nečekaně v noci na pondělí. Podle ředitele zahrady Přemysla Rabase měl slabé srdce.