Úspěch Grolicha a Kuby vynikne i ve srovnání s Petrou Peckovou, třetí nejvíce preferovanou osobou letošních voleb, která je v historických tabulkách této disciplíny až čtrnáctá.
„Tato část je jenom shrnující a odpovídá na otázku, jestli docházelo nebo nedocházelo k porušování koaliční smlouvy,“ řekl pro iROZHLAS.cz. místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal.
Obě koalice motivovaly voliče k nejmasivnějšímu použití preferenčních hlasů od roku 2010. O mandát přišlo 22 pirátů a pět občanských demokratů. Prohlédněte si úspěšné skokany i historické rekordmany.
Díky preferenčním hlasům se ve sněmovně sejdou nově dva bratří Okamurové. Dosavadní místopředseda Sněmovny a předseda SPD Tomio Okamura se bude v jednacím sále setkávat s Hayatem Okamurou (KDU-ČSL).
A jak preferenční hlas udělit? Při samotné volbě si za plentou vyberete pouze jeden hlasovací lístek s uskupením, které chcete podpořit. Na tomto lístku pak můžete zvolit až čtyři vybrané kandidáty.
Ministerstvo vnitra chce zkontrolovat práci volebních a okrskových komisí během sněmovních voleb. Zároveň chce předložit návrh kodexu, který má sjednotit zásady pro všechny české volby.
Nejvyšší správní soud přepočítal hlasy z poloviny Středočeského kraje. Ukázalo se, že členové volebních komisí chybovali ve 160 okrscích. Podle soudu Martin Kupka získal poslanecký mandát za ODS.
Kvůli pochybnostem o správnosti připočítávání preferenčních hlasů některými volebními komisemi se na Nejvyšší správní soud (NSS) obrátila také Česká pirátská strana.
Serveru iROZHLAS.cz se v rámci povolebního zpravodajství ozvalo více lidí, kteří sice zakroužkovali svého favorita, ale v oficiálních výsledcích voleb Českého statistického úřadu svůj hlas nenašli.
Rozhovor. Přestože byla lídryní Koalice pro Plzeňský kraj a její uskupení získalo dvě křesla v krajském zastupitelstvu, Ivana Bartošová z KDU-ČSL se do něj nedostala. Díky preferenčním hlasům ji přeskočili dva straničtí kolegové, kteří byli na 13. a 19. místě kandidátky.
Už 23. a 24. května se otevřou volební místnosti a půjdeme potřetí volit své zástupce do Evropské unie. Jak se budou tyto volby lišit od těch vnitrostátních? Co budeme dělat ve volebních místnostech?
Do předčasných voleb do Poslanecké sněmovny zbývají čtyři dny, a je tedy dobré si připomenout vše podstatné, co se voleb týká. Například jak správně využít možnost kroužkovat na volební kandidátce jednotlivé uchazeče o poslanecký mandát, aby preferenční hlasy nepřišly vniveč.
Návrh na rozdělování mandátů jen podle preferenčních hlasů v Senátu neuspěl. Podle autora předlohy, místopředsedy ČSSD a senátora Jiřího Dienstbiera, měla novinka zastavit účelové nakupování straníků kvůli lepšímu postavení na kandidátce.
V Královéhradeckém kraji by ve volbách získala aktuálně nejvíce bodů ODS – 23 procent, podobně jako před čtyřmi lety. Do zastupitelstva Královehradeckého kraje by se aktuálně dostaly ještě ČSSD, TOP 09 a Starostové a KSČM. ČSSD by podpořilo 19,9 procenta voličů, což by podle průzkumu ppm factum pro Český rozhlas znamenalo ve srovnání s rokem 2008 ztrátu 12 procentních bodů.
Slováci dnes v předčasných volbách vybírají nové poslance. Volit můžou až 4 miliony oprávněných voličů, ale účast zřejmě bude velmi nízká – podle průzkumů jich přijde zhruba polovina. Korupční kauza Gorila i další skandály poznamenaly preference některých stran a lidé na Slovensku nečekají od předčasných voleb výraznou změnu k lepšímu.
Čeští voliči využili preferenčních hlasů, vyslyšeli nejrůznějších občanských iniciativ a kroužkovali pověstné čtyři kroužky vespod. Zajímavé bylo, že tyto čtyři kroužky byly aplikovány napříč politickými stranami.