Zaměstnanci Technické správy komunikací dorazili na místo v pět hodin ráno. Podle zastupitele Prahy 1 Giancarla Lambertiho (TOP 09) už na ně čekali zástupci provozovatele předzahrádek i s právníky.
Předzahrádky restaurací zůstávají na základě pandemického zákona stále uzavřené. Otevřou se ve chvíli, kdy se počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní sníží pod 75 na 100 tisíc obyvatel.
Zahrádek před restauracemi v letošním roce přibyly desítky. I kvůli tak zvanému protikuřáckému zákonu. Třeba v Praze mají lidé možnost využít celkem téměř tisícovku restauračních zahrádek.
Změna pravidel pro restaurační předzahrádky v centru Prahy platí už rok, přesněji od loňského 1. dubna. Předpisy například zakazují plazmové televize, stolky se židlemi zase musí stát na dřevěných podestách. Většina provozovatelů si ale na změny bez problémů zvykla.
Majitelé restaurací v Třebíči už městu nemusí platit poplatek za posezení před svými podniky. Radnice si však vyhradila právo vzhled těchto předzahrádek ovlivňovat. Historické centrum už by tak neměla narušovat záplava pestrobarevných reklamních slunečníků.
Začátkem dubna postavili provozovatelé restaurací v Česku před svými restauracemi takzvané předzahrádky. Desítky těchto venkovních posezení na ulicích už lákají také zákazníky v Brně. Získat povolení k takové stavbě je ale poměrně složité. Vyřízení může trvat klidně i tři měsíce.
Restaurační předzahrádky v památkové rezervaci v centru Prahy vypadají od začátku dubna jinak - zmizely mimo jiného takzvané podesty, tedy zvýšené dřevěné podlahy. Památkáři je totiž zakázali. Provozovatelé se novým pravidlům museli přizpůsobit, jinak by jim hrozila pokuta a ukončení činnosti.
Restaurační předzahrádky v Praze od nové sezony změní vzhled. Žádosti o jejich umístění, které přichází v těchto dnech, už úřady posuzují podle nových pravidel, která mají chránit hlavně památkovou zónu.
Olomouc ani tuto zimu nebude malou Vídní. Horkou kávu nebo voňavý punč pod širým nebem si zatím mohou Olomoučané dát jen na stojáka. Posezení přímo na ulici a vyhřívací lampy totiž podle památkářů nepovoluje regulační plán města. Tak trochu na truc přeci jen jedna předzahrádka s posezením v centru Olomouce funguje.
Mít u své restaurace nebo hospody předzahrádku není jen tak. Provozovatelé musí dodržovat poměrně přísná pravidla. Hlavně co se týče rozměrů a dodržování nočního klidu. I přesto je v jen v Hradci Králové přes 70 předzahrádek. Městská policie proto pravidelně vyráží na jejich kontroly.
Provozovatelé restaurací a kaváren v centru Olomouce mají stále větší zájem o zřizování letních předzahrádek. Živnostníci si ale stěžují, že získat povolení pro venkovní posezení v městské památkové rezervaci je příliš složité. Město chce proto vytvořit manuál, který by provozovatelům jednání s úřady ulehčil.
Už několik let nemusejí hospodští nebo cukrárny za předzahrádky v Teplicích platit. Město tak chce ulehčit život podnikatelům. Loni bylo v Teplicích čtyřicet pět terásek nebo stolků na chodníku. Nejvíc v lázeňské části. V ulici U Kamenných lázní ale podnikatelům komplikuje život nedokončená silnice. Zákazníci nechtějí zůstávat na předzahrádkách hlavně kvůli prachu.
Pražští restauratéři se při žádosti o venkovní zahrádku musí řídit novými pravidly. Památkáři hlavního města jim totiž chtějí dát jednotný řád. Plastové židle nebo nevzhledné zábradlí už neprojde. Na dodržování regulací budou dohlížet úředníci.