Část rodičů se diagnóze autismu u svého dítěte vyhýbá kvůli stigmatizaci, část kvůli možným budoucím problémům při získávání řidičského průkazu, popisuje Hana Zobačová ze střediska Nautis.
Podle Svazu měst a obcí chybí asi 40 tisíc míst pro děti v předškolním věku. Podle Odstrčilové z ministerstva práce a sociálních věcí nenahradí zákon o dětských skupinách všechna místa, ale pomůže.
„Je to naše nejmilejší aktivita vůbec. Děti se v dílničce naučily základní pracovní návyky, rozvíjejí jemnou i hrubou motoriku,“ pochvaluje si učitelka mateřské školy Eva Turková.
Už rok u nás platí tzv. povinné předškolní vzdělávání. Rodiče pětiletých dětí musejí své potomky posílat do mateřských škol, nebo volit individuální vzdělání. Jaká je praxe?
Kladenská školička Člověka v tísni, do které chodí předškolní děti ze sociálně znevýhodněných rodin, zahájila druhý rok fungování. O místa v tomto předškolním klubu je velký zájem. Kladno totiž bojuje s rostoucím počtem ubytoven a vyloučených lokalit, kde se svými rodiči žijí v nuzných podmínkách stovky dětí.
Rodiče s dětmi v předškolním věku mají v Jihlavě velký problém se sportovními kroužky. Ty jsou podle některých buď moc drahé, nebo nabírají děti až od 4 let věku.
Obvykle si hrají s panenkami, autíčky nebo skládají stavebnice. Předškoláci z bruntálské mateřské školy ale mají vedle hraní na programu také návštěvy nedalekého zařízení pro seniory. Tam se mění na malé maséry a hlavně nepohyblivým důchodcům pomáhají od bolestí zad. Společně cvičí, protahují se a zpívají. Přitom se učí, že vrásky a stáří jsou v životě běžná věc.
Nový školní rok má za sebou teprve několik týdnů. Ředitelé základních škol ale už teď řeší velký zájem rodičů budoucích prvňáčků o studium na další období. Někteří sestavují pořadníky, jinde počkají až na možné fronty u zápisu.
Mytí rukou nebo čistění zubů je pro mnohé předškoláky samozřejmost, pro děti ze sociálně slabých rodin z Horní Suché na Karvinsku neznámá věc. Zkušenější maminky a pracovnice ze sdružení Vzájemné soužití proto vzaly přípravu předškolních dětí do vlastních rukou. Učí ty nejmenší i jejich neznalé rodiče základní hygienické návyky a další dovednosti. Ze základní školy už přicházejí první kladné ohlasy.
Pro polské školáky a jejich rodiče je začátek letošního školního roku doslova přelomový. Rodiče se totiž mohli naposledy svobodně rozhodnout, jestli už pošlou své šestileté dítě do školy, anebo ještě rok počkají. A právě tato změna vyvolala v Polsku jeden z největších rodičovských protestů.
Dvě děti předškolního věku dnes před jednou odpoledne zemřely v Sobotce na Jičínsku. Mimo silnici je srazilo auto, které řídil starší muž. Podle Hany Klečalové z jičínské policie řidič nebyl opilý. Tragickou nehodu teď policisté na místě vyšetřují.
Když není místo ve školce, rodiče nejčastěji zkouší nultý ročník školy. Učitelé v nich předškoláky připravují na povinnou školní docházku. Zájem o přípravnou třídu stoupá například i v Jihlavě. Do šesti tříd v krajském městě Vysočiny chodí především děti z romské komunity.