Africký mor prasat se v Libereckém kraji šíří, po 14 případech na Frýdlantsku laboratoř Státního veterinárního ústavu Jihlava potvrdila nákazu u divokého prasete uloveného v Ralsku na Českolipsku.
„Je to unikátní model, protože prostředí bez bakterií neexistuje nikde na světě, kromě sterilních operačních sálů v nemocnicích nebo specializovaných zařízení,“ tvrdí vedoucí vědeckého týmu..
V Česku se chová nejméně prasat za posledních 100 let, píše Mf Dnes. A Právo přináší podrobnosti o památníku spisovatele Ferdinanda Peroutky v Praze. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Badatelé z několika zemí světa včetně Česka prozkoumali přes sedm tisíc prasečích nahrávek od zvuků selat až po dospělá zvířata. Dokázali tak porozumět tomu, jak prasata vyjadřují emoce hlasem.
V českém tisku se v sobotu dočtete, že nejvyšší státní zastupitelství sepsalo stanovisko, jak postihovat nenávistné projevy. Policisté a žalobci tak mají návod, píší Lidové noviny.
Na jedinečném projektu sledování divokých prasat pracují odborníci z Národního parku Bavorský les. Údaje z nich vědci využijí v boji s nebezpečným a velmi nakažlivým africkým morem prasat.
Nedostatek pracovních sil chce britská vláda řešit vydáním dočasných pracovních víz. Na farmách je ve Velké Británii momentálně na 120 000 prasat, které nemá kdo porazit a jejich maso zpracovat.
Ministr životního prostředí George Eustice uvedl, že vláda ale intenzívně spolupracuje s obchodními řetězci, aby zákazníci tento nedostatek nepocítili.
Jatka a závody na zpracování masa kvůli nedostatku zaměstnanců fungují asi na 25 procent své kapacity. Nedostatek pracovníků se zhoršil kvůli covidu a také kvůli přísné imigrační politice po brexitu.
„Vystavenou alegorii se snažil vyburcovat občany, aby mu pomohli odvolat tyto politické subjekty, proto připravil petici za ‚odvolaní mocipánů a jejich poslání do ******‘,“ uvedla mluvčí strážníků.
Firma amerického vizionáře Elona Muska otestovala nový výkonný čip na prasatech. Vědci voperovali bezdrátové zařízení o velikosti mince do lebek zvířat.
Podle statistického úřadu nyní vyjde kilo vepřové kýty na zhruba 150 korun. Ještě před rokem by to bylo zhruba o 25 korun méně. Podobným tempem zdražují také párky, salámy nebo klobásy.
Jižní Korea vyvinula velké úsilí, aby nákaza nepronikla přes hranice KLDR, kde byl první případ zaznamenán v květnu. Navzdory opatřením byla nemoc poprvé v Jižní Koreji zaznamenána 17. září.
Vepřová kýta stála na začátku letošního roku průměrně 124 korun za kilo, v září už za ni zákazníci zaplatili téměř o 10 korun víc. Cena vepřové pečeně se pak od ledna zvýšila skoro o 13 korun.
Do úterý testy potvrdily nákazu u 230 divokých prasat, z toho 18 bylo uloveno, ostatní byly uhynulé kusy. V zamořené oblasti na Zlínsku myslivci společně s policií ulovili skoro 3200 kusů černé zvěře.
Vědci se přiblížili dlouho zkoumané možnosti, jak alespoň některé z lidí čekajících na transplantaci orgánů zachránit. Podařilo se jim totiž upravit geny prasat.
Ohnisko afrického moru prasat u Zlína myslivci zajistí pachovými ohradníky. Veterináři zároveň plánují začátkem příštího týdne zákaz vstupu do oblasti nálezů nakažených zvířat.
Sezona zabijačkových hodů je v plném proudu. Na vepřové speciality lákají zákazníky restaurace, řeznictví i farmářské trhy. Přesto ale počet poražených prasat v Česku klesá. Loni jich podle odhadu ministerstva zemědělství bylo zhruba 100 000, tedy asi o deset tisíc kusů méně než o rok dříve. Ministerstvo nyní plánuje změnit pravidla pro domácí zabijačky.
V Rosičce na Žďársku se propadla střecha na chovné stáji tamního zemědělského družstva. V závalu zůstalo na 150 prasat. Hasiči se je snažili zachránit i pomocí techniky ze speciálního vyprošťovacího kontejneru. Deset zvířat nakonec uhynulo nebo muselo být na místě utraceno kvůli zraněním.
Na lov přemnožených divokých prasat se v okrajových částech Ústí nad Labem vydalo v sobotu na šedesát myslivců. Povolení na odstřel mimo honitbu dostali od magistrátu. Tomu už došla s přemnoženými zvířaty trpělivost. Myslivcům vyplácí 300 korun za každého uloveného divočáka.
Houbaři komplikují myslivcům odstřel divočáků. Sezóna lovu černé zvěře vrcholí právě teď, kdy se po deštích vydávají do lesů houbaři. Prasata tam nemají klid a přesunula se do kukuřičných polí, kde se jen těžko střílí.
Až třetina divočáků v Česku může být nakažená tzv. Aujeszkyho chorobou. Ta sice není přenosná na lidi, mohou se jí ale nakazit třeba psi, kteří na tuto nemoc umírají. Za loňský rok na ni uhynuli v celém Česku dva psi, letos Státní veterinární správa žádný takový případ neeviduje. Někteří myslivci na Českolipsku přesto už kvůli riziku nákazy změnili způsob lovu.
Ve velkokapacitním vepříně v kroměřížské části Těšnovice chová zemědělský podnik zhruba 22 tisíc prasat. Po modernizaci za stovky milionů korun jich tam chce dostat až 35 tisíc. Desítky let je nechtěným koloritem blízkého okolí typický zápach vepřína, chystané rozšíření ale budí nové obavy těšnovických i kroměřížských obyvatel. Nejen z ještě většího zápachu ale i hluku nákladních aut, prašnosti nebo znečištění spodních vod.
Na 1900 selat a prasnic uhynulo dnes ráno při požáru v jednom z objektů rozsáhlého zemědělského areálu v Kojetíně na Přerovsku. Škody podle odhadů přesáhnou pět milionů korun.
Děti, které se budou učit podle publikací Oxford University Press (OUP), možná dlouho nebudou tušit o existenci prasat, vepřových klobás nebo anglické slaniny. Zmínky o těchto věcech prestižní vydavatelství autorům nových dětských publikací zakázalo. Bojí se, že by knížky mohly zranit cítění muslimských a židovských čtenářů. Krok vydavatelství vyvolal v Británii bouřlivé reakce v muslimské a židovské komunitě i mezi zákonodárci.
Prasata se opět vracejí do chlívků na Vysočině. Po deseti letech skomírání začali farmáři chovy obnovovat a rozšiřovat. Za poslední rok o téměř 600 kusů. Pomohl jim větší zájem státu, který živočišnou výrobu výrazně podpořil.
Olomoucká zoo si do nového roku pořídila další zvířecí druh - štětkouny africké. Jedná se o nejpestřeji zbarvená prasata. Svůj název dostala podle štětek na špičkách ušních boltců. V Olomouci dlouhodobě tento druh zvířat chyběl a jejich výběh bude součástí nového tropického afrického pavilonu.