Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky každý rok složí příslušné zkoušky a může začít pracovat jako praktický lékař pro dospělé asi 120 doktorů.
„K ústupku ze strany ministerstva dojde. Ambulantní a primární sektor jsou totiž pro ministerstvo klíčové sektory,“ odhaduje pro Český rozhlas Plus Michaela Ryšavá, redaktorka Hospodářských novin.
„Vyhlášení protestu by bylo extrémním řešením. Jsem rád, že k tomu nakonec nedošlo,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
„Stále jsme připraveni jednat. Naším cílem není protest či jakékoli obtěžování pacientů, ale nezbytná náprava stavu úhrad naší péče o ně,“ uvádí sdružení.
Praktičtí lékaři počítali s meziročním růstem úhrad zdravotní péče o 3,3 procenta, podle aktuálního znění vyhlášky se mají zvýšit o 2,83 procenta. O svém protestu informovali lékaři premiéra Fialu.
„Podle zákona o zdravotních službách musí každý specialista, který pacienta vyšetřil, o tom zpravit jeho praktického lékaře. Ale v praxi se to moc neděje,“ říká předseda lékařů pro Český rozhlas Plus.
„Každý pacient by měl mít svého klinického farmaceuta a jednou za čas jet na lékový servis, zda je medikace dobře poskládaná, vysvětluje vedoucí Oddělení klinické farmacie ÚVN v Praze, Irena Murínová.
Dětským pohotovostem v nemocnicích chybí pediatři. Primáři 55 dětských oddělení se před časem obrátili na ministra zdravotnictví s výzvou, aby s personální krizí pomohli praktici pro děti a dorost.
Úmrtnost se liší mezi jednotlivými regiony v Česku. Jedním z faktorů, který ji ovlivňuje, je dostupnost lékařské péče. Lepší a snáze dostupné zdravotnictví podle dat délku života prodlužuje.
V Česku protestují doktoři proti změnách v pracovním zákoníku i dobrovolným předčasům. Výpadek pracovníků by přitom mohl dramaticky ohrozit funkčnost zdravotnického systému.
Město Větřní hledá lékaře od jara, porodnice ve Stodu po šedesáti letech končí. „Děláme všechno pro to, abychom získali budoucí dětské lékaře,“ ujišťuje Jan Lebl z České pediatrické společnosti.
„Já jsem nikdy neplánovala někam odjet. Chtěla jsem praxi získat na Ukrajině,“ říká Oksana. Jestli v Česku zůstane, ještě neví. Uznání vzdělání českými úřady ale není lehké.
„Kapacita dětských lékařů na našem okrese je přeplněna. A když se lidé obrátí na svoji zdravotní pojišťovnu, tak jim říkají, ať třeba jezdí do Prahy nebo do Hradce Králové,“ říká končící lékařka.
„Všichni jsme se těšili, jak bude fungovat tolik slibované samotrasování a samovystavování neschopenek, ale je to velké zklamání,“ popsal ve vysílání Radiožurnálu Václav Šmatlák.
Přitom nadále ordinuje, jen musela částečně omezit preventivní prohlídky. Očkování proti covidu-19 ale považuje za natolik důležité, že řada věcí včetně osobních záležitostí musí jít stranou.
Podle dat Ústavu zdravotnických informací naočkují třetinu všech vakcín proti koronaviru praktičtí lékaři. Ještě na přelomu léta to bylo jen asi 7 %. Aktuálně očkují praktici asi 40 000 dávek denně.
Předseda sdružení praktických lékařů Šonka řekl, že se v současnosti zapojuje do očkování proti covidu asi 2600 lékařů, kteří mají své IČO, z celkového počtu 4100.
V brněnské nemocnici lék Regeneron dosud dostalo skoro 200 pacientů, další stovku podali lékaři ve Fakultní nemocnici Motol. Podle vedoucího tamní lékárny Petra Horáka by ale pacientů mělo být víc.
„Kdo si přál být naočkován u praktika, ten naočkován byl. Není to tak, že by lidé čekali na seznamu a nemohli se k očkování dostat,“ potvrzuje předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Ústecký lékař Vítek Švejda má v lednici i látku od firmy Astra Zeneca. Předpokládá, že až jeho pacienti dostanou druhou injekci, tak mu zbyde až čtyřicet dávek.
Rozpoznat závislosti u dětí mají vzdělávací kurzy, které připravují adiktologové z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice. Už teď pracují lékaři se speciálním manuálem.
O vakcínu není zájem u pacientů ani lékařů. „Mediální kampaň proti tomu byla taková, že pacienti si myslí, že je to riziko, a nemají důvod do toho jít,“ řekl zlínský zástupce praktiků Lubomír Nečas.
Šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka na dotaz, co říká na menší počty dodávek do ordinací, uvedl, že bude chtít znát vysvětlení přímo od ministerstva zdravotnictví.
V nově otevřené věkové skupině je přes 923 tisíc Čechů. Zhruba 59 tisíc z nich už má očkování ukončené - patří mezi učitele, pracovníky sociálních služeb či chronicky nemocné pacienty.