Les vzpomínek funguje už devět let, za tu dobu v něm místo posledního odpočinku našlo přes 900 zemřelých. Za poslední léta ale zájem o tuto možnost pohřbívání narostl.
Tříměsíční erupce sopky Cumbre Vieja změnila tvář ostrova La Palma k nepoznání. Kde byl dříve borovicový les, banánové plantáže, vinice a dokonce několik vesnic, je dnes jen obrovské lávové pole.
Na záběrech zveřejněných italskou televizí je vidět červený proud lávy stékající po zasněženém vrcholu Etny a tmavý kouř stoupající z jejího hlavního kráteru.
Popel, jenž podle všeho patří obětem nacistické hrůzovlády, se našel při stavbě u nádraží v hornorakouské obci Lungitz, která leží nedaleko míst, kde stál koncentrační tábor Mauthausen.
Na 500 lidí se v britské Cambridgi rozloučilo se slavným astrofyzikem Stephenem Hawkingem. Odborník na kosmologii a kvantovou gravitaci zemřel před dvěma týdny – bylo mu 76 let.
Sopka Sinabung na indonéském ostrově Sumatra přišla při pondělní mohutné erupci o svůj vrchol. Vulkán se po několika staletích klidu probudil k životu v roce 2010 a od té doby je aktivní.
Kuba chystá smuteční obřady po úmrtí bývalého komunistického vůdce Fidela Castra, který zemřel v noci na sobotu ve věku 90 let. Podle oficiálního listu Granma se lidé budou moci rozloučit se zesnulým v několika etapách a při různých příležitostech před vlastním pohřbem, kterým příští neděli vyvrcholí devítidenní státní smutek.
Hinduisté žijící v Británii se radují. Už brzy budou moci dodržovat své tradice a přitom ušetří. Až dosud totiž museli s popelem svých zesnulých příbuzných cestovat do Indie, nově ho budou moci vsypat do řeky Avony.
Urnu s popelem exprezidenta Václava Havla dnes rodina uložila do hrobky na Vinohradském hřbitově. Soukromého pietního aktu se zúčastnila manželka Dagmar a bratr Ivan s manželkou.
Mrak sopečného popela z chilského vulkánu Puyehue se vrátil nad Austrálii. Aerolinky proto opět zrušily některé spoje. Společnost Qantas dnes proto nevypravila lety z Adelaide, Canberry a Sydney. Situace se asi nezlepší ani zítra. Odhaduje se, že nepoletí přes 200 spojů.
Lidé, kteří přišli během chvilky o střechu nad hlavou a mnohdy i o sousedy, se vzpamatovávají z dramatických zážitků a snaží se uspořádat si svůj malý majetek – zachráněné doklady nebo darované oblečení. V provizorním azylu ve vesnici Běloomut s nimi natáčela zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.
|Milan Kocourek, Martin Hromádka, Jan Piroch|Zprávy ze světa
Leteckou dopravu nad Británií v uplynulých dnech znovu ochromil popílek z islandské sopky Eyjafjallajökull. Dnes ve 13 hodin však začala platit nová směrnice britského Úřadu pro civilní letectví (CAA), která umožňuje po omezenou dobu létat ve větších koncentracích popílku. K letům v zamořených zónách ovšem budou aerolinky potřebovat souhlas výrobců letadel a leteckých motorů. Díky tomu je letecká doprava na Britskými ostrovy postupně obnovována.
4:01
|Igor Maňour, Milan Kocourek, Ivana Kottasová|Zprávy ze světa
Islandská sopka Eyjafjallajökull znovu chrlí popel a komplikuje leteckou dopravu. Od sedmi hodin jsou zrušeny všechny lety ze Severního Irska a Irské republiky a nelétá se také na severu Skotska.
Popel islandské sopky v uplynulých dnech strašil nejen letecké společnosti. Řada lidí v Evropě se bála, že dýchání částic, které spadnou na zem, ohrozí jejich zdraví. Kolik prachu ale na zem opravdu spadlo, to až dosud nikdo přesně netušil. Český rozhlas Leonardo proto ve spolupráci s Českou geologickou službou zorganizoval unikátní průzkum.
Aktivita islandské sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull pomalu slábne. Z ovzduší nad Českou republikou tak zmizely poslední zbytky sopečného prachu. Stejná situace by měla vydržet minimálně další dva dny.