„Přišel mi na konci minulého týdne e-mail. Tvářil se jako zpráva ze Všeobecné zdravotní pojišťovny a informoval mě o údajném přeplatku na zdravotním pojištění,“ popisuje Jan Cibulka.
Kočí si podle policie založil adresu elektronické pošty podobnou té, jakou pro soukromé účely používá místostarosta Prahy 10 Tomáš Pek. Následně z ní pod místostarostovým jménem psal různým lidem.
Server iROZHLAS.cz v dalším díle seriálu Ověřovna vysvětluje, proč nejsou pravdivé a jak internetoví podvodníci renomé médií využívají k vlastnímu obohacení.
Falešnou stránku tvůrci vytvořili tak, aby se nedalo snadno vystopovat, kdo za ní stojí. Pochází z anonymního serveru, e-maily autoři rozesílají z ruského serveru Yandex.
26:28
Praha||Iva Hadj Moussa, Richard Vrdlovec|Společnost
Některé podvody jsou ale nové. „Jeden z nich je technická podpora. Na počítači vyskočí okno, že máte zavirovaný počítač a máte zavolat. Tam vám nabídnou pomoc, jen co pošlete 50 dolarů.“
Hackeři chtějí využít, že lidé objednávají dárky přes internet a pošta i jiné firmy doručují víc balíků. Hackeři se tak snaží z lidí vylákat peníze, čísla platebních karet nebo jim zavirovat počítač.
Národní úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost radí si ověřit veškeré údaje či zavolat do nemocnice, jestli měla zpráva o výsledcích testů na covid-19 skutečně přijít.
Radiožurnálu se podařilo spojit s českým penzistou, který si v Hongkongu odpykává dlouhý trest vězení za pašování drog. Jaký je příběh Vladimíra Švece, který zřejmě naletěl na podvodné e-maily?
E-mailové schránky Čechů zahlcují před eurovolbami falešné zprávy, píše Deník N. A deník E15 informuje o tom, že až polovinu nových bytů kupují investoři. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
Podobné e-maily se po internetu šířily i loni v září. Už tehdy policisté upozornili, že odesílatelé těchto zpráv ve skutečnosti žádnými daty nedisponují.
Policisté upozorňují, že odesílatelé těchto e-mailů ve skutečnosti žádnými daty nedisponují. Doufají však, že adresát tomuto tvrzení uvěří a požadovanou částku uhradí.