Obavy z možné sabotáže elektrických a telekomunikačních kabelů a produktovodů zesílily po řadě podobných incidentů v Baltském moři po ruském vpádu na Ukrajinu v roce 2022.
Vyšetřující Lohi uvedl, že tanker Eagle S v době zadržení hrozilo přetnutím druhého elektrického kabelu Estlink1 a plynovodu BalticConnector mezi Finskem a Estonskem.
Bezpečnost podmořské infrastruktury se dostala do popředí po sérii výbuchů na plynovodu Nord Stream. Z vyjádření estonského ministra vyplývá, že NATO se bude v ochraně produktovodů angažovat.
Podle médií je loď považována za součást ruské „stínové flotily“, což jsou plavidla, která Rusko využívá jen neoficiálně, aby obešlo sankce a mohlo vyvážet například svou ropu.
Finský provozovatel energetické sítě Fingrid uvedl, že příčina přerušení nyní není jasná a že nelze vyloučit záměr. Uvedl také, že nalezení problému může trvat i několik hodin.
Podobné případy jsou nyní velmi sledované kvůli nedávnému poškození dvojice podmořských optických kabelů v Baltském moři, při kterém rovněž panuje podezření na sabotáž.
„Naprostá většina dat, která nyní putují mezi státy a kontinenty, se přenáší podmořskými kabely,“ popisuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz americký námořní důstojník Jack Shis.
Húsíové nedávno na sociálních sítích pohrozili, že by se mohli vedle útoků na lodě zaměřit také na sabotáže klíčových podmořských komunikačních kabelů. Zatím však nejsou důkazy, že by byli úspěšní.