Factcheckeři mohli navrhovat, aby například Facebook označoval některé příspěvky jako nepravdivé, přidával k nim texty uvádějící je na pravou míru a snižoval jejich dosah.
„Dnes dostupné komerční komunikační sítě, což je zejména Starlink, se nedají pokládat za stoprocentně spolehlivé z hlediska budoucí dostupnosti,“ říká vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
Kvantový počítač Google disponuje 105 fyzickými qubity. „Kvantové výpočty jsou spolehlivější a qubitů je tam víc, což umožňuje náročnější algoritmy,“ říká novinář Petr Koubský.
Bluesky zatím nedosahuje popularity své zavedenější konkurence. Zatím má asi 22 milionů uživatelů. Konkurenční X přitom měsíčně aspoň jednou navštíví přes 600 milionů lidí.
„Digitalizace v mnoha případech nedává smysl dřív, než se změní pravidla a procesy. V případě státní správy to znamená zákony, a to už je problém, který jde mimo digitalizaci samotnou,“ říká Koubský.
Instagram už v září začal spouštět takzvané teen accounts, účty pro náctileté, které mají více omezení. Děti do šestnácti let s těmito účty například musejí potvrdit každého nového sledujícího.
Seznam zatím není oficiálně z ničeho obviněn a nevede se s ním oficiální správní řízení. Úřad zatím skutečně pouze provedl kontrolu a zajistil určitá data – přičemž není známo jaká.
Šifra, již se čínským vědcům podařilo prolomit, je ovšem založena na délce 22 bitů. Současným standard přitom dosahuje 1024 až 2048 bitů, přičemž se počítá s přechodem na ještě delší klíče.
„Myslím si, že máme opravdu problém, protože toto je viditelný důkaz, že žádná stoprocentní síťová bezpečnost nikdy nebude existovat,“ říká vědecký redaktor Koubský.
„Jsou situace, kdy je rozumné mít fyzický ovládací prvek,“ podotýká vědecký redaktor. Příkladem může být varná deska. Představa úplného ústupu dotykové obrazovky je však podle něj přehnaná.
Na konci srpna Pavla Durova, zakladatele Telegramu, zadržela francouzská policie. Obvinila ho ze spoluúčasti na řadě zločinů, například ze šíření dětské pornografie nebo obchodu s drogami.
Blíží se dvouleté výročí spuštění ChatGPT. Redaktor Deníku N Petr Koubský mluví v pořadu Online Plus o současném stavu vývoje umělé inteligence a zkreslených očekáváních ohledně jejích možností.
„Telegram je především komunikační aplikace, skrz kterou může jeden člověk druhému posílat zprávy s různou mírou soukromí a utajení, která se tam dá nastavit,“ vysvětluje Koubský
„Z Durova je teoreticky možné dostat nějaký technický prostředek nebo ho přimět, aby vydal pokyn, aby komunikaci, která úřady zajímá, rozšifroval,“ říká Koubský o zakladateli telegramu.
Chat GPT se může proměnit ve vyhledávač informací na internetu. Společnost OpenAI oznámila, že testuje nástroj Search GPT, který by měl vyhledávací funkce doplnit.
Firma CrowdStrike se dostala do povědomí kvůli IT výpadku. Způsobila ho chybná aktualizace softwaru Falcon, který pomáhá velkým firmám zjišťovat aktivity útočníků.
Po skoro 131 letech se MAFRA rozhodla ukončit vydávání papírových Lidových novin. Zachovat plánují jen sobotní přílohu, která se stane součástí deníku MF DNES, a fungování webu Lidovky.cz.
Digitální technologie podle odhadů spotřebují celosvětově asi dvě procenta elektřiny. Pouze část z toho připadá na umělou inteligenci. Velkou část spotřebovávají kryptoměny a hraní počítačových her.
Komisi se nelíbí ani to, že se Facebook a Instagram snaží potlačovat šíření obsahu týkajícího se politiky, protože podle ní tento přístup může narušit občanskou výměnu názorů před volbami.
Perfektní tip na práci, ze které vás nikdo nevyšoupne, je kadeřnice, přibližuje v rozhovoru o umělé inteligenci publicista Petr Koubský. Nopak profese píšícího novináře je podle něj v ohrožení.
Předmětem stížnosti má být třeba to, že e-shop nepočítá slevy podle evropských pravidel a nedostatečně informuje o možnosti reklamace nebo odstoupení od smlouvy.
Přístroj Flipper Zero, který se nevyužívá pouze v Kanadě, ale po celém světě, bude nejspíš zakázán. Kanadská vláda se tak rozhodla kvůli zlodějům, kteří přístroj začali využívat při krádežích aut.
V současné době už lze ovládat některé funkce automobilů pomocí hlasových povelů, například topení nebo klimatizaci. Pokročilejší modely pak umí i hledat v navigaci nebo pouštět hudbu.
První testovací provoz by měl začít během letošního roku a bude zahrnovat jen posílání SMS. Volání a datové přenosy by satelity Starlink měly umět začít podporovat až v příštím roce.