Například Jaromír Jirsa nejstručněji vystihl, proč by jmenování nepřijal. „Ten uvažovaný akt považuji za nicotný, neslušný, nedemokratický a hrubě v rozporu s duchem Ústavy,“ uvedl.
„Společnost by měla znát uchazeče, o nichž prezident pro tuto funkci uvažuje, aby se k nim mohla vyjádřit. A o tato vyjádření by měl stát i prezident," řekla šéfka soudcovské unie.
Senát vyslovil souhlas se jmenováním experta na ústavní právo Šámala koncem ledna. Po přesunu Šámala mezi ústavní soudce povede Nejvyšší soud do jmenování nového předsedy místopředseda Roman Fiala.
Aktuálně se obsazují dvě vysoké funkce, které můžeme nazvat justičními. Jde o post veřejného ochránce práv a o pozice patnáctého soudce Ústavního soudu.
Ministryně zároveň ví, koho by doporučila prezidentovi do funkce předsedy Nejvyššího soudu. Je totiž možné, že i tam dojde ke změně. Stávající šéf Pavel Šámal kandiduje na ústavního soudce.
Kandidáti na soudce Ústavního soudu mohou do funkce nastoupit jedině v případě, že je horní komora schválí. Jedno z 15 míst ústavních soudců je uvolněné od počátku roku, kdy rezignoval Jan Musil.
Šestašedesátiletý Šámal dostal od Zemana nabídku 27. listopadu a vzal si dva týdny na rozmyšlenou. Uvedl tehdy, že působení u Ústavního soudu by pro něj bylo velkou profesní výzvou.
Prezident Miloš Zeman nabídl v minulých dnech uvolněné křeslo patnáctého ústavního soudce předsedovi Nejvyššího soudu Pavlu Šámalovi. Což je na první pohled svůdná nabídka.
Ani po německé aféře, při níž se na internetu se objevily údaje stovek tamních politiků, přitom databáze e-mailů s koncovkou CZ žádný z úřadů systematicky nesleduje a funkcionáře pravidelně nevaruje.
Advokát a lékař Roman Žďárek stíhaný v kauze Nemocnice Na Homolce zval na konferenci do Senátu s předními postavami české justice. Oháněl se přitom záštitou, kterou údajně nikdy nedostal.
„Někdo říká, že by měl ten průšvih za víc než dvě miliardy, který tehdy způsobil pan Smetka a spol, zaplatit stát. Tak fajn, a co by na to řekli lidi podvedení v ostatních kauzách?“ napsal Babiš.
„Situaci nevyřeší komunikace přes média a ani neochota komunikovat či mlčení, takovéto postoje by vedly ke zbytečnému vyhrocení situace,“ uvedli správci.
Prezident Miloš Zeman se v úterý na Pražském hradě sejde s předsedy Ústavního soudu Pavlem Rychetským a Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem. Zeman s nimi bude chtít konzultovat kauzu H-System.
Podle Šámala podobné výroky vysoce postavených činitelů rezonují i v zahraničí, poškozují pověst země a mohou být proti Česku použity třeba v rozhodovací činnosti Evropského soudu pro lidská práva.
Pětice nejvyšších představitelů české justice vydala v pátek společné prohlášení k situaci v Polsku. Dochází podle ní totiž k bezprecedentnímu útoku na nezávislost polského soudnictví.