K incidentu došlo na konci prosince minulého roku během kontrolní akce celníků a policistů, cizince z Nigérie zadrželi pražští celníci na autobusovém nádraží Florenc.
Pracovníci bezpečností kontroly si všimli, že muž má až příliš vypouklé břicho. Po nadzvednutí košile zjistili, že má na sobě balíčky se schovanými zvířaty.
Dříve si celníci podle dobrovolnice otevřeně říkali o úplatky. Mexiko má ale pracovat s tím, aby byl přístup poctivější. Z rozhovorů s lidmi na hranicích plyne, že lze jen těžko říct, kam peníze jdou.
Poznat pachatele podle lidské DNA už dnes není pro kriminalisty nic výjimečného. Věda je zavedla ještě dál. Při odhalování zločinu nově používají i DNA rostlin a zvířat.
Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů.
Policisté v bytě našli nástroj na výrobu pečetí na přepravních kontejnerech, dvě zbraně, jedno kilo kokainu a miliony eur v hotovosti. Uvedli, že štosy bankovek vážily přes 20 kilogramů.
Jak se chodí s diamanty v botách? Špatně, ověřil si Číňan, který se ve své obuvi pokusil propašovat přes tisíc drahokamů z Hongkongu. Plán si nechtě zmařil sám, když během hraniční kontroly v Šen-čenu vzbudil podezření celníků. Chodil totiž po špičkách, napsal ve středu deník South China Morning Post.
Na vídeňském letišti zadrželi o víkendu Čecha, jenž v zavazadle schovával téměř 80 plazů, včetně vzácných a chráněných druhů. S odvoláním na ministerstvo financí o tom v úterý informovala agentura APA. Muž nejprve pašování popíral, nakonec se však přiznal.
Španělská policie zasáhla proti pašerákům, údajně napojeným na takzvaný Islámský stát. Podle vyšetřovatelů převáželi přes Středozemní moře drogy, zbraně a munici. Zásah byl součástí několikaměsíční mezinárodní operace, při které policisté zatkli desítky podezřelých a zabavili dohromady 100 tun hašiše.
V italském vězení možná není šéf pašeráků lidí z Afriky. Zatčení 35letého Eritrejce ve středu oznámila italská policie, která ho označila za vůdce pašeráckého gangu, přezdívaného "generál". Podle britských médií ale za mřížemi ve skutečnosti skončil někdo jiný. Identitu zadrženého teď prověřuje italská i britská policie.
Súdán vydal do Itálie údajného vůdce skupiny převaděčů. Eritrejec Mered Medhanie, přezdívaný 'generál', je podezřelý mimo jiné z toho, že zorganizoval cestu lodí, která před třemi lety ztroskotala u italského ostrova Lampedusa. Při havárii zemřelo 359 lidí. Muž podle italské agentury Ansa vedl jednu z největších pašeráckých skupin na severu Afriky.
V Kolombu, hlavním městě Srí Lanky, zatkli dva Čechy. Spolu s nimi zadrželi i jednoho místního obyvatele. Podle srílanského zpravodajského portálu Daily Mirror u nich našli pět zakuklených housenek a několik vzácných rostlin.
Pražský obvodní soud otevřel kauzu nelegálního obchodu s nosorožčími rohy. Jde o případ, kdy chtěla skupina 16 lidí údajně propašovat trofeje z Afriky přes Česko do Vietnamu. V Asii je o nosorožčí rohy velký zájem, a to kvůli jejich medicínskému využití.
Obvodní soud pro Prahu 6 měl dnes začít rozplétat rozsáhlý případ pašeráků nosorožčích rohů, nakonec ho ale musel odložit. Organizovaná skupina chtěla podle obžaloby prodat trofeje do Vietnamu. Kilogram rohů tam má na černém trhu cenu až 1,5 milionu korun.
Policie zadržela nejméně osm Čechů při zátahu na mezinárodní síť pašeráků kokainu. Protidrogové jednotky dopadly tři z nich na českém území a jednoho ve Španělsku. Další byli zadrženi v Německu nebo Rakousku. Budou se zpovídat českým soudům. Hrozí jim až 18 let za mřížemi.
Šestačtyřicetiletého údajného pašeráka drog dopadli středočeští celníci po nebezpečné honičce u Velkých Popovic. U sebe měl třicet kilogramů tablet, ze kterých mohl vyrobit pervitin v hodnotě 8 milionů korun. Podezřelým je muž slovenské národnosti, hrozí mu až 10 let vězení.
Tajuplný život pašeráků na česko-bavorské hranici představuje výstava na hradě Velhartice na Klatovsku. Zjistit vše o jejich vybavení a historii nebo se projít tajnou stezkou budou návštěvníci moct do konce září.
Pražští celníci zadrželi dalšího pašeráka sloních klů. Čtyřiadvacetiletý cizinec se snažil pronést přes Letiště Václava Havla do Vietnamu 33 kilogramů vzácné slonoviny. Na černém trhu v Asii by za ně dostal více než jeden a půl milionu korun.
V Číně odsoudili k doživotí tamního nejhledanějšího zločince. Muž se před čínskou policií dvanáct let skrýval v Kanadě. Loni ho Kanaďané vydali zpět do vlasti.
Čechovi, který se snažil z Argentiny propašovat živá zvířata, hrozí až deset let vězení. Jednapadesátiletého českého občana zatkli na letišti v Buenos Aires, později ho propustili na kauci.
Čína se chystá popravit japonského občana. Muž zadržený už v roce 2006 byl odsouzen za nezákonné pašování a držení drog. V případě vykonání rozsudku půjde o vůbec první popravu Japonce v Číně od navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi v roce 1972.
V Thajsku byly zadrženy více než dvě tuny slonoviny v přepočtu za 70 milionů korun. Ilegální zásilka pocházející z Afriky směřovala do Laosu, podle některých informací ale mohla skončit i na trhu v Thajském království. Obchodování se sloními kly přitom zakazuje mezinárodní Úmluva o ohrožených druzích.