Dříve během dne bělgorodský gubernátor uvedl, že ukrajinská armáda pokračovala v noci na neděli v ostřelování regionu. Ukrajinské síly se k útokům na ruské území nehlásí.
Kyjev aktivoval síť partyzánů koncem července, kdy jeho elitní speciální jednotky vystupňovaly operace na okupovaném území a začaly intenzivněji využívat ozbrojené drony.
Partyzánské jednotky věrné Kyjevu podle agentury AP zabíjejí proruské představitele, vyhazují do povětří mosty či vlaky a pomáhají ukrajinské armádě při identifikaci klíčových cílů.
Odpor proti okupantům se rozšířil ve všech částech Ukrajiny, kterých se Rusové zmocnili. O jeho organizaci a metodách píše web ukrajinské televize Hromadske.
„Na Slovensku bylo popraveno pět partyzánských velitelů: Vladimír Velecký, Josef Trojan, Ladislav Nosák, Samuel Bibza a Viliam Žingor,“ vysvětluje publicista Bábik.
50:52
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Za „spolupráci s nepřítelem“ se v sedmnácti dostala před německý stanný soud. Čtrnáct spoluobviněných bylo popraveno, tři se nevrátili z koncentračních táborů, obci Morávka hrozil osud Lidic a Ležáků.
Na Ukrajině roste obava z případného útoku ruské armády. Úřadující premiér Arsenij Jaceňuk dokonce prohlásil, že Kreml se chystá vyvolat třetí světovou válku. Ukrajinští nacionalisté ze západu země vyzývají vládu k vyzbrojení civilistů, aby bylo možné vést v případě ruského útoku partyzánskou válku.