Uživatelům chodí velmi pestrá směsice sdělní. Dozví se, kdy a za kolik bude prodejce na návsi prodávat kukuřice, jaké zápasy čekají fotbalisty, co se promítá v kině, nebo kdy se bude svážet odpad.
Archeologové místo prohledali, zdokumentovali nález a pomocí detektoru kovů dohledali ještě další stříbrné mince. Celkem jsme jich napočítali 189. Mince nyní posoudí numismatik.
Policie doporučuje řidičům projíždět opatrně přes most ze Svítkova do Rosic. Zatím neznámý pachatel tam několikrát natáhl za snížené viditelnosti nebo v noci potravinovou fólii.
Náhodný nálezce našel v Pardubickém kraji unikátní poklad. Soubor stovek českých stříbrných mincí z 10. století teď ošetřují pracovníci Východočeského muzea. Nález podle odborníků nemá v rámci středoevropského prostoru obdoby. Přesné místo nálezu i identitu šťastného nálezce zatím archeologové tají.
Dolní Věstonice mají svou legendární Venuši, Třebosice na Pardubicku zas rohatého kozla. Jde o zvířecí hliněnou figurku z mladší doby kamenné, kterou našli v zemi archeologové. Je sice mladší než kypré tvary dolnověstonické plastiky, je ale stejně realistická a dokládá, že dávní umělci měli smysl pro detail. V zemi přežila několik tisíc let.
Víkendová výstava ve Slatiňanech nabízí 333 kusů hub. Lidé si mohou prohlédnout jedlé i velmi jedovaté druhy, nechybí ani vzácné houby, které je možné najít jen na několika místech ve východních Čechách. Expozice ve Společenském domě potrvá až do sobotní 18. hodiny.
Slatiňanský zámek zveřejnil netypickou výzvu - lidé mohou pomoci s obnovou sbírek tak, že na zámek donesou parohy. Několik vzácných trofejí totiž zmizelo a zůstaly po nich jen originální podkladové destičky.
Letos v lednu nalezli stavbaři při obnově objektu oddělení psychiatrie svitavské nemocnice tajnou schránku. V roce 1894 ji tam uložili naši předci, tehdy do stěny kláštera sv. Josefa, který sloužil řádu Redemptoristů. Teď se schránka vrátila na své místo nejen s původními dokumenty, ale i novými informacemi vypovídajícími o současné době.
Hasiči vyšetřují dva velké požáry v Pardubickém kraji. Ve Skutči na Chrudimsku v noci shořela strojírenská hala. Škoda se odhaduje na 50 milionů korun. V Těchoníně na Orlickoústecku pak páteční požár zničil vybavení a materiál v tkalcovně za 62 milionů korun.
Lidé v Litomyšli se mohou zdarma připojovat na městskou internetovou síť. Majitelé mobilních telefonů nebo tabletů mohou zdarma používat internet na území města po dobu sto dvaceti minut bez datového omezení.
Státní oblastní archiv v Zámrsku kvůli amatérským rodopiscům urychlí digitalizaci matrik. Archiváři musí zpracovat více než jedenáct tisíc knih, které zahrnují údaje z celých východních Čech. Převod do elektronické podoby uspíší zapojení další kamery.
Pardubický kraj zřídí novou přírodní rezervaci Anenské údolí a novou přírodní památku Kunětická hora. Obě lokality jsou součástí evropské sítě Natura 2000, a proto na nich platí podmínky zvláště chráněných území.
Sezemice spolu s farností opravily v místním kostele Nejsvětější Trojice historické varhany. Vzácný hudební nástroj pochází z konce 18. století a patří mezi nejstarší na Pardubicku. Opravy trvaly 4 roky a stály přes půl milionu korun.
V Chrasti se znovu zvyšuje šance na záchranu přírodního divadla. Amfiteátr kdysi doslova praskal ve švech a na divadelní představení nebo koncerty tam chodily stovky lidí. Unikátní památka je už ale 35 let mimo provoz a chátrající areál výrazně poškodili vandalové.
První etapa přestavby náměstí v Nasavrkách na Chrudimsku začne ještě v letošním roce. Práce by měly významně proměnit vzhled centra města. O proměně Nasavrky uvažovaly už několik desítek let.
Občany ze Semanína trápí kamionová doprava. Těžké nákladní vozy z kontejnerového překladiště totiž projíždějí obcí, zatěžují lidi hlukem a ničí silnice druhých tříd. Místní dokonce sepsali petici a celou záležitost teď řeší i hejtmanství.
Archeologové na Pardubicku mají žně. U Stéblové objevili pozůstatky středověké vesnice z 15. století. Odhalil je záchranný výzkum při výstavbě mimoúrovňové křižovatky. Nejcennějším nálezem jsou zachovalé studny s kamennými konstrukcemi a výdřevou.
Už polovinu tisíciletí se napouští rybníky na Pardubicku vodou z Labe díky Opatovickému kanálu. V roce 1514 byla vystavěná jeho první část, poté ho Vilém z Pernštejna rozšířil z Lázní Bohadneč až do Semína, kde se zpět vlévá do Labe. Mimo napájení rybníků dnes pohání také malé vodní elektrárny.
Dvakrát více řidičů v loňském roce jezdilo pod vlivem drog. Ačkoliv počet opilých šoférů klesl o čtvrtinu, dvakrát víc je těch, kteří byli pod vlivem omamných látek.
Cílem první novoroční vycházky může být odpoledne hrad Kunětická hora u Pardubic. Návštěvníci se podívají na nádvoří i na věž, expozice ale zůstanou uzavřené.
Park zámku v Heřmanově Městci dnes patří severským psům. Už tradiční akce pro děti a tamní seniory začíná po obědě. Organizátorka Alena Tučková potvrdila, že zájemci se mohou svést s mushery psím spřežením i přesto, že není vůbec žádný sníh.
Ještě dnes lidé mohou koupit ryby přímo na sádkách u rybářů. Nejčastěji kupují výběrového kapra s váhou kolem tří a půl kilogramů a zaplatí za něj zhruba 300 korun.