Mezi zproštěnými je podle DPA například právník německého původu Jürgen Mossack, jeden ze zakladatelů advokátní kanceláře Mossack Fonseca, která podle obžaloby daňové úniky spoluorganizovala.
Uniklé dokumenty reportéři konzultovali nejen s odborníky na kybernetickou bezpečnost, ale také i s evropskými zpravodajskými agenturami. „Mnoho z nich o tom už vědělo,“ říká jeden z investigativců.
1:38
Praha||Jakub Troníček, Vojtěch Srnka|Zprávy z domova|Původní zpráva
Premiér Babiš ovládnul koncern Agrofert v době, kdy mohl mít na kontě maximálně zhruba 29 milionů korun. Hodnota holdingu už přitom na začátku tisíciletí dosahovala miliardových částek.
„Je potřeba si uvědomit, že žijí z exportu bohatství z východní Evropy, Ruska, Afriky. Takže to není zadarmo. Žijí na úkor jiných lidí,“ říká novinář a analytik Lindenberg o daňových rájích.
Mezi obviněnými jsou lidé pracující přímo či zprostředkovaně pro panamskou právní firmu Mossack Fonseca, která stojí v centru skandálu týkajícího se více než 200 000 subjektů z dvou stovek zemí světa.
Kriminální policie, prokuratura a daňová inspekce začaly už ve čtvrtek prohledávat šest poboček banky ve Frankfurtu nad Mohanem kvůli tzv. Panamským dokumentům.
Evropská unie se chystá vyřadit z černé listiny daňových rájů další tři země, a to Bahrajn, Marshallovy ostrovy a Svatou Lucii. Na seznamu by tak mělo zůstat pouze šest států.
Nejznámější maltská investigativní novinářka Malty Daphne Caruana Galiziová byla v pondělí zavražděna. Podle policie v jejím autě vybuchla nastražená bomba.
Přes 2,5 miliardy korun věnuje investigativním médiím a bojovníkům proti nepravdivým a nenávistným příspěvkům na internetu zakladatel aukčního serveru eBay.
Kanada, Izrael nebo Spojené státy jsou na seznamu zemí, které Evropská unie zvažuje zařadit na černou listinu daňových rájů. Unie chce seznam sestavit do konce roku a ministři financí osmadvacítky v úterý hodnotí její přípravu. Unie touto černou listinou reaguje na rozsáhlé ukrývání peněz v daňových rájích, které odhalily takzvané Panamské dokumenty.
Švýcarské úřady zatkly muže, který údajně vynášel data z právní kanceláře Mossack Fonseca. S odvoláním na policii to napsal deník Le Temps. Jestli to souvisí s kauzou Panama Papers není jasné. Při ní z panamské kanceláře unikly dokumenty ukazující spojení tisíců politiků, sportovců a obchodníků s nastrčenými firmami v daňových rájích.
Speciální vyšetřovací výbor Evropského parlamentu bude zkoumat praktiky používané firmami v aféře kolem takzvaných Panamských dokumentů. Má zjistit, jestli se v unii dodržovala všechna pravidla proti daňovým únikům a odhalit slabiny evropských předpisů.
Seznam vlastníků společností v daňových rájích se od včerejška rozrostl. Investigativní novináři zveřejnili dalších 200 tisíc jmen a společností z takzvaných Panama Papers. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat – Norsko například zavedlo speciální policejní linku. Kreml se naopak vyjádřil v tom smyslu, že ho celá kauza nechává klidným.
Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů zveřejnilo na internetu základní data z takzvaných panamských dokumentů. Holanďan, Královna Jihu nebo Šéf šéfů - to jsou pseudonymy některých známých zločinců, kteří podle dat s pomocí kanceláře Mossack Fonseca prali peníze přes firmy v daňových rájích. Databáze obsahuje i 272 jmen osob a firem, které mají souvislost s Českou republikou.
Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) rozšířilo databázi o společnostech a lidech využívajících daňové ráje, přidáno bylo více než 200 tisíc firem z kauzy Panamských dokumentů (Panama Papers). Před doplněním bylo v rejstříku spojováno s ČR 139 offshoreových společností, 36 adres a 36 lidí, teď je to 173 firem, 233 adres a 272 lidí. Podle ICIJ byla publikována hrubá data, ze kterých nevyplývá protizákonné využívání daňových rájů.
Novináři dnes večer zveřejní databázi firem, politiků a dalších lidí v kauze Panama Papers. Seznam se objeví na webu Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů. Žurnalisté odhalí jména klientů panamské právní kanceláře Mossack Fonseca, která zakládala a spravovala společnosti v daňových rájích víc než dvěma stům tisícům firem a lidí z celého světa.
Kauza takzvaných Panama Papers by mohla otevřít až tisíce kriminálních vyšetřování. Listu Süddeutsche Zeitung to napsal muž, který miliony dokumentů panamské firmy Mossack Fonseca předal novinářům a který sám sebe označuje jménem John Doe.
Panamští vyšetřovatelé prohledali jednu z budov společnosti Mossack Fonseca. Z jejích archivů vynesl neznámý člověk takzvané panamské dokumenty. Ty ukazují, jak tato právní kancelář pomáhala pomocí nastrčených společností v daňových rájích ukrývat peníze firem i jednotlivců z celého světa.
Evropská komise chce přimět nadnárodní koncerny působící v Evropské unii, aby přehledně zveřejňovaly své zisky z jednotlivých zemí a také to, kde platí daně. Opatření, které dnes ve Štrasburku představil eurokomisař pro finanční služby Jonathan Hill a které má pomoci s bojem proti vyhýbání se placení daní, se týká společností s ročními celosvětovými tržbami přes 750 milionů eur (20,3 miliardy korun).
Britský premiér David Cameron dnes znovu zopakoval, že se ani on, ani jeho zesnulý otec nevyhýbali placení daní ve Spojeném království. Cameron v Dolní sněmovně připustil, že udělal komunikační chyby ohledně svých akcií v karibském investičním fondu. V Británii se ve světle aféry kolem „panamských dokumentů“ zvýší počet vrcholných politiků, kteří zveřejní svá daňová přiznání.
Britský premiér David Cameron dnes v parlamentu představí návrh nových opatření proti daňovým únikům. Současně chce vysvětlit své finanční záležitosti, které se váží k investicím v Karibiku. Cameron o víkendu coby britský premiér ukázal svá daňová přiznání z poslední doby.
Stovky lidí dnes v centru Londýna žádaly rezignaci Davida Camerona kvůli aféře Panama Papers. Britský ministerský předseda až po několika dnech přiznal, že vlastnil podíl v offshorovém investičního fondu svého otce. Cameron dnes připustil, že při vysvětlování kauzy pochybil. Odmítl ale, že by se dopustil něčeho nezákonného.
Britští politici kritizují premiéra Davida Camerona kvůli jeho investicím v daňových rájích. Opozici vadí, že trvalo několik dní po zveřejnění dokumentů v kauze Panama Papers, než se ministerský předseda přiznal, že vlastnil podíl v investičním fondu svého otce. Někteří politici proto dokonce volají po Cameronově demisi.