Výstava představuje osudy lidí, kteří byli označeni za cikány a stali se obětí nacistického rasového pronásledování. Divákům je přiblíží autentické rodinné fotografie a audiozáznamy vzpomínek.
Dokud bude převažovat názor, že romské děti by měly automaticky navštěvovat praktické, nejlépe segregované, základní školy a nezpomalovat ostatní spolužáky, nic se nezmění.
Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by mělo být otevření památníku romského holokaustu v příštím roce příležitostí ke zlepšení vztahů mezi většinovou společností a Romy.
Příčinou úmrtí bylo srdeční selhání. Informoval o tom v neděli server Romea.cz. Růžička bojoval za likvidaci vepřína na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku.
Stavba je umírněná a podle porotců vhodně zapadá do okolí. „Vítězný návrh byl od začátku pro mě něco jako bílé rulandské. Návrh, který bude chutnat všem,“ říká šéf nadačního fondu na zbudování muzea.
Nabídku na demolici areálu podalo 17 zájemců. Veřejnou zakázku získala společnost AWT rekultivace, s níž se podepíše smlouva. Předání staveniště je v plánu 22. července ve 13.00.
Čtení odpoledne zahájila členka předsednictva Terezínské iniciativy Bohumila Havránková, které je 93 let a byla vězněna v terezínském ghettu. Pamětnice přečetla jména sedmi svých příbuzných.
Dílo vytvoří britský umělec Marc Quinn, který na sebe v minulosti upoutal třeba sochou Těhotné Alison Lapper, která vyčnívala nad Trafalgarským náměstím v Londýně.
Místo, na kterém jsou pohřbeny oběti takzvaného cikánského tábora v Letech u Písku, zůstává neobjevené. Archeologové provedli v okolí Památníku holokaustu Romů několik sond. Kosterní ostatky nenašli.
Velké dřevěné kříže stojí v místě bývalého koncentračního tábora pro Romy. I když za války patřil k těm nejhorším v Liberci, oběti tam nic nepřipomíná. To se rozhodl změnit pracovník muzea.
Norská velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová v pondělí v Letech u Písku potvrdila, že Norsko chce přispět na stavbu památníku romského holokaustu v místě bývalého vepřína částkou jednoho milionu eur.
Kanada musela kvůli skandálu upravit památník holokaustu v tamním hlavním městě Ottawě. Úřady to udělaly poté, co doslova bouři na sociálních sítích vyvolala pamětní plaketa.