Na čerpacích stanicích se na stojanech s palivem objeví brzy symbol kolečka nebo čtverce. Čerpací stanice v celé Evropské unii totiž letos sjednotí označení paliv. Nové značky se brzy objeví i na těch českých. Cílem je sjednotit názvy paliv ve všech evropských státech, které často používali svoje vlastní označení.
Nová vyhláška o nápojích mění některá označení piva. Například jedenácti a dvanáctistupňová spodně kvašená piva budou nadále ležáky, svrchně kvašená se budou nazývat plná piva. Na novele vyhlášky se ministerstvo zemědělství domluvilo s pivovary.
Část restaurací v americkém New Yorku začala v menu používat novou, speciální značku. Slánka v černém trojúhelníčku informuje zákazníky, že jídlo obsahuje hodně soli. Starosta města Bill de Blasio si od opatření slibuje, že si lidé začnou vybírat zdravější a méně slané pokrmy.
Česká vlajka bude jen na těch potravinách, které prokazatelně pocházejí z České republiky. Na Žofínském fóru to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. Rezort podle něj pokročil v přípravě novely zákona o potravinách. Ta přesně stanoví, na kterých výrobcích se bude moci česká vlajka objevit.
Od 1. dubna se u masných výrobků prodávaných v Evropské unii musí na obalech uvádět země původu. Lidé, kteří mají zájem o maso z tuzemského chovu, si to mohou lépe zkontrolovat.
Dilema, jestli v restauračních zařízeních kouřit, nebo ne, vyřešili v Litoměřicích po svém. K už platnému nařízení o označení takových podniků přidali navíc městské certifikáty. Podle toho návštěvník pozná, jestli může například do kavárny také s dětmi.
Pražský dopravní podnik na podnět cestujících uvažuje o kampani za větší ohledy k těhotným ženám. Cílem je zlepšit podmínky a bezpečnost jejich cestování v pražské hromadné dopravě. Ve hře jsou i speciální těhotenské odznaky. Podle nich by ostatní cestující jednoduše poznali ženu, které by měli uvolnit místo.
V Plzni přibývá budov, kterým chybí příslušné číselné označení. To způsobuje problémy s orientací nejen lidem, ale také třeba záchranářům nebo hasičům. Povinnost označit budovu přitom ukládá vlastníkovi zákon.
Vyznat se v nabídce potravin na tuzemském trhu není zrovna jednoduché. Jednotlivá balení sice obsahují informace o složení výrobků nebo nutriční hodnotě, ovšem ne jednotné. Orientaci komplikují i často malá písmena. Ministerstvo zemědělství chce proto rozdělit vybrané potraviny do tří tříd podle jakosti, aby si zákazníci mohli rychle vybrat zboží, které odpovídá jejich představám o kvalitě a ceně.
Příliš malé písmo na etiketách potravin stále trápí řadu zákazníků. Špatně čitelné jsou například texty na velikonočních čokoládových figurkách, kde často splývají s barvou obalu. Výrobci přitom dosud prodejem takového zboží nic neriskují, to se ale už brzy změní.
Zákazníci, kterým záleží na zemi původu potravin, musí být obezřetní i při nákupu vajec. Údaje na obalu jsou totiž často matoucí, protože o skutečném původu nic nevypovídají.
Spotřebitelé v Evropské unii by měli znát původ masa ve všech potravinách. Pravidla o povinném označování původu navrhne Evropská komise. Po schůzce se svými kolegy to v Bruselu řekl český ministr zemědělství Petr Bendl.
Z obalů českých výrobků s výjimkou potravin by mohlo zmizet označení "Vyrobeno v Česku". Výrobce by se místo toho mohl dobrovolně rozhodnout, že na obal umístí značku "Vyrobeno v Evropě". Navrhla to Evropská komise.
Záměr dát zákazníkovi pomocí značek kvality na obalech výrobků přehled o jejich jakosti selhává. Podle odborníků na reklamu je značek mnoho a zákazník se v nich těžko vyzná.
České republice se sice v Bruselu podařilo získat pro výrobky jako České pivo, Hořické trubičky, Třeboňský kapr nebo Špekáčky nálepku chráněného označení, čeští zákazníci o tom ale stále příliš nevědí. Výrobci se proto rozhodli představit pravé domácí potraviny v kampani za 52 milionů korun. Podílet se na ní budou kromě potravinářů také stát a Evropská unie.
Za velkou nehoráznost považuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce falšování původu výrobků. Inspektoři zjišťují, že zahraniční výrobky nabízejí někteří prodejci jako výrobky české, a tím vážně klamou spotřebitele.
Evropští poslanci včera schválili nová pravidla pro označování potravin. Na obalu si tak už od roku 2014 přečteme, kolik výrobek obsahuje tuku, nasycených mastných kyselin, sacharidů, cukrů, bílkovin a soli a jakou má energetickou hodnotu.
Evropský parlament schválil nová jednotná pravidla pro označování potravin v Unii. Měla by pomoci v boji proti obezitě. Europoslanci zmiňují například stanovení povinnosti uvádět podrobné údaje o výživné hodnotě.