Proti Slotovi odmítlo vypovídat několik svědků. Někdejší šéf národně orientované Slovenské národní strany se vyhlášení rozsudku neúčastnil. Už dřív kauzu označil za politicky motivovanou.
Jeden z právníků je stíhán za ovlivňování soudců. druhý podle policejních odposlechů pracoval pro lobbistu Ivo Rittiga. Pozemek pochází od restituenta, jehož případem se Erik Ambrus krátce zabýval.
Podle informací serveru Lidovky.cz se má kauza týkat ovlivňování Krajského soudu v Brně a zadrženi měli být celkem čtyři lidé. Případ prozatím spadá pod přísné informační embargo.
Zeman podle Rychetského rozhodnutí pouze osobně urgoval, a to při „náhodných setkáních“. Prezident přitom před rokem čelil kritice kvůli snaze zasahovat do rozhodování soudců.
Kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Hrad. Podle státního zástupce Mynářovo jednání nebylo trestné.
Ne vždy sděloval Mynář soudcům pouze to, co by rád viděl pan prezident. Také třeba chtěl, aby policie nesměla pracovat s některými dokumenty v případu Lesní správy Lány, která se Mynáře dotýká.
Senátorský Klub pro liberální demokracii – Senátor 21 připraví text žaloby na prezidenta Miloše Zemana za hrubé porušení Ústavy. Informoval o tom ve středu senátor Václav Láska.
Nezávislost Nejvyššího správního soudu a Ústavního soudu nebyla podle sněmovního podvýboru pro justici komunikací s prezidentem Milošem Zemanem a Vratislavem Mynářem ohrožena.
Tomáš Goláň (nestraník za klub Senátor 21) chce vyvolat debatu nad podáním ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Současné rozložení stran a hnutí v Parlamentu ČR mu ale dvakrát nenahrává.
Bartoš řekl, že Zeman přesně ví, kdo je Mynář, a na Hradě ho chce. „Kdyby prezident chtěl, tak bouchne do stolu a řekne panu Mynářovi: dones prověrku, nebo tady nebudeš,“ dodal.
Praha||Tomáš Pancíř|Zprávy z domova|Dvacet minut Radiožurnálu
Předseda sněmovního podvýboru pro justici a soudní samosprávu a také bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vystoupil v pátek ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.
Zatím poslední kritika z Hradu míří vůči české justici. Kancléř Vratislav Mynář stáhl svoji žalobu kvůli neudělení prověrky. Soudci, kteří by rozhodovali, jsou prý propojeni s jeho kritiky.
Je nutné bavit se o hranicích mezi prezidentskou a soudní mocí. „To znamená, kde vytyčíme hranici jednak setkávání se prezidenta s jednotlivými funkcionáři, a také témat, které mají projednávat.“
Mynář mohl v případě pochybností o Kratochvílově nestrannosti vznést námitku podjatosti. Kancléř však tohoto práva nevyužil, ve spisu podle Kratochvíla žádná námitka podjatosti není.
S nezávislostí institucí, tedy soudů, médií nebo odborů, stojí a padá demokracie. Instituce se ale neochrání samy od sebe. Jedna po druhé se položí, když je veřejnost nechá napospas mocným.
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář bere zpět správní žalobu na Národní bezpečnostní úřad kvůli neudělení bezpečnostní prověrky. Ve funkci ale zůstane.
Co by měl soudce dělat, když se ho někdo snaží ovlivnit, nebo kdy by se měl vzdát případu z důvodu podjatosti? I to jsou otázky, na které by soudcům nově mohl odpovědět etický kodex.
Hrad by se podle Rychetského neměl snažit soudcům nic vsugerovat. Reagoval tak na údajnou snahu prezidentské kanceláře ovlivnit rozhodnutí některých soudců. Hrad kritiku odmítá.
Od minulého týdne se ze všech stran probírají schůzky Miloše Zemana s vysoce postavenými zástupci naší justice, například s bývalým předsedou Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefem Baxou.