Vrchní státní zastupitelství v Praze má nyní za úkol přezkoumat výpůjčku party stanu z hradního eráru nebo milionové nákupy slivovice. Dozorový státní zástupce detektivům případy už jednou vrátil.
Bývalý hradní kancléř Vratislav Mynář si v lednu vyslechl zprošťující verdikt v případu dotace na jeho penzion. Nově policie odložila i další tři jeho kauzy. Přinášíme stručné shrnutí.
Státní zástupce se proti verdiktu, který Mynáře zprostil obžaloby, neodvolal. Rozsudek je tedy pravomocný. Teď se čeká pouze na to, zda bude Mynář o vrácenou šestimilionovou dotaci opět usilovat.
Krajský soud ve Zlíně rozhodl, že exkancléř Vratislav Mynář je v dotační kauze na jeho penzion v Osvětimanech nevinen. Verdikt vynesl soudce Pavel Dvorský krátce poté, co jednání začalo.
Podle obžaloby se Mynář dopustil podvodu, když dotačnímu úřadu zatajil, že už dříve veřejné peníze na stavbu čerpal. Mynář to odmítá. Žaloba pro něj žádá podmínku a peněžitý trest 10 milionů korun.
Vratislav Mynář nemusí vracet dotaci na svůj penzion v Osvětimanech, rozhodl kasační soud. Podle žalobce Martina Malůše bude i tento závěr součástí dokazování před soudem, který čeká Mynáře v říjnu.
Podle zveřejněného verdiktu Mynářova firma v žádosti o dotaci nic netajila, jak konstatoval prvoinstanční verdikt. „Jsem rád, že zvítězila pravda,“ zhodnotil rozhodnutí kasačního soudu Mynář.
Soudce Pavel Dvorský nařídil hlavní líčení, které začne u zlínské pobočky brněnského krajského soudu v říjnu. „Hlavní líčení se bude konat 15., 17., 22. a 24. října,“ řekla mluvčí soudu.
Vratislav Mynář těsně před koncem mandátu prezidenta Miloše Zemana náhle otočil a rozhodl se vrátit dotaci na penzion v Osvětimanech. Exprezident nově potvrdil, že abolici udělil až po tomto příslibu.
„Je pracovitý. Lidé ho mají rádi. Rád poradil, rád pomohl. Myslím, že když ho kdokoliv požádal o pomoc nebo o radu, tak nikdy neřekl ne,“ říká starosta Pfeffer, Mynářův dlouholetý přítel.
Dotaci 5,99 milionu korun získala Mynářova společnost Clever Management před 13 lety, později úřady konstatovaly, že o peníze žádala neoprávněně. Dotaci firma loni v dubnu vrátila.
„Asi by nespočítal množství SMS a e-mailů, kdy byl vulgárním způsobem osočován z toho, co tam řekla paní Stehlíková. Mnohé končily výhrůžkou fyzické likvidace,“ parafrázují policisté Mynářovu výpověď.
Dotaci společnost získala před 12 lety, později úřady konstatovaly, že o peníze žádala neoprávněně. Policie kvůli tomu Mynáře obvinila z dotačního podvodu a z poškozování zájmů Evropské unie.
Mynář na dotaz serveru iDnes.cz prohlásil, že policisté nefunkční zbraň po nálezu „de facto opravili.“ Podle něj samopal původně patřil jeho praotci a jednalo se o artefakt z 2. světové války.
Mynář si loni nechal nákladním vozem Pražského hradu dovézt stromky do Osvětiman na Uherskohradišťsku. Stromky dodala soukromá firma, která později získala veřejnou zakázku od Lesní správy Lány.
Mynář vyčíslil škodu na zhruba 25 milionů korun, mluvil o úmyslném zapálení. Ve srubu shořelo veškeré vybavení. Čidlo uvnitř domu, který měl být zrovna prázdný, zachytilo pohyb a spustilo alarm.
Firma O.L.G.A., kterou vlastní kancléř Mynář, během předchozí zimní sezóny na přelomu let 2019 a 2020 odebrala téměř 1 500 kubíků vody z boční nádrže vodního toku Hruškovice takzvaně načerno.
Proč začalo hořet, vyšetřovatelé hasičů a policie teprve zjišťují. Pracují se všemi možnými verzemi, tedy že mohlo jít o nedbalost, technickou závadu nebo úmysl.
Škoda po úterním požáru hospody Na Srubu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, kterou vlastní firma hradního kancléře Vratislava Mynáře, je po upřesnění zhruba 20 milionů korun.