Provozovatel malého podniku poblíž švýcarského lyžařského střediska Davos u soudu dostal pokutu za to, že odmítl pronajmout lyžařské vybavení židovské rodině.
Izraelský nejvyšší soud v červnu rozhodl, že výjimka z povinné vojenské služby nemá oporu v zákoně. Izraelská prokuratura tak armádě nařídila, aby začala odvádět i ortodoxní židy.
Kalifornie povolila celodenní provoz autonomních aut v San Francisku. Změnu vítají organizace tělesně postižených nebo válečných veteránů, pochyby řeší městský úřad i ortodoxní židé.
Jaký je běžný život moderně ortodoxní židovské rodiny, proč židovské ženy v Antverpách nosí na hlavách paruky a jak jsou důležité dohazovačky sňatků popsala Margot Vanderstraetenová v knížce Mazl tov.
Mezi několika desítkami tisíc účastníků čtvrtečního shromáždění byli převážně ultraortodoxní židé. Jejich komunita odpovědnost za tragédii připsala šéfovi policistů.
Nákaza koronaviru se v Izraeli nejrychleji šíří v židovské ultraortodoxní náboženské komunitě. Ta přitom vládní nařízení odmítá a proti opatřením začala protestovat.
Ultraortodoxní židé se v Izraeli nebrání sociálním dávkám, i když neuznávají stát jako partnera a žijí jako stát ve státě, tvrdí hebraistka a kulturoložka Terezie Dubinová.
Původně se počítalo s celkovou uzávěrou, která bude vyhlášena v asi třech desítkách nejpostiženějších měst. Mnohá z nich obývají Arabové nebo ultraortodoxní židé.
Belgická spisovatelka a novinářka Margot Vanderstraetenová otvírá dveře do světa dlouhých černých kabátů a pejzů, kde vdané ženy nosí paruky a život se řídí ve dne v noci 613 přikázáními.
V Jeruzalémě neustále přibývá ultraortodoxních židů a také Arabů. Naopak sekulární a liberální Izraelci z města odcházejí. K ultraortodoxnímu proudu dnes patří více než třetina jeruzalémských židů.
Světoznámá Zeď nářků v Jeruzalémě se stává dějištěm stále vyhrocenějších sporů mezi zastánci různých směrů judaismu. Dnes ráno tam policie zatkla dalších pět žen, které se nahlas modlily s modlitebním šálem, talitem. Zatím totiž mají mocenský monopol u zdi ultraortodoxní Židé, kteří rituály spojené s liberálnějšími směry judaismu tvrdě potírají.
Každý rok přísahají tisíce mladých Izraelců věrnost své zemi. Na vojnu nastupují všichni zletilí muži i ženy. Pánové na tři roky, dámy si musí odsloužit dva. 54 tisíc studentů náboženských škol ješiva doteď takový výcvik nepodstupovala. Ortodoxní židé, kterým se říká charedim, měli v izraelské společnosti výjimku. Nejvyšší izraelský soud ji ale k dnešnímu datu zrušil.
Povinná vojenská služba je něco, co už drtivá většina mladých Čechů vůbec nezná. Naproti tomu v Izraeli jde o naprostou samozřejmost. I když až do dnešního dne ne pro všechny. Od roku 1948 totiž vojenskou nebo civilní službu nemuseli nastoupit ortodoxní židé. Nejvyšší izraelský soud ale tuto výjimku k dnešnímu datu zrušil.