„Neodložení voleb hodně lidí, kteří volí hnutí ANO, naštvalo, protože měli pocit, že na ně vláda kašle. Mohlo to mít tento mobilizační efekt,“ hodnotí výsledky politolog Jakub Lysek.
První silné bouřky hlásil Český hydrometeorologický ústav kolem 15.00 z Pošumaví, následně prošly přes jižní a střední Čechy na východ republiky. 46 tisíc domácností se ocitlo bez elektřiny.
Vítr s rychlostí v nárazech 60 až 80 km/h může zasáhnout okres Jeseník v Olomouckém kraji a Bruntálsko, Krnovsko a Opavsko v Moravskoslezském kraji, informoval Český hydrometeorologický ústav.
Druhý stupeň povodňové aktivity platil ráno na Plzeňsku na Úslavě v Plzni-Koterově a v Prádle a na Klabavě v Nové Huti a na Botiči v Průhonicích u Prahy.
Roušky už dodali do Itálie i do Německa, štíty dostaly až na jednu všechny nemocnice v kraji. „Jediná, kam jsme nedali byl Bílovec,” upřesňuje jeden ze členů skupiny Jan Jeřábek.
Po výbuchu několik minut hořelo, na místě zasahovalo šest jednotek hasičů. Z okolních tří rodinných domů bylo evakuováno deset lidí. Podle něj byla poničena čtvrtina domu.
Ve volebním obvodě 68, který zahrnuje část Opavska, opavský magistrát do senátních voleb registroval sedm kandidátů. Přihlášek ale bylo podáno osm. ČSSD kandidáta nemá.
Sníh a vítr komplikují silniční i železniční dopravu na Bruntálsku, Opavsku a v okolí Bílovce na Novojičínsku. Situace v oblasti Šumperska i Jesenicka se zklidnila.
Policie v pátek evakuovala kvůli nálezu munice z druhé světové války v obci Nové Sedlice na Opavsku 33 lidí ze sedmi rodinných domů. Likvidace munice trvala zhruba sedm hodin, krátce před 15:00 a lidé se mohli vrátit domů, řekl mluvčí opavské policie René Černohorský.
Pátý a poslední díl reportáže Uniforma plukovníka Kandareliho se vrací z daleké Gruzie zpátky do České republiky. Čestný občan Opavy, plukovník Iraklij Levanovič Kandareli si ve svých téměř 93 letech přál, aby to nejcennější, co má doma, skončilo právě v českém muzeu. Dodnes totiž naplno prožívá události před 71 lety, kdy spolu s mnoha dalšími osvobozoval Ostravsko.
Iraklij Levanovič Kandareli. Je to poslední žijící čestný občan Opavy a dalších měst. A také jeden z posledních přímých aktérů Ostravsko-opavské operace, od které plynulo 71 let. Gruzínský válečný veterán toužil po tom, aby jeho původní uniformu dostalo ne gruzínské, ale české muzeum.
Tento týden v tomto čase vyprávíme neobvyklý příběh. Dostal název Uniforma plukovníka Kandareliho. Tento válečný gruzínský veterán - Iraklij Levanovič Kandareli - osvobozoval před 71 lety Ostravsko a moc si přál, aby jeho uniformu získalo české muzeum - nikoliv to gruzínské. Český rozhlas Ostrava toto přání splnil.
Druhá reportáž výjimečného seriálu je rozhlasovou zkratkou naší cesty z Ostravy přes Varšavu do gruzínského hlavního města Tbilisi. Během jedné minuty se změní ostravské nádražní hlášení na všední ruch města na prahu Asie, kde je najednou o tři hodiny více než v Česku.
Uniforma plukovníka Kandareliho - pod tímto názvem najdete ode dneška do pátku sérii reportáží z cesty do Gruzie, kde žije jeden z posledních žijících aktérů Ostravsko-opavské operace. Od ní právě v těchto dnech uplynulo 71 let. Cíl cesty byl jednoduchý - splnit velké přání 92letého válečného veterána, který už dlouho toužil po tom, aby jeho uniformu získalo české muzeum. Rozhodli jsme se, že pomůžeme, a tady je první část příběhu.
Starostové některých obcí na Opavsku chtějí za každou cenu zabránit majetkovému vyrovnání s Polskem. Česká republika by měla vrátit zhruba 370 hektarů pozemků, které mají vyřešit důsledky napřímení státní hranice v 50. letech minulého století. Podle předběžných návrhů se to nejvíce dotkne Moravskoslezského kraje.
Řád německých rytířů se bude soudit o stovky pozemků na Bruntálsku a Opavsku. Státní pozemkový úřad totiž neuznal jeho restituční nárok. Církevní restituce ale v Bruntále komplikují stavbu nových průmyslových zón.
Už téměř 300 výjezdů mají za sebou od začátku roku policejní pyrotechnici z Frýdku-Místku. Zaměřují se na zneškodňování nevybuchlé válečné munice na Moravě a právě teď na přelomu léta a podzimu jim začíná hodně rušná sezona. Zemědělci pracují na polích, do lesa chodí houbaři a to znamená, že zpráva o nálezu starého granátu přijde i několikrát denně.
Dnes je to na den přesně 6 let, co se celé Česko dozvědělo o osudu malé Natálky z Vítkova na Opavsku. Ve dvou letech jen zázrakem přežila žhářský útok čtveřice neonacistů, kteří do domu její rodiny v noci vhodili zápalné lahve. Zatímco oni si odpykávají trest 20 až 22 let ve vězení, těžce popálená dívka se učí žít dál. Už nastoupila do první třídy.
V Česku přibývá měst, která se jednoznačně postavila proti hazardu. Vyhlášky zakazující herny dokonce platí i na vesnicích. Například v Rohově na Opavsku. V této malé obci u polské hranice šli dokonce tak daleko, že zakázali automaty, i když tam žádný nemají.
Vlaky mezi Opavou a Jakartovicemi, známé jako Hvozdnický expres, by mohly jezdit i v příštím roce. Linku, kterou Moravskoslezský kraj zrušil kvůli ztrátovosti, převzal soukromý dopravce a na provoz přispíval kraj i obce v okolí. První výsledky jsou zatím příznivé.
Svérázným způsobem vyřešila obec Štěpánkovice na Opavsku dlouholeté tahanice o státní pozemky. Na jednom z nich chtěla pro lidi vybudovat novou cyklotrasu, jenže když to už roky ze zákona nešlo, vymyslelo vedení vesnice jiný způsob. Letos na jaře radnice stát obešla a bez vědomí úřadů cyklostezku prostě postavila. Podle starosty nic jiného nezbývalo.
Hrad Vikštejn, stojící nad údolím řeky Moravice na Opavsku, je v rozvalinách už pěknou řádku let, ale ani dnes neztrácí nic na své atraktivitě. Usilovně na tom pracují i místní občanská sdružení, která se snaží zabránit chátrání historických zdí.
Na železnici ode dneška platí změny v jízdním řádu Českých drah. Tou největší změnou je úplné zastavení provozu na regionální trati z Opavy do Jakartovic. Moravskoslezský kraj totiž tyto vlaky nahradil kvůli úsporám autobusovými linkami.
Když se rozhodne o modernizaci a opravě železniční trati, je to pro cestující většinou dobrou zprávou. Jenže takové zásahy mohou nenávratně zničit vzpomínky na staré časy. Příklad najdeme na Opavsku, kde by už brzy měla začít rekonstrukce trati mezi Opavou a Krnovem. S největší pravděpodobností tam zmizí výjimečná zastávka v obci Holasovice, kde obsluha dodnes všechno ovládá ručně. Místní nadšenci ji ale chtějí zachránit.
Představte si, že jdete k lékaři, do práce nebo do školy a na nejbližší zastávku autobusu to máte několik kilometrů lesem. V dešti, v zimě nebo za tmy. Právě tento nečekaný problém řeší obyvatelé odlehlé části obce Štáblovice u Opavy. 120 let tam doslova za humny zastavoval vlak, jenže už za pár týdnů jízdní řády navždy zmizí. Železnice prodělávala a Moravskoslezský kraj rozhodl, že tuto linku na začátku dubna zruší. Na samotě zvané Mlýnek mají strach, že zůstanou odříznutí od světa.
V Hrabyni na Opavsku se po speciálních značkách mohou vydat i lidé s pohybovým hendikepem. Klub českých turistů pro ně vyznačil zhruba čtyřkilometrovou trasu, která je vyznačena logem vozíčkáře. Okruh v Hrabyni ocení výletníci třeba kvůli výhledům do kraje.
Mírná zima potěšila některé starosty. Úspory za úklid sněhu se příznivě projevují na obecních rozpočtech. V Bělé na Opavsku se rozhodli za ušetřené peníze vylepšit tamní obecní sál.