Setkání mezi Tureckem, Švédskem a Finskem se mělo uskutečnit v únoru v Bruselu. Ankara ale požádala o jeho zrušení bez dalšího termínu. Švédsko v reakci uvedlo, že chce dialog s Tureckem obnovit.
Kauza se šířila na profilech uživatelů sociálních sítí, kteří pro tříletého chlapce sháněli vhodného dárce bez očkování. Nemocnice ale takovýto postup odmítla.
Gerloch se bohužel začal v poslední době k odmítnutí své nominace vyjadřovat v médiích. A to způsobem, který dává za pravdu kritikům, kteří tvrdili, že Ústavu chápe velmi účelově.
Vydavatel platebních karet Visa se v Evropě potýká s výpadkem plateb. Na nápravě se momentálně pracuje, rozsah problému zatím není znám. Problém se dotýká i České republiky.
Dcera Sergeje Skripala, která byla počátkem března spolu se svým otcem na jihu Anglie otrávena látkou Novičok, odmítla nabídku konzulární pomoci ze strany ruského velvyslanectví v Londýně.
Známý francouzský šéfkuchař Sébastien Bras ještě donedávna patřil k těm, kteří se pyšnil třemi michelinskými hvězdami. Teď už ale nemá hvězdičku ani jednu. A má z toho radost.
Senát zamítl zákon o rozpočtové odpovědnosti. Senátoři včetně zástupců vládních stran ho označili za neústavní ve vztahu k obcím či krajům. Pokud Sněmovna senátní veto přehlasuje, horní komora se obrátí na Ústavní soud. Zamítnutí podpořilo 63 ze 67 senátorů včetně zástupců ANO, tedy hnutí ministra financí Andreje Babiše.
Kolumbijci v nedělním referendu těsně odmítli mírovou dohodu vlády s povstalci z radikálně levicového hnutí Revoluční ozbrojené síly Kolumbie - FARC. Pro dohodu se vyslovilo 49,8 procenta voličů a proti 50,2 procenta. Předvolební průzkumy přitom ukazovaly, že dohodu podpoří téměř dvě třetiny voličů. K volebním urnám navíc přišlo jen 37 procent voličů, zemi totiž zasáhly přívalové deště. Kolumbijský prezident po sečtení hlasů výsledky uznal. Mírová dohoda měla ukončit víc než půl století trvající krvavý konflikt.
Spojené království se asistovaného umírání nevyléčitelně nemocných pacientů zatím nedočká. Návrh příslušného zákona Dolní sněmovna po bouřlivé debatě v poměru 330 ku 118 hlasům zamítla. V rozpravě vystoupilo rekordních 85 zákonodárců. Proti revoluční změně byly hlavně ostrovní církve, ale také část zdravotníků. Britové si naopak podle průzkumů veřejného mínění asistované sebevraždy přejí. Výsledek hlasování byl tak překvapivý.
Česko a další země Evropské unie zablokovaly povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. Lídři států se na summitu v Bruselu místo toho po sedmi hodinách jednání dohodli, že budou běžence přijímat dobrovolně, a sami si tak určí jejich počty. Celkem by ale země měly během dvou let přijmout 60 tisíc uprchlíků, 40 tisíc z nich bude z Itálie a Řecka, dalších 20 tisíc z uprchlických táborů mimo Evropu.
Dohoda o bankovní unii je pro Evropský parlament nepřijatelná. Po schůzce s evropskými lídry to řekl předseda parlamentu Martin Schulz. Reagoval na dohodu ministrů financí, podle které by o osudu krachující banky rozhodovalo více než 100 lidí. Takový mechanismus je podle něj složitý a neefektivní.
Vlaky soukromého dopravce RegioJet se zatím na dalších tratích neobjeví. Nabídku majitele Radima Jančury na převzetí rychlíkové dopravy na trase Praha-Brno-Břeclav od příštího roku ministr dopravy Pavel Dobeš odmítl. Majitel RegioJetu Radim Jančura oznámil zájem o provoz na trati koncem září s tím, že vlastní provoz by zahájil v prosinci roku 2012.
Španělsko označilo rozhodnutí několika evropských zemí zastavit dovoz španělské zeleniny za ilegální. Tvrdí, že o tom musí rozhodnout Evropská komise, nikoli jednotlivé státy. Vině za kontaminaci salátových okurek se Španělé neustále brání. V zemi nebyl dosud hlášen ani jeden případ nákazy.
Server WikiLeaks zveřejnil další dokumenty. Tentokrát se týkají Vatikánu a jeho údajného přístupu ke zneužívání dětí kněžími. Katolická církev nedlouho po té vyzvala svět, aby k informacím z aktivistického webu přistupoval obezřetně.
Bez zmínky o členství Ukrajiny v Severoatlantické aliance přijal ukrajinský parlament v noci na dnešek zákon o zásadách vnitřní a zahraniční politiky. Informovala o tom agentura ITAR-TASS, podle které naopak zákon výslovně zmiňuje členství v Evropské unii.
Poslanci odmítli odškodnění lidem, kteří před rokem 1989 z politických důvodů přišli o práci. Návrh počítal s příspěvkem až 2 500 korun měsíčně k důchodu. I když návrh před rokem předložili zástupci ODS a ČSSD, většina občanských demokratů návrh nepodpořila.
Zastupitelstvo Prahy jednomyslně odmítlo novelu loterijního zákona. Ta podle některých pražských starostů znemožňuje obcím rozhodovat, kde budou výherní hrací přístroje a videoloterijní terminály umístěny. Zastupitelé projednávali návrh usnesení městské rady, které novelu odmítá.
Už více než stovka zemí podepsala v norském Oslu mezinárodní dohodu o zákazu kazetových /tříštivých/ bomb. Ke konvenci se připojila také většina evropských států, včetně České republiky. Polsko dohodu nepodepsalo.
Irové odmítli v referendu Lisabonskou smlouvu. Svým rozhodnutím tak vážně zkomplikovali reformní proces v EU, protože lisabonská smlouva ke své platnosti vyžaduje souhlas všech 27 členů unie. Žádná ze zemí unie zatím ale nedala najevo, že by chtěla kvůli výsledku referenda ratifikaci smlouvy zastavit. Z Bruselu a dalších metropolí zaznělo zklamání z výsledku čtvrtečního plebiscitu, ale také naděje v překonání této situace a výzvy k pokračování ratifikace smlouvy v ostatních zemích unie.