Na několika místech představí vědci molekulární gastronomii neboli využití chemie a fyziky k výrobě pochoutek. V Praze to bude třeba sorbet vyrobený staletí starým postupem či poleva z motýlího čaje.
Tisíce lidí na desítkách míst po celém Česku se včera zúčastnily už tradiční Noci vědců. Ta má popularizovat vědu a vzbudit hlavně u mladých lidí zájem o studium. Až do pozdních nočních hodin proudily davy návštěvníků i do laboratoří, učeben a skleníků Mendelovy univerzity v Brně.
Akademici Ostravské univerzity se dnes představí veřejnosti během Noci vědců. Hned na několika fakultách je pro návštěvníky připraven program plný přednášek, pokusů i názorných ukázek. Například filozofové si připravili výstavu mučicích učebních pomůcek a biofyzikové zase rozsvítí některé rostliny.
Co se děje v laboratořích výzkumných ústavů po setmění, mohou dnes Olomoučané zjistit v rámci celoevropské akce Noc vědců, kterou pořádá letos už počtvrté Univerzita Palackého. Ve městě se otevřou veřejnosti místa, spojená s vědou a výzkumem. Letošní novinkou je například zážitková hra o přežití nazvaná Únik z podzemí.
Nejen v České republice, ale po celé Evropě bude noc z pátku na sobotu patřit vědcům. S českými vědci i jejich obory se zájemci budou moci setkat na desítkách míst v celé republice. Pozadu nebudou ani jižní Čechy.
Tam, kde je v pátek večer už většinou tma, se dnes bude svítit až do pozdních nočních hodin. Hradecká univerzita se totiž zapojuje do celosvětové Noci vědců, která nabídne například ochutnávku světových kulinářských specialit nebo ukázku robotických vozítek či 3D tiskárny.
V mnoha městech po celé Evropě se konala Noc vědců. V Brně se k ní připojily například Mendelova univerzita, hvězdárna nebo Technické muzeum. Program byl velmi bohatý.
Milovníci astronomie a fyzikálních jevů se v Jihlavě na Noci vědců dobíjejí energií. Na náměstí hledí obřím dalekohledem na slunce a uvnitř Muzea Vysočiny je vědci prošpikují laserem nebo je nechají vyzkoušet sílu Teslova transformátoru.
Fascinující svět vědy poodhalí Noc vědců. V Olomouci akce začíná dnes od 18 hodin a má motto Energií k poznání. Připojily se k ní některé fakulty Univerzity Palackého, Botanická zahrada přírodovědecké fakulty, Fakultní nemocnice Olomouc i festival světla a videomappingu VZÁŘÍ.
Dnes večer se na mnoha místech v Plzeňském kraji chystají akce k Evropské noci vědců. Populárně vzdělávací program, který srozumitelnou formou přibližuje vědu laické veřejnosti, připravuje například plzeňská Techmanie či hvězdárna v Plzni, Rokycanech nebo Spáleném Poříčí. V jednu velkou laboratoř se promění i náměstí v Klatovech.
Dnešní noc bude v celé Evropě patřit vědcům. K největší jednorázové celoevropské akce na podporu vědy a techniky se v České republice se připojí desítky vědeckých pracovišť a hvězdáren. Návštěvníci budou mít možnost setkat se s ukázkami nejmodernější techniky, populárně laděnými přednáškami nebo vědecko-technickou show.
Dnešní noc bude patřit vědcům. S veřejností je dává dohromady celoevropský projekt Evropské komise, do kterého se letos v Česku zapojí tři desítky univerzitních pracovišť, hvězdáren a vědeckých institucí.
Dnešní noc po celém Česku patří zájemcům o vědu. K Noci vědců se tradičně připojují také akademici z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V prostorách tamní Fakulty aplikované informatiky začal program už v šestnáct hodin.