Kromě Nobelových cen okomentoval spisovatel Pavel Kosatík pro Český rozhlas i spirálu násilí na Blízkém východě nebo třeba rok 1604, kdy se na obloze rozzářila hvězda.
Sienkiewicz, Šolochov nebo Tokarczuk u nás byli hojně vydávaní ještě před nobelovkou. Naopak Singer, Müller nebo nejnověji Gurnah zde „debutovali“ až po ní.
Hudebník se od roku 1994, kdy v Česku vystoupil poprvé, pravidelně vrací. Na koncertech komunikuje s publikem výhradně svou hudbou a zakazuje používání mobilních telefonů.
Norský autor Jon Fosse za svůj život napsal přes dvě desítky divadelních her a mnoho básnických sbírek, esejů a románů. Porota ocenila jeho inovativní přístup k tvorbě.
„Mnoho lidí na Švédské akademii závisí ekonomicky a v přístupu do kulturního světa. Arnault dokázal ženy umlčet. Buď chtěly psát, anebo svět umění opustily,“ říká Matilda Voss Gustavssonová.
Třiasedmdesátiletý autor na sebe upoutal pozornost například románem Paradise (Ráj). Švédská akademie ho ocenila za zpracování tématu kolonialismu a jeho dopadů.
Hemingway do válkou zmítaného Španělska vyrazil ve 30. letech minulého století jako válečný reportér. A předlohou pro románové postavy byli zřejmě i konkrétní lidé z jeho okolí.
Peter Handke v minulosti podporoval srbského prezidenta Slobodana Milošoviće. Sympatie vyjadřoval i jiným válečným zločincům z balkánských válek v 90. letech.
Loni Nobelova cena za literaturu udělena nebyla kvůli skandálu kolem sexuálního obtěžování ve Švédské akademii, která laureáty vybírá. Proto se v letošním roce vyhlašovaly ceny dvě.
Morrisonová byla svého času teprve osmou ženou, která Nobelovu cenu za literaturu získala. Švédská akademie ocenila její vizionářský přístup a práci s jazykem.
„Je to opravdu tragédie, z Venezuely už utekly tři miliony lidí a brzy to bude další milion,“ řekl Mario Vargas Llosa, který získal Nobelovou cenou za literauru a je hostem na festivalu Svět knihy.
Ve Španělsku žijící peruánský spisovatel, politik, novinář a esejista Mario Vargas Llosa patří k nejvýznačnějším současným autorům nejen v latinskoamerickém regionu.
Světoznámý spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu Alexandr Solženicyn by se v úterý dožil sta let. Jeho vrcholným dílem se stalo Souostroví Gulag popisující poměry v táborech nucených prací.
Francouz Arnault, který je ve švédských kulturních kruzích známou osobností a je manželem jedné z členek Švédské akademie, čelil obvinění z dvojího znásilnění jedné ženy z roku 2011.
Ve věku 85 let zemřel britský spisovatel trinidadského původu Vidiadhar Surajprasad Naipaul, nositel Nobelovy ceny za literaturu (2001). Naipaul získal prakticky každou literární cenu.
Kvůli skandálům a vnitřní krizi Švédské akademie ve čtvrtek odstoupila její šéfka Sara Daniusová. Své rozhodnutí oznámila po schůzce členů akademie, která vybírá laureáty Nobelovy ceny za literaturu.
Nobelův výbor ve Stockholmu zveřejnil jméno letošního laureáta ceny za literaturu. Je jím britský spisovatel japonského původu spisovatel Kazuo Ishiguro.
Americký hudebník Bob Dylan o víkendu převezme ve švédské metropoli Stockholmu Nobelovu medaili a diplom, které mu jako držiteli Nobelovy ceny za literaturu z roku 2016 patří. Podle agentury AFP to uvedla stálá tajemnice Švédské akademie Sara Daniusová. Dylan se v prosinci nezúčastnil slavnostního předávání cen a ani nevyslal nikoho, kdo by za něj ocenění převzal. Písničkář pouze sepsal děkovnou řeč, která byla na ceremoniálu přečtena.
Má několik cen Grammy, Pulitzerovu cenu a dokonce i Oscara. V roce 2016 do své sbírky přidal pětasedmdesátiletý americký zpěvák a písničkář Bob Dylan také zřejmě nejprestižnější ocenění na světě, Nobelovu cenu.
Americký písničkář Bob Dylan se po více než dvou týdnech mlčení ozval Švédské akademii. Ta mu 13. října udělila Nobelovu cenu za literaturu za vytvoření zcela nové formy básnického vyjádření prostřednictvím americké písničkářské tradice. Podle Akademie zatím není jasné, zda se Dylan zúčastní některé z událostí Nobelova týdne v prosinci ve Stockholmu.
Americký hudebník a umělec Bob Dylan se stále nepřihlásil Švédské akademii, která mu udělila Nobelovu cenu za literaturu. Slavný americký hudebník a umělec nereaguje ani na snahy Nobelova výboru o navázání kontaktu. A akademie už začíná ztrácet trpělivost.
Laureátem letošní poslední Nobelovy ceny je umělec Bob Dylan. Obdržel ji za vytváření poetických novotvarů ve velké tradici amerického písničkářství, uvedla ve čtvrtek švédská akademie věd. Vítěze za literaturu komise oznámila ve švédském Stockholmu netradičně o týden později než ostatní kategorie. Spolu s cenou si Dylan převezme i finanční odměnu v přepočtu 22 milionů korun.
Bělorusko má první Nobelovu cenu za literaturu. Získala ji spisovatelka Světlana Alexijevičová, která zaujala porotu svými kronikami o životě lidí v bývalém Sovětském svazu. V Minsku, kde se v neděli konají prezidentské volby, se ale o udělení ceny příliš nemluví.