Spojené státy a Japonsko uzavřely dohodu o kovech pro baterie do elektromobilů. Má posílit jejich dodavatelské řetězce a omezit dovoz nerostných surovin z Číny.
NASA se obává, že si Čína postaví základnu na Měsíci a pak, pod záminkou vědeckého výzkumu, si bude nárokovat lunární oblasti s ložisky nerostných surovin, tvrdí ředitel NASA William Nelson.
Napětí mezi Washingtonem a Pekingem dále houstne. Čínský tisk hrozí, že Peking je jako odezvu připraven použít takzvané prvky vzácných zemin – neboli vzácné kovy.
Posledních třináct let se o Afghánistánu mluví především v souvislosti s vojenskou operací, která začala krátce po 11. září roku 2001. Afghánistán dnes patří mezi nejchudší státy světa. To ale nemusí platit navždy. Země totiž leží na obrovském přírodním bohatství, jeho hodnota se odhaduje v přepočtu na 60 bilionů korun.
Obce Sepekov a Kovářov na Písecku odmítají geologický průzkum tamních ložisek zlata a wolframu. Průzkum chce provádět soukromá firma, která by zde následně mohla začít těžit. Kraj obce v jejich odporu proti těžbě, i samotnému průzkumu, podpoří.
Přestože poslední vozík s uhlím vyjel nad povrch Plzeňského kraje v roce 1995, hornictví v regionu zřejmě ještě není definitivně odzvoněno. To, že má kraj bohatou těžařskou historii, ví asi většina jeho obyvatel. Málokdo z nich ale tuší, že má pod nohama stále ještě 30 milionů tun černého uhlí a že v Kašperských Horách odpočívá pod zemí bohaté ložisko zlata. Obojí se zřejmě ještě v budoucnosti dostane ke slovu.
Vyřídit stavební povolení na dům, garáž nebo třeba altánek na zahradě, které leží na chráněném nerostném ložisku, může trvat i několik let a někdy je navíc i dražší. Stát a těžaři tato pravidla vymezují kvůli případné budoucí těžbě. Jenže podle nedávného vyjádření ombudsmana je horní zákon z dob komunismu zastaralý a práva lidí nepřiměřeně omezuje. Změnit by se to mělo už příští rok.
Těžaři z celého světa hledají nové surovinové zdroje v oblastech, které se ještě před několika lety zdály člověku nedostupné. Na nová naleziště strategických surovin si ale mnohdy činí nároky řada zemí a někdy řinčí i zbraněmi.
7:10
|Robert Mikoláš, Marika Táborská, David Šťáhlavský|Ekonomika
Bulharský parlament zakázal těžbu takzvaným hydraulickým štěpením. Touto metodou se získává i břidlicový plyn, jehož zásoby na bulharském území jsou odhadovány na jeden bilion metrů krychlových. Někteří experti přitom tvrdili, že dojde k výraznému snížení závislosti Bulharska na Rusku.
V Moskvě budou příští dva dny debatovat politici a vědci z celého světa o budoucnosti Arktidy. Severský region je v centru zájmu kvůli bohatým zásobám ropy, plynu a dalších nerostných surovin, které se ukrývají pod hladinou Severního ledového oceánu.