Ve Střílkách u Kroměříže se na svůj barokní hřbitov z první poloviny 18. století snaží přilákat i turisty. Svým vzhledem totiž nemá v Česku obdobu a výjimečný je i na evropské poměry.
Za posledním hřebenem Krkonoš u Žacléře přímo na polské hranici leží v zemi kamenný labyrint a kolem něj stezka, po které odcházel do exilu Jan Ámos Komenský. Lokalita se jmenuje Růžový palouček.
Největší cínový důl Mauritius se nachází nedaleko od Horní Blatné v Krušných horách. Na seznam památek UNESCO se dostal teprve před pár týdny. Přesto je turistům tento důl neznámý.
„I když sem přijde v létě tisíc lidí, tak se rozprostřou kolem koupaliště a není tu narváno,“ říká hořická rodačka Michaela Bělinová, která pracuje v infocentru.
U silnice stojí malý chrám, vytesaný z pískovce, podepřený čtyřmi sloupy a se stříškou, pod kterou leží kámen ve tvaru koňské hlavy. V kameni je zlatým písmem vysázené datum 1887.
Na německé hranici u Přebuzi na Sokolovsku v nadmořské výšce přes 900 metrů stojí uprostřed rozsáhlých rašelinišť ruiny nacistické továrny, kde za války zajatci těžili a zpracovávali cín.