Výtržnosti v Británii odstartovala zpráva, podle které měl syrský azylant zavraždit tři děti. Později se ukázalo, že k vraždě došlo, ale pachatelem byl britský rodák rwandského původu.
Zvláště v rozšiřování němčiny dosáhlo Česko pokroku, nedostatky má ale u dalších jazyků menšin. Vyplývá to z hodnoticí zprávy výboru expertů Evropské charty regionálních či menšinových jazyků.
Pomalované výlohy ruských obchodů a slovní napadání. Velkou vlnu solidarity s Ukrajinou doprovází silné emoce namířené proti Rusům. Objevují se také případy agrese mířené proti Rusům žijícím v Česku.
Konzul maďarské pasy vydával ve městě Berehove, které Maďaři považují za své centrum. Jejich předáci si tam stěžují na jazykovou a kulturní diskriminaci ze strany ukrajinských úřadů.
Polovina Romů v Česku žije v sociálním vyloučení. Podle kvalifikovaných odhadů koordinátorů pro záležitosti romské menšiny je to přes 113 tisíc lidí. V Ústeckém a Moravskoslezském kraji se na okraji společnosti ocitly dokonce dvě třetiny tamních romských obyvatel. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok, kterou by měla ve čtvrtek projednat vláda.
Předvolební kampaň na Slovensku nabídla jednu novinku. Prakticky nikdo v ní neútočil na maďarskou menšinu, která obývá převážně jižní část země. I nacionalisticky laděné strany, které se vůči slovenským Maďarům v minulosti často vymezovaly, tentokrát akcentovaly jiná témata.
Problémy sociálně vyloučených lokalit přijeli do Šluknovského výběžku řešit zástupci vlády. Ministr vnitra Milan Chovanec, ministr pro národnostní menšiny Jiří Dienstbier a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (všichni ČSSD) reagovali na stížnosti 18 starostů. Těm se nelíbí, že jim stát nepomáhá řešit problémy v regionu.
Ruský parlament chystá zákony zpřísňující pobyt cizinců v zemi. Důvodem je rostoucí národnostní napětí mezi nelegálními přistěhovalci a místními obyvateli. Zákon by měl například zlikvidovat takzvané gumové byty, ve kterých bývá oficiálně přihlášeno někdy i 200 lidí.
Vietnamci a Bělorusové budou mít nově své zástupce v Radě vlády pro národnostní menšiny. Mohou se tak zapojit do tvorby zákonů, které se menšin týkají. Rozhodla o tom dnes vláda v demisi. Rada má v současnosti 32 členů, z toho 18 tvoří zástupci příslušníků národnostních menšin.
Slovensko jako jediná země světa pomáhá při snaze o usmíření na rozděleném Kypru. Slovenská diplomacie pravidelně pořádá rozhovory mezi kyperskými Řeky a Turky.
Jugoslávská válka, která vypukla v létě 1991, tedy před 20 lety, po sobě zanechala statisíce uprchlíků, z nichž jen malá část se vrátila do svých předválečných domovů. Ale ani ti, kteří svůj domov našli, to nemají jednoduché, jak ukazuje příklad rodiny chorvatských Srbů, kteří byli 19 let uprchlíky ve vlastní zemi.